Skocz do zawartości

Czy da się z tego coś wykombinować?


Wojtek04

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Chciałem sobie kupić jakiś prosty model RC lecz znalazłem po remoncie takie coś :

Dołączona grafika

W sklepie budowlanym zwało się to pianką pod panele lecz w niektórych wątkach znalazłem informację że można to wykorzystać do budowy modelu. Więc chciałbym się zapytać tutejszych ekspertów czy da się z tego kawałka (niestety tylko 105x45cm więcej tego nie mam tyle się ostało) coś zrobić. Nie chodzi tutaj o jakiś super model RC może to być najprostszy szybowiec bez elektroniki żebym tylko zakapował o co chodzi w tym modelarstwie i mógł kupić sobie prawdziwy model RC lub może w przyszłości zrobić samemu (chodzi tu także o przekonanie rodziców że to fajne ;D )

Niestety pojawia się następny problem oprócz tego że mam tego mało. Otóż z jednej strony ta "pianka" jest gładka :

Dołączona grafika

A z drugiej "falowana"

Dołączona grafika

No i jak to zwykle problemy chodzą parami "pianka" ma tylko 3mm grubości jest bardzo giętka i podatna na łamanie się przy uderzeniu.

Proszę więc o pomoc czy da się z tego cokolwiek zrobić :rotfl:

Pozdrawiam, Wojtek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Oczywiście że się da,z depronu ludzie robią cuda,jeśli się przyłożysz nie będzie można poznać z czego wykonany jest model.Problemem jest to że jest to cieniutka 3-ka tym bardziej karbowana z jednej strony.Nadaje się idealnie na pokrycie depronowych konstrukcyjnych skrzydeł.Pianka pod panele kosztuje grosze(za 3-4zł kupisz cały arkusz 6mm),tak więc dokup jeśli masz taką możliwość ze dwa arkusze 6mm i wtedy będziesz mógł postawić naprawdę fajny model-na twoim miejscu zacząłbym od modelu typu Zefirek lub w wersji bardziej ambitnej RWD 5 by Skazoo.Temat pierwszego modelu z depronu jest już na forum dośc mocno opklepany.Jeśli chciałbyś samodzielnie poszukac jakiś ciekawych planów(ze wskazaniem na górnopłata lub szybowca ze względu na prostote pilotażu) to zajrzyj na stronkę www.profili2.com a następnie wejdź do działu Plans and Drawings.Jeśli koniecznie już chcesz wykorzystać jedynie to co masz zbuduj model delty PIBROS,jest to jeden z najprostrzych modeli.Do cięcia depronu uzywamy żyletki(nie noża do tapet!),żyletka musi być idealnie ostra,krawędzie szlifuje się paipierem ściernym o gradacji od 80-220,klei sie to natomiast klejem polimerowym do klejenia kasetonów lub tez droższym odpowiednikiem UHU-Por.Jeśli nie będziesz czegoś wiedział to pisz :mrgreen:

Tutaj masz link do "planów" Pibrosa: http://www.greenhobbymodel.com/slopesoaring/pibrosplan.gif

 

PS.Jeśli zależy Ci na dużej estetyce nie spiesz się i finalnie oklej model kolorową taśmą pakową(efekty są często powalające).Mam nadzieję że pomogłem :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konrad możesz mi konkretnie powiedzieć co mam zrobić z tymi planami Pibrosa :P ? Jestem totalnym nowicjuszem w tych sprawach więc proszę o "łopatologiczne" wyjaśnienie. Do dyspozycji mam tylko drukarkę A4 a widzę że musiałbym mieć niezły "kombajn" żeby wydrukować plan 105x45cm.

Ps. Chciałbym zrobić z tego co mam model bez wykorzystania jakiejkolwiek elektroniki (bez silnika) normalny szybowiec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konrad możesz mi konkretnie powiedzieć co mam zrobić z tymi planami Pibrosa :P ? Jestem totalnym nowicjuszem w tych sprawach więc proszę o "łopatologiczne" wyjaśnienie. Do dyspozycji mam tylko drukarkę A4 a widzę że musiałbym mieć niezły "kombajn" żeby wydrukować plan 105x45cm.

Ps. Chciałbym zrobić z tego co mam model bez wykorzystania jakiejkolwiek elektroniki (bez silnika) normalny szybowiec.

Mało kto ma do dyspozycji drukarkę większą niż A4. A mimo to jakoś sobie radzimy. :wink:

Masz dwa wyjścia.

