Jump to content

SlawekADW

Modelarz
 • Content Count

  2,757
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  22

Everything posted by SlawekADW

 1. Pokleiłem do reszty drewienka. Nie mam trochę czasu na modelowanie więc następna aktualizacja może potrwać. To co na zdjęciu 381g.
 2. Sprzedam odbiornik Futaba 6014HS, latał w małym elektryku ze dwa razy. Miał doklejonego rzepa od dołu. 430zł plus przesyłka.
 3. Skleiłem w 90% skrzydła. Nie mam rurek na kieszenie. Trzeba będzie zrobić.
 4. No niestety, nie zawsze jest tak jak byśmy chcieli żeby było. Wczoraj zrobiłem jeszcze zakończenie kadłuba, dziś posklejałem stateczniki, jutro szlifowanie ( o ile nie zostanę dłużej w pracy)
 5. Cześć, zaskoczyłeś mnie trochę miłymi słowami Dziękuję. Modele już bardzo rzadko kleję. Ten chodził mi po głowie kilka lat. Dziś skoczyłem do Modelarni na Bitwy Warszawskiej, kupiłem dwie deski balsy, listwy i kleje no i wykleiłem to co na zdjęciach. Całość do szlifowania rzecz jasna. Waga 144g. Nie jest najlżej ale to konstrukcja sprzed 7 lat- wtedy nie walczyłem jeszcze o każdy gram.
 6. Minęło siedem lat od narysowania tego modelu.... do jego realizacji. Radek z Olpen wyciął mi go w czerwcu ale różnymi kolejami losu otrzymałem go dziś. Dokładny opis modelu jest tu http://forum.aerodesignworks.eu/viewtopic.php?f=4&t=748 Jest kilka drobnych skuch w projekcie ale to pierdoły. 82 gramy - tyle wazy to co na zdjęciu. Można lżej ale nie będę się z tym spinał. Z tego co pamiętam model wzorowany na Alrechinie czy jakimś takim. Jak się składa? No cóż- dobrze. 10 minut roboty do stanu jak na zdjęciach. Może kogoś zainteresują te wykopaliska.
 7. Zastępując pręty rurkami zyskasz parę gram ale pamiętaj że te parę gram rozciągnięte jest wzdłuż kadłuba więc całego ołowiu nie zdejmiesz. Wolałbym założyć cięższy kołpak bo jest to najdalej do przodu wysunięty element modelu. Ewentualnie jakieś lżejsze ale nie koniecznie słabsze serwa na ogonie co oznacza że droższe. W zasadzie modelu nie z czego odchudzać bez znacznego spadku wytrzymałości. Mógłbym pręty zastąpić płaskownikami ale ich przekrój poprzeczny byłby podobny do prętów. Rurek nie chciałem stosować bo folia mogłaby je pościągać.
 8. Zupełnie nie odczujesz tego w locie.
 9. Cieszę się Wojtek że model spełnił oczekiwana. Wklej Vortexy w skrzydła, powinien lepiej latać. Co do maski to zadzwoń do Radka z Olpen, Radek teraz się tym zajmuje. Tak na marginesie wyciął mi Acro3D-skleję bo szkoda żeby radio się kurzyło.
 10. Su 29 ADW jest dostępny jako kit w Olpen Model gdyby ktoś był zainteresowany.
 11. W płacie nie montuje się żadnych nakrętek. Zobacz jak to powinno być zrobione.
 12. Oooo Panie, czadersko wyszło. Czasem mam chęć coś sklecić ale z modelarskich gratów została mi Tylko Futaba 12FG.
 13. Standardem jest klejenie ciemniejszej folii na jaśniejszą. Powinieneś podkleić białą pod żółtą a na to dać paski czarnej i szarej. Linia przejścia z białej w żółtą powinna przechodzić pod paskami czarnej albo szarej.
 14. Widzę że większość kolegów nie ma pojęcia czym głównie zajmuje się firma Futaba. Otóż jest to producent wyświetlaczy a RC to jej uboczna produkcja. Zapewne sam wyświetlacz to ich produkcja.
 15. Liczyłem to do małego ulta i nie pamiętam czy było to w 50% czy 30% rozpiętości połowy płata a połowa płata to od osi kadłuba do jego końcówki czyli 75xm. 50% połówki to 37.5cm od końcówki skrzydłą. Tam wyznaczony był SC. Podając w poście 30% plus "połowa przodowania" wyglądało na to że masz na myśli 30% cięciwy plus połowa przesunięcia górnego płata względem dolnego. Masz tu SC wyznaczony dla ultimate 1500 od krawędzi natarcia centropłata górnego skrzydła. Może się zdarzyć że będziesz musiał zaklinować górne skrzydło na -0.5st. przygotuj się na zadzieranie modelu podczas pierwszego lotu.
