Skocz do zawartości

Pomoc dla początkującego


Damian666

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich tego znanego i polecanego mi forum...

Po pierwsze-jestem nowy zarówno na forum jak i w modelarstwie więc prosze o wyrozumiałość

Po 2 mam wiele pytań więc proszę o cierpliwość

To tak-jak wspomniałem jestem nowym ciekawskim "modelarzem"

Z tego powodu że narazie kasy nima lecz chęci do tworzenia są to:

chciałbym zbudować swój pierwszy (lub drugi) model zdalnie sterowanego pierwszy zbudowałem na technice-pan kazał....,więc chciałbym zbudować jakiś samolot rc,jeszcze długa droga do spalinowych więc myślę o elektrycznym samolociku

Wiem że 150 zł to nie dużo np na X-twina (treningowy samolocik) ale chciałbym wybudować coś swojego... tylko mały myk... nie wiem jak do tego się zabrać-od czego zacząć,jak zrobić własne plany,jak coś wyciąć posklejać i jeszcze wiele innych kroków

Mam nadzieję że to forum pomoże mi jakoś nabyć nowe umiejętności

Więc proszę wszystkich modelarzy o pomoc-jak zrobić plany lub skąd ściągnąć,jak i z czego powycinać części i jak zrobić żeby to "cudeńko" latało-tylko ma być to jakiś treningowy i nie drogi do złożenia-bo jak przy pierwszym starcie go rozwale to będzie bardzo źle

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to
  • Odpowiedzi 126
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Przede wszystkim witam na forum

:)

lub skąd ściągnąć

o ile sie nie myle to na tym forum powinieneś poszukać...napewno coś znajdziesz :D

A co do budowy modelu to ja składam trenerka VICTORA.Też na podstawie zrób to potem to.Na modelarni mam z niego plany.

Co do materiałów do budowy...no to raczyj sklejka, balsa ect.

Hmm to tak w skrócie.Jak masz pytania to zadawaj.Po to tu jesteśmy :)

 

edit:

Może dało by sie też zdobyć plany takiego trenerka :http://pfmrc.eu/viewtopic.php?t=10126

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

150 zł to bardzo skromny budżet. Buduj powoli model a w międzyczasie odłóż jeszcze trochę gotówki. Żeby sam model bez wyposażenia wyszedł tanio to polecam poszukać jakiejś konstrukcji z depronu. Jeszcze inną możliwością jest poszukanie modelarni w okolicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O szybcy jesteście :)

Daniel95-plany mi nic nie mówią... co ja mam z nimi zrobić ?? przerysować czy co?? a profil uzupełnie :)

Bartek2220-tak jak wyżej mówisz że na podstawie "to potem to" a gdzie można znaleźć opis jak krok po kroku coś takiego zrobić ?? i sklejka będzie tania a jednocześnie wytrzymała ?? a pytania napewno bede zadawał w miare czasu :)

Mareq-wiem że 150 zeta to mało,ale w tych trudnych czasach ciężko coś zdobyć a zbieram na komputerek bo mój ma 10 lat więc to troche długo :)

I mógłbyś mi powiedzieć co to ten DEPRON??? bo nie za bardzo sie na tym znam :P

A modelarni to w Raciborzu nie ma-najbliżej w kędzieżynie,rybniku lub wodzisławiu śląskim-w raciborzu to jedynie zabawki kupie...

Acha jeszcze jedno,jeżeli będę miał tą sklejke to ile jej trzeba na model ?? i te plany to co z nimi -wydrukować czy co i jeżeli tak to co po tym??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O szybcy jesteście :)

Daniel95-plany mi nic nie mówią... co ja mam z nimi zrobić ?? przerysować czy co?? a profil uzupełnie :)

Bartek2220-tak jak wyżej mówisz że na podstawie "to potem to" a gdzie można znaleźć opis jak krok po kroku coś takiego zrobić ?? i sklejka będzie tania a jednocześnie wytrzymała ?? a pytania napewno bede zadawał w miare czasu :)

Mareq-wiem że 150 zeta to mało,ale w tych trudnych czasach ciężko coś zdobyć a zbieram na komputerek bo mój ma 10 lat więc to troche długo :)

I mógłbyś mi powiedzieć co to ten DEPRON??? bo nie za bardzo sie na tym znam :P

A modelarni to w Raciborzu nie ma-najbliżej w kędzieżynie,rybniku lub wodzisławiu śląskim-w raciborzu to jedynie zabawki kupie...

