Jump to content

AKocjan

Modelarz
 • Content Count

  742
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  1

AKocjan last won the day on January 22 2020

AKocjan had the most liked content!

Community Reputation

101 Excellent

1 Follower

Profile Information

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Skąd
  Sosnowie
 • Zainteresowania
  Lotnictwo, z naciskiem na okres II wojny światowej
 • Imię
  Arkadiusz

Recent Profile Visitors

1,694 profile views
 1. Mój drugi model FunCub z trochę słabszym silnikiem. Uczyć się na nim wykonywania akrobacji:
 2. Rewelacja Ci powiem
 3. Będziesz mieć hamulce w kołach, jak to będzie działać?
 4. myślę, że to dobre rozwiązane dla tak dużego modelu
 5. z tego co kojarzę F 100 był uzbrojony w działka rewolwerowe kalibru 20 mm Hamulce aerodynamiczne rewelacja
 6. @d9Jacek nawet w przypadku konstrukcji skorupowej w skrzydle często jest dźwigar przenoszący obciążenia wynikające ze zginania. Warto więc podzielić go na pasy, nie szczędząc tam materiału . Przekładka jak najbardziej świetna, tylko musisz ją do kierunku występowania obciążeń
 7. Mój egzemplarz Funcuba ma już prawie 3 lata. Wykonał wiele lotów w różnych warunkach pogodowych, spędził setki godzin w powietrzu. Jest to w pewnym sensie wół roboczy. Moje modyfikacje konstrukcyjne polegały wyłącznie na dodaniu wzmocnień przedniej części kadłuba oraz zawiasów lotek i steru kierunku (na tą chwilę prowizorka z przeplatanymi tasiemkami). Model od pewnego czasu posiada również pylony pod skrzydłami "certyfikowane" do udźwigu 230 g na skrzydło - dopuszczana pełna akrobacja. (masa modelu bez dodatkowego ładunku pod skrzydłami: 1150 g). Model z ciężarem na końcówkach ma bardzo dobre właściwości lotne, zwiększa się jego bezwładność. Jedynym odczuwalnym minusem jest tendencja do wykonywania ślizgów - model staje się mozolny w osi odchylenia. Pod względem wytrzymałości dodatkowy ciężar na końcówkach skrzydeł odciąża je zmniejszając naprężenia. Co zresztą udowodniłem prostym rachunkiem oraz testami w powietrzu: Dodatkowo prezentuję najciekawsze momenty z "życia" tego modelu z 2020 roku ;):
 8. @d9Jacek to samo co u @robertus. Zastanawiam się, czy zamiast balsy lepiej nie użyć listewek. praktycznie
 9. jeśli chodzi o dźwigar warto robić dwa odsunięte pasy połączone ze sobą. Środek dźwigara nie pracuje - zbędna masa @robertus to są najbardziej efektywne rozwiązania. Najlepiej zrób sobie kilka dźwigarów różnego typu i sprawdź- który wytrzyma największy moment zginający .
 10. Spita porządnego byś zrobił btw większość maszyn bojowych to samoloty wyposażone w uzbrojenie; A-10 to działko Avenger zabudowane samolotem xd @robertus obowiązkowo model musisz wyposażyć w chowane podwozie.
 11. AKocjan

  L39

  loty zespołowe zawsze niebezpieczne
 12. @przemo temat był już zakończony, a Wy nadal ciągniecie. Wygląda, że tutaj o inne rzeczy chodzi - klasyczną złośliwość niestety wykasować wątku nie mogę - potrzebny admin
 13. @japim - z zawodu też w lotnictwie mamy normy, które określają jakie obciążenia podwozie ma przenieść dla danego przypadku. Oczywiście należy uwzględnić współczynniki bezpieczeństwa - ich wartości również są określona przez przepisy. Aby dało to odpowiednie rezultaty musiałbyś wykonać bardzo dużą ilość serii testów. Zresztą ciężej będzie zainstalować przyrządy pomiarowe na latającym modelu. Próba statyczna zapewnia możliwość rozbudowy stanowiska pomiarowego, w tym pomiaru ugięcia amortyzacji czy wartości sił w różnych miejscach. W tym łatwiej łatwiej kontrolować i zadać obciążenie. Można przebadać podwozie jak się chce. Zresztą od tego się zaczyna w przypadku pełnowymiarowych statków powietrznych.
×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.