Skocz do zawartości

Drgające serwo (w okolicy neutrum)


Jaromir

Rekomendowane odpowiedzi

Przedstawia to załączony filmik (mp4):

 

Film jak serwo drga

 

Nadajnik: Hitec Flash 5 X

Odbiornik: Hitec HFS-05MJ

Serwa: HXT900

 

Chodzi o to na filmie po prawej...

Widać jak drga i jak przy wychyleniach wolniej (z opóźnieniem) reaguje.

 

Nie sądzę aby to były sprawy zakłóceń „radiowych” (nie zależy od odległości nad. odb.).

Naładowanie akku w modelu nie ma wpływu, praca silnika też nie (znaczy nie wiem czy drgają jak jest na pełnym pędzie, ale chyba tak, bo raz miałem opóźnienia w reakcji lewej sterolotki, na szczęście dość wysoko). W nadajniki prawie 12V (11,9-11,8).

 

Czasem drugie też lekko zadrga ale bez sensacji (minimalnie, krótko i nie opóźnia).

Zamiana serw nie doprowadza drugiego do takich drgań, a to „drgające” też mniej sobie pozwala (ale zdarzają się nadal drgania).

Wszystkie serwa mają przedłużone o 10cm kabelki za pomocą drutu (linki wielożyłowej) ze skrętki sieciowej (średnica o oko taka sama).

Wpięte zamiast niego (drgającego) inne serwo nie wykazuje drgań (taki sam typ ale nie przedłużane).

 

Moja podejrzenia:

Przedłużanie (jutro postaram się „skrócić”)

Popsute?

 

EDIT: Mam wrażenie, że kiedyś to nie występowało, albo zdarzało się rzadziej...

 

Tak czy siak będę musiał mieć lekko przedłużone (ale nie o 10cm jednak). Co proponujecie na przewód? Może grubiej skrętek?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to
można jeszcze posprawdzać czy wszędzie na pewno jest ok połączone......może gdzieś wtyczka nie styka i przerywa ;/

Wtyczka raczej OK, bo wyjmowałem, zamieniałem, dociskałem itp.

Bardziej się martwię o to przedłużanie, a jeszcze bardziej, że mam slaby dostęp do łączenia (jedno się chowa w skrzydle). Łączenia oczywiście lutowane.

 

Szukam też ferrytów - może to coś da. Jak nie to znowu będę musiał pruć poszycie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W jednym ze swoich serw(HXT 9g) mam dokładnie to samo,drga,reaguje czasem z opoźnieniem i zdarza się że nie wróci do neutrum-dałem sobie spokój-wyciagnąłem je z wysokości i włożyłem na gaz w innym modelu gdzie precyzja nie jest aż tak istotna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaaa raczej nie laciałbym tutaj w jakieś wymienianie częsci itd. To beda grubsze pieniądze niz kupno nowego zapewne. Nie oszukujmy sie - serwo za niecałe 4$ albo bedzie działać albo nie, cudów nie ma;]

Dziś podłączyłem inne "takie same" po 18 zł bez przedłużaczy i nie drgają "na sucho".

Generalnie chyba przeniosę serwa do "kadłuba". Niestety popychacze w takim układzie będę musiał przedłużyć z 4 cm i będą trochę pod kątem.

 

A ferrytów nie znalazłem (znaczy znalazłem za małe lub za wielkie - kilka mi zostało po padniętych zasilaczach i access pointach) - nie chce mi się z tym eksperymentować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość slawekmod

Jeżeli masz problem z centrowaniem i drganiami w neutrum to całkiem możliwe że ścieżka potencjometru uległa zabrudzeniu i może się to objawiać właśnie drganiami lub wolnym centrowaniem.WD-40 powinno załatwić sprawę.W tanich serwach zapewne są kiepskie potencjometry z badziewnymi ścieżkami.Przemyj wd-40 a jak nie masz to spirytusem.Powinno pomóc.Nigdy nie miałem problemów z serwami spowodowanych przedłużaczami a serwa i przedłużki miałem różne od 10cm do 60cm.Ferryty nie wiele dadzą a najprawdopodobniej nic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

slawekmod, - lepiej spirytem niech myją :wink: ( myją nie piją !)