Acha jeszcze jedno,jeżeli będę miał tą sklejke to ile jej trzeba na model ?? i te plany to co z nimi -wydrukować czy co i jeżeli tak to co po tym??

 

Zacytuje całość.

Depron to jest taka pianka pod panele w odpowiednich grubościach 6 mm i chyba 10mm.

W dziale parkflayer itd znajdziesz wiele takich modeli zrobionych z tego

Co do sklejki-jest dużo wytrzymalsza niż balsa- a ile Ci zostanie to zależy od zagospodarowania.

Ja plany zgrałem na płytke z zaniosłem do sklepu bodajże papierniczego tam mi to zrzucili i wydrukowali.Osobiście drobne elementy sam drukuje.

A co do tej strony to wiem że była ale juz chyba jej nie ma bo przeglądałem.Pamiętam że kolega zrobił z niej akrobacika.Pozdrawiam Bartek

 

edit:kupić można tutaj :arrow: http://modele.sklep.pl/index.php?cPath=32

Nie wiem czy gdzieś jest inne takie dobre zaopatrzenie ( i tanio )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm czyli dobrze rozumiem??

Mam kupić sklejke lub depron

Ściągnąć jakieś plany i wydrukować je-one są jakieś duże czy na A4 się zmieszczą ?? xD

Dobra jak to bede miał to ?? napewno przerysować z planów na sklejke,potem wyciąć i poskładać ?? jeżeli tak to skąd potem wziąć- silnik (elektryczny) ; odbiornik i nadajnik to wiem że trzeba kupić acha i na co są serwa ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Depron to osobna sprawa.Z depronu możesz zrobić jakiegoś trenerka albo szybowca.I raczyj tak sie poleca początkującym.Kosztuje bardzo niewiele a naprawa nie jest taka uciążliwa :devil:

Co do bardziej zaawansowanych konstrukcji no to... bym sie jeszcze wstrzymał , skoro jeszcze nie masz takiego doświadczenia modelarskiego.

Plany-plany można sobie przerysować na sklejke lub depron lub przyklejić na sklejke obciąć , obrobić i potem oderwać kartkę.No cóż...z tym A4 to raczyj nie zmieści Ci sie jakiś konkretny model :devil: (raczyj jego część )

Co do silnika no to ze sklepu bądz z allegro lub czegos tam jeszcze :P

Serwa to są to takie urządzenia które poruszają lotkami oraz statecznikami za pomocą bowdenów.Dodam że są potrzebne w każdym modelu :rotfl: :devil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To chyba kupie se ten depron (mam nadzieje że można go kupić w sklepie z drewnem i narzędziami xD) i zbuduje se tego trenerka bo nie chce tracić kasy czasu i nerwów na naprawe jakiegoś droższego samolocika

Plany znajde jakieś pójde do papierniczego i wydrukuje tylko na jakim to ma być formacie - A3,A2,A1 ?? na brystolu ??

Jak już przerysuje i wytne z depronu (właśnie ile tego trzeba ?? 5 na 5 metrów wystarczy czy ile xD)

A jaki silnik elektryczny polecasz - najlepiej jakiś niedrogi :) i jak zamontować serwa :)

 

Edit:Czytając wiele i to bardzo bardzo wiele artykułów o modelarstwie doszedłem do wniosku że ciężko będzie wybudować taki model-po pierwsze trzeba kupić mocne baterie A123 zamiast li-poli,aparature dość drogą i nie wiem czy się opłaca ...

Chyba jednak nie będę się w to bawił narazie-chyba że są jakieś niedrogie (tak do 500-1000zł) spalinowe lub elektryczne samoloty które dłużej wytrzymają ?? (najlepiej żeby odrazu był odbiornik-żeby była całość-samolot+odbiornik w cenie jak wyżej ??)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Depron to akurat kupisz w sklepie z panelami podłogowymi lub supermarkecie budowlanym. Nazywa się to różnie np. Izoflor. Jest to pianka w formie płyt, którą się układa pod panele podłogowe.

