Skocz do zawartości

Uważajcie na śmigła, nawet najmniejsze


Ładziak

Rekomendowane odpowiedzi

Lataliśmy dzisiaj z Boogim halówkami. Pod koniec latania krzyknąłem do Boogiego:

- Ostatni pakiet!

- Nie mów że ostatni, bo to przynosi pecha. Powiedz, że przedostatni.

No faktycznie, zawsze gdy się mówi, że to już ostatni lot, ostatni pakiet lub zbiornik, to zawsze są jakieś jaja. A to się coś urwie, a to przymusowo ląduje, czasami nawet rozwali model. Dla świętego spokoju odkrzyknąłem więc:

- OK! Przedostatni!

Co z tego, kiedy klątwa zaczęła działać...

 

Boogie wylatał już wszystko co miał, spakował się, a ja jeszcze kręciłem się na tym ostatnim pakiecie, gdy silnik jakoś inaczej zaczął pracować. Na prawdę ledwo wyczuwalna dla ucha różnica, ale i tak złapałem model, żeby sprawdzić przyczynę. Wszystko wyglądało ok, ale dźwięk był trochę inny. Zdjąłem śmigło i zakręciłem silnikiem - było ok. Może śmigło się jakoś przesunęło na propsaverze? Założyłem więc śmigło dokładnie i z uwagą. W międzyczasie podszedł Boogie popatrzeć co robię. Gdy chciałem sprawdzić ponownie założone śmigło, stanął obok mnie, z pół metra z tyłu, ja uniosłem model na wysokość piersi, dałem gazu... Nagle coś stuknęło, śmigło zniknęło z propsavera, ja poczułem uderzenie w pierś, a Boogie złapał się za czoło mówiąc, że oberwał...

 

No jak oberwał, skoro to ja dostałem śmigłem, a w dodatku stał z tyłu?! Na prawdę myślałem, że żartuje - do momentu gdy odjął rękę od czoła. 2 cm nad okiem miał idealne, równiutkie cięcie 3cm długości... W tym momencie to ja doznałem szoku, chyba większego niż poszkodowany. Skończyło się na rozcięciu i lekkiej opuchliźnie, ale do tej pory mam dreszcze, gdy pomyślę, co byłoby gdyby śmigło trafiło 2 cm niżej.

 

Teraz fakty. Malutki silniczek, jak to do halówki i takie też śmigło: GWS 7x3,5. Maleństwo.

Dzisiaj trenowałem nowe figury i parę razy przyziemiałem nieplanowanie na plecach, a śmigło uderzało w tym momencie o podłoże. Niby normalka w halowym lataniu... Okazało się jednak, że śmigło tym razem na tyle się osłabiło, że gdy dałem gaz na maxa - zostało rozerwane! Ja dostałem jedną częścią w pierś, a drugą częścią Boogie dostał w czoło. Gumka została na propsaverze.

 

Rozpisuję się tak, bo każdemu się wydaje, że takie rzeczy trafiają się innym. Mi też się tak zdawało - do dzisiaj. W dodatku staraliśmy się zachowywać zgodnie zasadami i zdrowym rozsądkiem. Uruchomiłem silnik trzymając model w pionie, na wyciągniętej ręce, sporo poniżej piersi, Boogie stał trochę z boku i sporo z tyłu. Wydawałoby się, że aż nadto w przypadku takiej popierdułki - a tu szok.

 

To nie pierwszy temat o destrukcyjnym działaniu śmigieł i - niestety - zapewne nie ostatni. Dlatego apeluję: uważajcie na śmigła!

 

Boogie, niech Ci się rozcięcie goi jak na przysłowiowym psie. Ja na dzisiaj mam dosyć wrażeń, muszę ochłonąć.

 

PS. przypomniałem sobie, że niektórzy pęknięte GWSy kleją... :shock:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja żona kiedyś chętnie chodziła ze mną na lotnisko. Siadała na krzesełku tyłem do lądowiska i czytała książkę. Kolega lądując stracił APCaka, a moja żona krzyknęła. Odległość miedzy nimi to ok 15m. Dostała odłamkiem i miała rozcięcie na ramieniu długości 1 cm.

Teraz jak idzie ze mną na lotnisko to już bez książki, staje za moimi plecami i ogląda uważnie wszystkie statki powietrzne. :rotfl:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz są śmigła do halówek od Ikarusa. To takie granatowe i giętkie śmigiełka. Jak zobaczyłem na Żarze na stoisku MixModel to stwierdziłem, że muszę przetestować. Co prawda jeszcze na nich nie latałem, ale rzeczywiście są giętkie i myślę, że gdybyś na takim latał Boogie, , nie musiałby wzywać prawnika xD Tylko jeszcze nie wiem jak owe śmigła ciągną i jak się na nich lata, ale to się przetestuje :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja się przyznaję bez bicia,tez zdaza mi się kleić GWS'y popędzane dwonkiem w deproniaku :D z jakakowiek spalinka choćby 1ccm w życiu bym czegoś takiego nie zrobił ale taki bzyczek elektryczek....no aż szkoda wyrzucić jak się patrzy na śmigiełko w którym brakuje tylko jednej łopaty a klejenie wyjdzie ladne i czyste na CA :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kleiłem, ale tylko po to aby wsadzić je do szuflady ze złomami. Na początku modelarstwa łamałem dość często i miałem chęć zebrania pełnej szuflady złamanych. Ale takich klejonych, później stwierdziłem że bardzo powoli się to zbiera i zacząłem połówki zbierać osobne ale i tak nawet dna nie zapełniłem :(

 

A latanie nawet GWSem klejonym to czysta głupota !!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam wszystkich poszkodowanych przez śmigło, otóż i mnie się wczoraj dostało po paluszkach gdy chciałem ustawić iglicę od max. Przy pełnym gazie chciałem przekręcić kilka ząbków tak jak robiłem to setki razy no i poszło po kościach. Skończyło się na pogotowiu gdzie pani doktor niczym wprawna krawcowa założyła w sumie 11 szwów na dwóch palcach i tak dla mnie zakończył się tegoroczny sezon :cry: A miało być tak pięknie, pogoda była super, była dość liczna grupa modelarzy i zapowiadało się pięknie no i... :evil: Śmigło APC mając kilkanaście tysięcy obr.\min. tnie masakrycznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich poszkodowanych przez śmigło, otóż i mnie się wczoraj dostało po paluszkach gdy chciałem ustawić iglicę od max. Przy pełnym gazie chciałem przekręcić kilka ząbków tak jak robiłem to setki razy no i poszło po kościach. Skończyło się na pogotowiu gdzie pani doktor niczym wprawna krawcowa założyła w sumie 11 szwów na dwóch palcach i tak dla mnie zakończył się tegoroczny sezon :cry: A miało być tak pięknie, pogoda była super, była dość liczna grupa modelarzy i zapowiadało się pięknie no i... :evil: Śmigło APC mając kilkanaście tysięcy obr.\min. tnie masakrycznie.

Pan doktor zszywajacy moją rane po śmigle pokusił się o taki komentarz " taki stary chłop i modelami sie bawi..."

p.s ja miałem również 11 szwów i oczywiscie APC ;D

 

Pozdrawiam

Robert

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.