Skocz do zawartości

Malowanie płomieni


GRZECHU I JURAS

Rekomendowane odpowiedzi

Witamy wszystkich serdecznie.

Mamy merlina któremu chcielibyśmy namalować na kadłubie płomień:

 

aaafy0.jpg

Płomień wydrukowany będzie na kartce papieru formatu A4, obszar wydrukowany na kolor czarny zostanie wycięty. Następnie szablon ten zostanie naklejony na kadłubi pryśnięty.

Problem polega na tym, czy odrazu musimy odkleić szablon po pomalowaniu? Czy możemy poczekać aż wyschnie a następnie wykończyć innym odcieniem bez odklejania szablonu?

 

Osobiście czytaliśmy gdzieś w necie, że szablonu nie trzeba odrazu odklejać tylko pomalować co tam się chce, poczekać aż wyschnie a nastepnie papier zwilżyć i odrywać na mokro.

 

Poradźcie czy to dobry pomysł?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Osobiście czytaliśmy gdzieś w necie, że szablonu nie trzeba odrazu odklejać tylko pomalować co tam się chce, poczekać aż wyschnie a nastepnie papier zwilżyć i odrywać na mokro.
dobrze czytaliscie :) a jaka farbka, sprayem chcecie to malowac??
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja odklejam na mokro,na sucho potrafi odprysnąć.

http://www.szabatowski.com/forum/viewtopic.php?t=1053&postdays=0&postorder=asc&start=75

Tu przykład takiego malowania.

farba-Pektra

Skrzydło malowane najpierw lużno bez szablonu a potem rozpuszczalnikiem zdjęty nadmiar farby na wymiar.

Wyjątkowo pracochłonne.

Za to kadłub już oklejany i malowany z szablonu i owiewka też.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AndyW

Raczej napewno będziemy musieli zrobić próbe już nawet wydrukowaliśmy szablony tylko w wersji mini, trzeba będzie zobaczyć co to z tego wyjdzie, tym bardziej że pogoda temu sprzyja (nici z lotów) :cry:

Wieczu

Witamy serdecznie pytałes czym będziemy malować:

http://www.allegro.pl/show_item.php?item=173856947

małe ale skuteczne :D

Farba jaką użujemy jest dostępna w każdym sklepie z różnego rodzaju farbami, my modele malujemy farbą Ftalowo Karbomidową, jest to farba dwuskładnikowa a po pomalowaniu efekt jak lakier samochodowy :jupi:

Tomek

Pozdrawiamy Cię. Okazuje się że nie tylko ty nam dobrze radzisz z tym odklejaniem po wyschnięciu :D Cieszymy się że jest tylu dobrych ludzi na tym fajowym forum.

Do pomalowania skrzydeł nie używałeś szablonu? Chylimy czoła faktycznie wyszły super, ale narobić to się musiałeś dość ostro :shock:

Jeszcze raz pozdrawiamy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bracia jak piszecie to może mimo wszystko w formie pojedynczej bo dostaje rozdwojenia jaźni :D

 

A na poważenie to malowanie skrzydła było bez szablonów bo o nich ....zapomniałem.

 

A wyglądało to tak po wstępnym pomalowaniu:

mal1.JPG

A po zdjęciu nadmiar farby wyszło tak:

got3.JPG

Jednak tej metody nie polecam ,chyba że dla sado-macho modelarzy :D

 

Pozostałe maskowania robiłem za pomocą taśmy papierowej.

 

A aerograf ten z allegro to świetna rzecz.

jednak do większych powierzchni poleciłbym jednak ten za 45zł. z dyszą 0,3mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale efekt finalny jest i tak super, widać że sam sprzęt to nie wszystko. Fajnie wyszło :faja:,

co do malowania większych powieszchni Tomek to używamy miniaturowego pistoletu lakierniczego sprawdza się w 100%-tach, lakier jak na nowiutkim Volkswagenie.

Acha ja używam zamiast taśmy maskującej zastosuje samoprzylepne kartki formatu a4, drukuje, wycinam szablon, naklejam i maluje. Znaczy chce wyprubować czy zadziała :D , ale mam nadzieje że tak Pozdrawiam Grzechu

 

Jak wyjdzie to pokaże fotki :devil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie no wiec zrobiłem próbny malunek płomieni na sprężarce, i moim zdaniem wyszedł całkiem nieźle:

 

snap0020bd5.jpg

 

snap0019dz2.jpg

 

Ale mam wielki problem, mianowicie nakleiłem szablon pomalowałem i wszystko cacy :jupi: .

