Skocz do zawartości

Ustalenie kątów osi silnika w kadłubie


Boguslaw

Rekomendowane odpowiedzi

Po ostatnich "lotach" mam problem z przodem mojego kadłuba, a raczej wcale go nie mam :|

Model jest z pianki epp Elektro Junior S. Można powiedzieć, że przód kadłuba został ścięty w miejscu, gdzie kończy się łoże silnika. uszkodzenia nie są jakieś kosmiczne, ale zapytam o taką sprawę.

Jak ustalić kąty położenia osi silnika, przy czym nie pytam i wartości, ale o metodologię, praktyczne ich ustawienie.

Zaznaczę tylko, aby się ustrzec słabych komentarzy, że geometria nie jest mi obca. Ale nie wiem jak podejść do wyznaczenia osi kadłuba na "żywym" modelu. Może ktoś z kolegów w okolicy Jeleniej Góry ma lepiej wyposażoną modelarnie, w której można to wykonać bez problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Gość Jerzy Markiton

Zazwyczaj na oś silnika zakładam rurkę węglową 1m i przy takim wskaźniku oko wystarcza (mnie) do w miarę poprawnego ostawienia. Pozdrawiam - Jurek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za te uwagi, bo szczerze powiem że straciłem wiarę w to, że ktoś mi coś podpowie. Post już kilka dni ma, więc radziłem sobie na własną rękę. Ja skorzystałem ze stalowego drutu 0.8, który przymocowałem na całej długości kadłuba tak, aby te "osie" były przedłużeniem kadłuba. A potem to już jakoś poszło...

Jeszcze raz dziękuję... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

No to bardzo dobrze, że sobie poradziłeś.

Temat można powiedzieć, że zakończony, ale powrócę do niego, gdyż mam tą samą robotę tyle, że ustalanie kątów i osi symetrii w nowym modelu. Tak jak Marcin vel Motyl napisał powyżej niezastąpiona jest poziomica laserowa na statywie. Super sprawa! Powinna być na wyposażeniu każdego modelarza i napewno będziecie często z niej korzystać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od stalowego drutu (często wygina się pod własnym ciężarem) wydają się być lepsze listewki sosnowe.

Dalej można oceniać na oko, albo zrobić fotkę i za pomocą jakiegokolwiek programu (np painta) oceniać/mierzyć kąty.

Jeżeli chodzi o "oś kadłuba", to najczęściej do pomiarów kątów, jako oś zerową, przyjmuje się oś statecznika poziomego.

 

PS

Przykład z mojego tematu o Me110:

me110a.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.