 

Poszukaj sobie na przykład RWD by Skazoo, lub jakiś model Toto. Pocztyaj dokładnie całe wątki, to sporo się dowiesz na początek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej jakbym miał jakieś plany jak krok po kroku i to łopatologiczne zrobić samolot-co kupić co gdzie przyklejać itd bo dla mnie jak narazie modelarstwo to ciemna magia ...

Znalazłem coś takiego- http://forumrc.alexba.eu/users/skazoo/rwd/rwd.htm ale nie wiem czy opłaca się tym bawić i jaki koszt by mnie to wyniosło-bo jeżeli miałbym kupywać serwo za 10 zł i wysyłka 12 to mnie sie to nie kalkuluje :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no oki mam te 3000 tysiące i co dalej ?? wiem żeby kupić se model ale mi jak narazie szkoda kasy na model za 3000 tysiące który prędzej czy później rozwale... najpierw muszę kupić sobie jakiegoś trenerka tylko czy ten- http://www.sklep.modelarnia.pl/index.php?p3156,x-twin-thunder-jet-niebieski-silverlit samolocik wystarczy na pierwsze loty ?? i czy ta bateria jest bezpieczna ?? bo czytałem i oglądałem filmiki jak fajnie się ona pali :)

Jeżeli ten model nie jest wystarczający to może macie inny przykład ?? ale żeby nie kosztował więcej niż te 700-1000zł... (oczywiście 700-1000 razem z nadajnikiem)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość miszczu
PIPEREK ten model będzie dobry na początek jeśli potrzebujesz pomocy w dobraniu wyposarzenia żeby było tanio ale porządnie napisz na gg 4929428(niewidoczny zazwyczaj)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Damian

 

Powoli od początku:

 

Zrobienie modelu trenerka aby cieszył oko i dobrze latał zajmuje sporo czasu i pochłania czasu którego nie jesteśmy w stanie ani policzyć ani przeliczyć na złotówki bo dla niektórych modelarzy czas budowy jest bezcennym "doznaniem" a dla innych stratą czasu bo wolą latać.

 

Posiadając ~ 1000zł i czytając tematy przyklejone spokojnie jesteś w stanie rozpocząć swoją przygodę z modelarstwem na poziomie [sprzętu] jaki jest dla ciebie potrzebny.

 

Jeżeli chciałbyś zacząć od szybowców z holem jesteśmy w stanie ci dobrać wyposażenie wraz z modelem [2-2,5m, oczywiście do budowy], holem, aparaturą za 600zł, nie wliczam niestety narzędzi.

 

Spokojnie możemy ci tu wymieniać około 50 modeli jakimi możesz nauczyć sie latać ew. także i budować modele. Odbudowywanie modeli także jest możliwe i na początku całkiem prawdopodobne i konieczne.

 

Mówienie że potrzebujesz 9k aparatury to bzdura, to że potrzebujesz 2,4ghz poniekąd też chociaż w koninie jest kilku modelarzy i proponowałbym ci wybór 2,4ghz. Napewno modelarze w koninie posiadają jakieś modele trenerów i aparatury i są ci w stanie przekazać nadajnik połączony kablem z drugim nadajnikiem i polatać.

 

Lądowania zapewne bedziesz musiał trenować na własnym modelu ale zapewne jeżeli dopasujesz sie sprzetem to trenera znajdziesz. Jeżeli poszukujesz taniego nadajnika zdecyduje sie na 6k nadajnik Hobbycity za ~36$ [doliczam kabel]

 

Napewno decyzją jaką musisz podjąc teraz jest wybór typu modelu oraz ew. napędu. Bez względu na to jaki model wybierzesz napewno bedzie ci potrzebna ładowarka, porządna, gdybyśm poświecił troche czasu na czytanie dokładnie forum wiedziałbyś że potrzebujesz TURNIGY 6 [niestety około 200zł + źródło 12V, daje ci to spokój najprawdopodobniej na kilka przyszłych lat] lub przy wyborze średniej wielkości spaliniaka/szybowca zasilacz stabilizowany do ładowania nadajnika i pakietu 4-5xAA/AAA - koszt 20-50zł.

