Skocz do zawartości

Tunel aerodynamiczny dla potrzeb szkolno-doświadczalnych


Karol93

Rekomendowane odpowiedzi

Witam ;)

Jest konkurs na ciekawą prace matematyczno-fizyczną. Wystartować nie zaszkodzi - zawsze naucze sie czegoś nowego. Budując tunel móglbym pokazać zawirowania powstające przy dużych kątach natarcia cienkiego profilu, grubego profilu, porównać. Tak samo pokazać jak działają stery itp. Tak więc co sądzicie o budowie tunelu - kilka sklejonych płyt styropianu, wycięta z nich rura, z jednej strony wiatrak i "dymiarka". Jako okno wklejona płytka plexi. Kawałki profili po prostu powycinane ze styro.

Chodzi mi głównie o to, żeby pokazać co i jak działa. Dlaczego - no to wiadomo że trzeba sięgnąć do jakiejś lekturki ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze styropianu to trochę badziewiem trąci :mrgreen: Lepiej chyba poprosić jakiegoś zaprzyjaźnionego stolarza żeby ci wyciął 4paski z płyty meblowej(powiedzmy 150x600) z jednej strony rzeczywiście wiatrak ale za nim musi być coś co spowoduje niezaburzony przepływ strug powietrza .Widziałem gdzieś jak robili to ze słomek do picia.Odcinki słomek ok 5cm długości łączysz tak aby tworzyły coś w rodzaju ściany z dziurkami.Wstawiasz to za wentylatorem i gotowe.Oczywiście okno do patrzenia na efekty wskazane.Aby efekt był ładny "wiatrak nie może za silnie dmuchać.A dym do najlepiej chyba z papierosa.A jak w szkole nie pozwalają palić to rolę papierosa może spełnić skręt z papieru toaletowego lub chusteczki(tli się jak papieros).Projektowałem tunel na studiach na jakąś pracę przejściową więc trochę się o tym oczytałem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.wrightflyer.org/WindTunnel/testing1.html - prawie jak tunel braci Wright ;)

Takie mam wrażenie, że 15cm to troche za ciasny by był - bardziej bym obstawial 30 - wtedy już można całkiem sporo tam upchać ;)

Teraz pytanie, jak montować ? na 2 drutach, tak żeby sie nie obracało ? ale wtedy drut będzie robił swoje zawirowania i szlag trafi pokaz :P.

Z tego, co zdarzylem sie już naoglądać - najczęściej robi się to poprzez zwisanie na nitce. sprawdziłoby się to przy samym wycinku profilu ? (brak całego modelu)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przy samym wycinku profilu

Co zrobisz z efektem brzegowym ?

Chyba lepiej byłoby umieścić między dwoma przezroczystymi płytami.

Pomysł z rurkami przedni, a przed nimi umieściłbym porowatą przegrodę.

Kiedyś próbowałem zrobić urządzenie do fluidyzacji /pokrywania proszkiem z tworzyw ,części metalowych/ i dość dobrze sprawdził się jako przegroda stary ,sfilcowany, moherowy sweterek .Z syntetyków wychodziło gorzej za durze były opory powietrza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To fakt - musi przylegać do szybki...

Rozglądałem sie dzisiaj w Castoramie, z czego możnaby to zrobic i dość ciężko sie zdecydować. Jaki wymiar przyjąć ? Tak jak tom000 pisał - 150x600 wydaje mi się troche za małe... może 300x300x1000, 250x250x100 ? Widziałem plexi 2,25x500x1000 za 30zł chyba. Dość cienkie, ale dając jakieś kątowniki za pare zł, napewno by dało rade ;).

 

Plusem takiego rozwiązania jest to, że wszystko będzie ładnie widac, będzie baardzooo gładkie i nie będzie trzeba kombinować z żadnym wklejaniem szyb ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można też kupić większy arkusz i pogiąć go na drucie .(Ramka taka jak to wycinania skrzydeł) Drut omieszczasz ok 2-3mm id plexi i grzejesz aż do miękkości potem zaginasz i jest git. Pokazałbym ci jak to u mnie w firmie jest ale nie mam przy sobie aparatu

Wygląda to estetycznie i można się obejsć bez kontowników

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dawno nic tu nie było pisane ale i ja coś dodam. Ostatnio bawiąc się lutownicą i kalafonią zauważyłem że jeśli się zamoczy grot w kalafoni to dymi i jest to dym króry nie znika za szybko. Może zdało by sie też na rozgdzaną blaszkę położyć zawałek kalafonii i grzać i wtedy możnaby uzyskać dym do tunelu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.