 16. Szczególnie przy skośnych skrzydłach. Policzę to w wolnej chwili. Musze dogrzebać się do plików a to nie jest łatwe jak się ich ma parę tysięcy.
 17. Nie liczyłem, trochę mam innych spraw na głowie niż wzmacniacze i modele. Może znajdę jakąś chwilę ale sam nie wiem kiedy.
 18. Tak ma to wyglądać. Narysowanie tego nie było łatwe. Powiem więcej, było cholernie trudne. A tak na marginesie: zrobienie poszycia dolnego jest banalne jak się wybierze odpowiednią technologię. Ale teraz już nieważne.
 19. Doprawdy nie wiem dlaczego robisz z tego taki problem. Utnij osłonę popychacza pomiędzy wręgami w połowie a ten kawałek od strony serwa usuń. To nie sonda kosmiczna żeby pisać tu doktorat. Napisałem Ci wcześniej jak masz to zrobić a Ty dalej brniesz w jakieś rozważania. Jak utniesz osłonę w połowie pomiędzy wręgami popychacz nie będzie się miał jak wyboczyć ale ugnie się na tyle żeby całość działała płynnie.
 20. 3.2mm. Tyle drut musi sie odchylać na boki. Jeżeli tyle nie da rady to w połowie pomiędzy wręgami obetnij osłonę popychacza a to co zostanie przy wrędze usuń. Nie usuwaj wsporników tylko samą osłonę. Nie muszę wspominać że napęd SK wymaga orczyka na serwie z mimośrodowo umieszczonymi mocowaniami snapów?
 21. Zapytam inaczej. Na ile jesteś w stanie odchylić drut bez wysiłku od jego swobodnego położenia. Oczywiście przyłóż palec w miejscu mocowania do dźwigni serwa.
 22. Jeżeli zakres pracy serwa wynosi po 45 stopni to przy wychyleniu 22,5st popychacz powinien być w stanie swobodnym czyli nie wygiętym. Odległość od osi serwa pomiędzy położeniem w neutrum a 45st to moze 6 mm- chodzi mi o zakres ruchu bowdena czyli od powiedzmy 27 do 33mm. Więc popychacz powinien być odgięty w położeniu neutralnym w kierunku osi kadłuba o około 3mm. Rozumiem że jak powiedziałem że 27mm to odmierzyłeś 27mm na linijce i tyle narysowałeś. Nie, to tak nie działa, przy takim modelu trzeba samemu wysnuwać wnioski. Jeżeli masz za twardy drut to uwolnij osłony popychaczy z wręgi ale nie odcinaj ich przy kolejnej. Pamiętaj że musiałem uwzględnić grubość steru wysokości a z równania przełożenia dźwigni jasno wynika że nie mogłem zrobić mocowania popychacza do dźwigni serwa w odległosci 15mm. Zapewniam Cię że zanim postawiłem głupią kreskę w tym projekcie pomyślałem 125 razy. Moim błędem którego już nie popełnię było to że udostępniłem pliki modelu którego sam nie zrobiłem. Człowiek uczy się całe życie i głupim umiera.... Jeszcze jedna rzecz. Na podstawie rysunków CAD 2D które otrzymałeś jasno można określić że w położeniu SW 22.5st pręt popychacza napędzającego ten ster będzie równolegle do cięciwy a to wynosi 23mm. Jeżeli snap w serwie kierunku będzie umocowany w odlegości około 29mm od osi obrotu dźwigni to przełożenie pomiędzy serwem a sterem będzie 29/23 czyi 1.26. A więc dźwignia serwa w położeniu 45st wychyli SW o 56.7st. Jasne staje się to że do wychylenia SW do 45st serwo musi obrócić dźwignią o 35.7st. Pomiędzy skrajnymi położeniami dźwigni 29mm będzie to jeszcze mniej o te 2-3mm niż opisałem. Inna sprawa że jak wychylisz SW o45 st w tym modelu to promień jego obrotu przez plecy wyniesie może z 1m.
×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.