WD40 to bardzo agresywny środek który niestety żre wiele tworzyw sztucznych i znowu mówie że nie rozumiem dlaczego nie ma tej informacji na opakowaniach w jakich WD 40 jest sprzedawane w sklepach a ta informacja znajduje się na opakowaniach przemysłowych !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli masz problem z centrowaniem i drganiami w neutrum to całkiem możliwe że ścieżka potencjometru uległa zabrudzeniu [...] Przemyj wd-40 a jak nie masz to spirytusem.Powinno pomóc.Nigdy nie miałem problemów z serwami spowodowanych przedłużaczami a serwa i przedłużki miałem różne od 10cm do 60cm.Ferryty nie wiele dadzą a najprawdopodobniej nic.

Na razie wymieniam (mam dwa zapasowe serwa). Wymieniam też kierunek bo ząbek stracił (zamienię go na jedno ze sterolotki to, które prawie nie drgało). Sterolotki wymieniam oba i instaluję w kadłubie (decyzja zapadła - już wymontowane i łoża ze skrzydeł usunięte).

W tym podejrzanym zaraz skrócę kabelek do normalnych wymiarów. Jak oskubywałem je z izolacji na lutowaniu to się jeden w rękach "połamał" - jednak kiepskie były te moje "linki".

Czyszczenie spirytem zostawiam na potem - jak mi się serwa skończą ;)

 

Edit:

Skróciłem, sprawdziłem - drga nadal.

To rzeczywiście musi być problem z potencjometrem...

 

Takie te cholerstwa delikatne (rozkręciłem to z urwanym ząbkiem), że nie wiem jak się do tego potencjometru dobrać niedesktrukcujnie ;)

Poćwiczę czyszczenie na tym z ułamanym ząbkiem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość slawekmod

Załatw sobie strzykawkę i cienką igłę i poprostu wstrzyknij spirytus do potencjometru.Metoda praktycznie bezstykowa :).Trzeba tą akcje przeprowadzić w kilku położeniach potencjometru .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poćwiczę czyszczenie na tym z ułamanym ząbkiem :)

obejzyj go dokładnie - potencjometry mają szczeliny najcześciej od strony wyprowadzeń do lutowania albo przy łapkach trzymających pokrywy-korpusu.

 

środki do konserwacji potencjometrów mają w kompletach zawsze cienką plastikową rureczkę -pomaga w dozowaniu .

jeden z najtańszych : http://www.atel.com.pl/produkt.php?hash=04281

 

warto pamiętać że najsłabsze mikro serwa mają delikatne zębatki i lepiej wyjąć potencjometr a nie kręcić go na siłę ręką orczykiem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość slawekmod

Krzysiek, mówiąc zmiana położenia potencjometru mam na myśli demontaż zębatki pośredniej między silnikiem a ośką potencjometru :)

 

PS.Kuba naświetlił Ci pewną sprawę, cieszy mnie Twoja decyzja :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O! Nawet chyba mam u nich ceny reselerskie, coś tam już kupowałem... Choć przy 3,5 rożnicy pewnie nie zauważę ;)

warto pamiętać że najsłabsze mikro serwa mają delikatne zębatki i lepiej wyjąć potencjometr a nie kręcić go na siłę ręką orczykiem

Już się o tym przekonałem ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS.Kuba naświetlił Ci pewną sprawę, cieszy mnie Twoja decyzja :)

Tak bardzo się nie ciesz - wymieniam na takie same modele "po 4$" ;)

Ale może dłużej wytrzymają...

 

Dziś chcę je w nowych miejscach zamocować. Będzie łatwiejszy dostęp - jak by trzeba było wyjąć, rozebrać i "popsikać" lub wyrzucić.

 

Hiteki 55 chyba mają takie same rozmiary (~9gram)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość slawekmod
PS.Kuba naświetlił Ci pewną sprawę, cieszy mnie Twoja decyzja :)

 

 

Hehehehe, to akurat było w innej sprawie nie zwiazanej z serwem do Utopi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hiteki 55 chyba mają takie same rozmiary (~9gram)?

Serwo Hitec HS 55 typu "micro"

 

Charakterystyka :

 

* Moment : 1,1kg (4,8V) ; 1,3kg (6V)

* Prędkość : 0,17sek. (4,8V) ; 0,14sek. (6V)

* Wymiary : 21x11x22 mm

* Waga : 6,1g

* Zastosowanie : Lekkie samoloty, helikoptery el.

 

 

 

 

HXT900,

 

Size : 21x12x22 mm / 0.74x0.42x0.78 in

Voltage : 3v ~ 6v

Weight: 9g / 0.32oz

Speed : 0.12 sec/60(4.8V)

Torque : 1.6 kg-cm

Working Temp : -30C~60C

Teflon Bushing, 15cm wire, coreless motor

Servo arms & screw included

 

 

 

Wagowo hxt cięższe ale rozmiarami te same prawie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.