Po jakimś czasie postanowiłem odkleić szablon i zaczęły się problemy a mianowicie szablon oddarł się wieszchnią warstwą a spód z klejem nawet po namoczeniu trzeba było zdzierać szczotka ryżową bo papier zszedł elegancko a klej na który on się trzymał to masakra :? . Jako papieru do szablonu użyłem kartek do drukowaniu w formacie a4 ale to masakra :? , poradźcie jakiś inny materiał na szablon który będzie po fakcie łatwo usunąć? :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

my modele malujemy farbą Ftalowo Karbomidową, jest to farba dwuskładnikowa a po pomalowaniu efekt jak lakier samochodowy

Możesz coś więcej napisać o tej farbie? O ile wiem, to tego typu farby występują tylko jako jednoskładnikowe (są to farby popularnie zwane olejnymi). Może jakieś zdjęcie opakowania.

 

Jako maskę można używać folii transportowej. To jest ta folią, na którą przenosi się wycięte napisy w celu umieszczenia ich w miejscu przeznaczenia. Do kupienia w sklepach z foliami samoprzylepnymi czy w sklepach z materiałami dla plastyków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie nie przyjacielu w żadnym wypadku nie jest to farba olejna.

Puszki z tymi farbami mam w modelarni, a w niej będe dobiero w sobote i dopiero wtedy prześle zdjęcia puszek, ale mogę powiedzieć że potrzeba do nich utwardzacz-polepszacz po zmieszaniu schnie 48 godzin, oraz do rozcieńczania stosuje się specjalne nitro też tylko do farb Ftalowo Karbamidowych.

A są to puszki litrowe, pisze na nich Farba Ftalowo-Karbamidowa. :D

Dzięki za pomysł z folią transportową :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe jakby wyszło, gdyby szablon zrobić na równym kartonie lub grubszej folii następnie przyłożyć do elementu malowanego i obkleić górne krawędzie ?. Trzeba tylko uważać aby szablon dokładnie przylegał. Lub zwykły szablon ‘kartka A4’ podkleić taśmą malarską ‘dwustronną”. :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie zrobiłem tak.

Wziolem taką folie przylepną dużego formatu z niej często różne litery się wycina, taką błyszczącą z jednej strony a z drugie klej, na kartkach a4 wydrukowałem interesujący mnie wzór a nasteępnie wykonałem żmudną robotę kalkowania na tą właśnie folie oczywiście od strony papieru z klejem. Aby to wyszło musiałem najpierw wydrukować ten płomień w odbiciu lustrzanym. Czyli po przekalkowaniu na materiłam wyjściowy wziołem skalpel i wszystko piknie wyciołem, wyszło cacy, a po pomalowaniu wszystko ładnie się odklei i krawędzie będą ostre :jupi:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A po co "kalkowałeś", wystarczyło Orcala (folię ) pociąć na format A4 i bezpośrednio drukować na tym, oczywiście po stronie papierowej, a najlepiej to wsadzić na ploter i sprawa załatwiona. Zamiast tej folii polecałbym Ci używac folii TRANSPORTOWEJ ( każdy ploterwycinacz wie o co chodzi ), ma ona znacznie słabszą przylepnośc do powierzchni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam kolege co zajnuje sie zawodowo malowaniem motocykli tan jest duzo maskowania, napisow znaczkow

z tego co wien wycina na ploterze z folii samoprzylepnej,(czasem mu cos rysowalem w corelu) maluje wielokolorowe motywy maskujac kilka razy i calosc potem przykrywa lakierem bezbarwnym

odrywac trzeba folie jak farba jest podeschnieta ale jeszcze mieka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Motylasty wiem,że faktycznie latwiej byłoby pociąć tą folie na format A4 i wydrukować interesujący mnie motyw bęzpośrednio na niej a nie męczyć się z tym kalkowaniem, ale robilem już kilka razy rózne napisy właśnie sposobem nadruku i wiem że moja drukarka ma wielkie problemy z przyjęciem takiej foli i jej przełkinięciem :D , często się zacina :? . Nie musisz mi mówić o ile byłoby to łatwiejsze wiem... A właśnie Motylasty powiedz mi gdzie ty kupujesz tą folie transportową? i jakie formaty to są?

Artur dzięki za radę. Właśnie chcę tak zrobić jak będe malował płomyki na merlinie :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Addriano

Czołem blizniaki.

Jak byście byli przypadkiem w Koninie na Alejach 1 Maja na przeciwko "kopernika" jest taki sklep z artykulami dla plastyków itp. Tam na bank można dostać niestety nie wiem jakie rozmiary. A tak na marginesie kiedy wpadacie do mnie w końcu na tą kawe co ??

Pozdrówka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Motylasty powiedz mi gdzie ty kupujesz tą folie transportową? i jakie formaty to są?

Przejdźcie się do jakiejkolwiek filmy robiącej szyldy reklamowe, napewno tam dostaniecie skrawki, albo i większe kawałki. Folia transportowa sprzedawana jest na role, w arkuszach jeszcze nie widziałem. Tylko nie pomylcie transportowej z tranparentną :), bo to dwie różne folie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.