 

Idąc dalej jeżeli zamawiałbyś paczke w hobbicity:

 

Model AXN 67$

Nadajnik 36$

Ładowarka 38$

Zasilacz 10$

Akumulator 15$ sztuka

Wysyłka ~ 50$

 

~ 740zł

 

Sprzęt już dobrej klasy, podobnej klasy zestaw w PL grubo ponad 1000zł

 

Samolot spalinowy w PL:

 

Model 300zł

Silnik 300zł

Paliwo [2,5L], żarka, rozrusznik 250zł

Serwa 150zł

Nadajnik i odbiornik 300zł

Zasilacz 50zł

Wysyłka 50zł

 

1400zł

 

Szybowiec kupiony w PL

 

Model kit do złożenia + papier/folia 200zł

Nadajnik i odbiornik 300zł

Hol 100zł za gotowy, jak zrobisz samemu to 60zł ale nie bedziesz miał bębna do nawijania a i guma bedzie dosyć kiepska

Serwa 50zł

 

Do każdej propozycji dolicz ok. 100zł na akku do nadajnika i odbiornika, pierdoły które bedziesz już musiał w PL kupić. Wybierając nadajnik niższej klasy np. e-sky 4k możesz znaleźć oferty za 150zł komplet.

 

Powodzenia w czytaniu, polecam temat przyklejony w tym dziale "jak to działa"

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może ja coś zaproponuje:

 

silnik+regiel+śmigło( komplet)-15 $

pakiet-15 $

Aparatura 6ch- 33$

Kabel do komputera USB- 3$

4x serwo HTX- 14 $

ładowarka 240V- 12 $

Przesyłka ~ 25 $

______________

117$

 

Przy obecnym kursie $ (3.21 zł) wyniesie Cię to ok. 380 zł (możliwe że mniej, nie pamiętam kosztów wysyłki).

 

 

A model zbudujesz sam- RDW 5 Skazoo z linku, który podałeś. :):)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O tym zbudowaniu RDW 5 spróbuje zmontować ale w ogóle nie wiem od czego zacząć,wiem już gdzie kupić DEPRON,plany także wydrukuje i "odbije" na depron ale co dalej ?? jak to powycinać i poskładać - potem jaki kupić silnik jak zamontować serwa jak dostroić nadajnik ...

O tym piperku to nawet nie myśle bo niby 100 zł ale doliczając do tego silnik,aparature serwa i co tam jeszcze trzeba to troche mnie to wyjdzie :P

Więc chcę tylko zbudowac tego RDW 5 i móc polatać na podwórku ale dłużej niż te 5-10 minut,wejść w temat modelarski-jakie silniki dobre itp jak już złoże RDW to przynajmniej będę wiedział co jak dobierać i może złoże następne modele

Tak po za tym to ide do Technikum na Technik Mechatronik więc czegoś powinienem się tam nauczyć...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niekoniecznie nauka w technikum o modelarstwie ale chodzi mi o budowe tego modelu (to co jest napisane o technikum jest nieistotne)

Ponownie piszę o tym

O tym zbudowaniu RDW 5 spróbuje zmontować ale w ogóle nie wiem od czego zacząć,wiem już gdzie kupić DEPRON,plany także wydrukuje i "odbije" na depron ale co dalej ?? jak to powycinać i poskładać - potem jaki kupić silnik jak zamontować serwa jak dostroić nadajnik ...

O tym piperku to nawet nie myśle bo niby 100 zł ale doliczając do tego silnik,aparature serwa i co tam jeszcze trzeba to troche mnie to wyjdzie

Więc chcę tylko zbudowac tego RDW 5 i móc polatać na podwórku ale dłużej niż te 5-10 minut,wejść w temat modelarski-jakie silniki dobre itp jak już złoże RDW to przynajmniej będę wiedział co jak dobierać i może złoże następne modele

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.