1 - Nagrywasz plany na dyskietkę/płytkę/inny nośnik i zasuwasz grzecznie do punktu ksero, gdzie robią wydruki wielkoformatowe.

 

2 - Zaglądasz do :google: i ściągasz dowolny program, który potrafi podzielić ci wydruk na karty A4. Choćby program "Posteriza", który jest częśto polecany na forum.

Teraz tylko ten stos kartek trzeba dokłnie dopasować i pokleić taśmą klejącą i mamy piękny, duży plan.

 

Co do szybowca, to na w/w stronie profili2.com, w dziale z planami zaznaczasz w wyszukiwarce w dziale kontrol - free flight, a w dziale Model Type - Hand Launch.

Albo po naszemu szukasz przez :google: planów modeli klasy F1A.

 

Biorąc pod uwagę, że ten typ modeli kosztuje w sklepie mniej więcej tyle, co paczka pianki pod panele, zastanów się czy nie lepiej będzie ci kupić gotowego "Rzutka".

Z Depronu robi się raczej modele bardziej zaawansowane, których odpowiedniki w sklepach są już sporo droższe.

 

Jeśli już chcesz koniecznie, to zbuduj któryś ze wspomnianych wyżej modeli, ale go nie wyposażaj.

Niestety, bez elektroniki całkiem, to nie będzie model RC. :wink:

 

Jeśli chcesz zaczać przygodę z RC, to najlepiej zainwestuj w tzw. Zestaw RTF. Czyli kompletny model (najlepiej z pianki typu EPP) z pełnym wyposażeniem i nadajnikiem, a czesto też z ładowarką. Koszt takie zestawu to ok 400-500zł.

 

A co do paneli podłogowych, to kleimy je klejem polimerowym. Najpopularniejszy i najwygodniejszy to UHU POR (szybko klei elementy) albo nieco tańszy "Klej Polimerowy do Styropianu" firmy Dragon. Tańszy, ale dużo dłużej schnie.

 

PS - A najprostszym szybowcem, bez elektroniki, z tego kawałka pianki, będzie nieco powiększona wersja papierowych samolocików. :P

Tyle, że pianki nie wygniesz jak papieru, więc musisz posklejać go z elementów. :devil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kombinowałem tak długo aż coś wyszło :P Z tej pianki zrobiłem taki "model" jak sprzedają w sklepach po 3zł :) Wszystko zrobiłem całkiem sam od podstaw ręcznie wszystko rysowałem i oto rezultat :

Dołączona grafika

I w "locie" :

Dołączona grafika

Mimo że nie jest to coś super to o takie właśnie mi chodziło :P

Rozpiętość przedniego skrzydła to 30cm a tylniego 15cm :mrgreen:

Może za niedługo zabiorę się za prawdziwy model RC

Ale mimo wszystko mam z siebie satysfakcję że bez niczego zrobiłem samolot który "lata" ! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozpiętość przedniego skrzydła to 30cm a tylniego 15cm

Wjtus, Wojtuś, poczytaj troche to forum, nim zaczniesz pisac, żebys podobnych bzdur nie wypisywał.

Uzupełnij swój Avatar, o wiek i ew. zdjecie, cobyśmy wiedzieli z kim mamy do czynienia.

napisałeś:

"Kombinowałem tak długo aż coś wyszło "

A co Ci wyszło jeżeli mogę zapytać? jal moje 6 letnie dziecie coś takiego by mi zrobiło, to pewnie byłbym dumny, ale Ty? Podnies sobie troche poprzeczkę. A przynajmniej nie chwal sie takiem8i wyczynami.

 

baxter

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest źle, ale są rzeczy do poprawki.

 

1 - Kadłub zrób "konstrukcyjny". Dwa boki, a pomiędzy nimi, kliny w kształcie litery V - wręgi. Będzie dużo sztywniejszy. Giętki kadłub nie pozwala na równy lot. W dodatku twój kadłub jest trochę za szeroki.

 

2 - Skrzydła. Zdecydowanie większe. Najlepiej ze wzniosem i lekkim kątem natarcia.

Obrys bardziej prostokątny. Mile widziane uszy na końcach. Pręt węglowy, lub chociaż mała listewka sosnowa jako usztywnienie płata.

 

3 - Czy to ciąłeś? :wink: Obgryzałeś? Dobry nóz modelarski, lub ostatecznie łamany nóż do taped. Ostrze nie może szarpać pianki.

 

4 - Stery. Na pewno się przydadzą i poprawią rekacje modelu.

 

5 - Kup sobie "sklepowego" Rzutka za 20 -30zł i zobacz jak jest zbudowany. Podobieństwo to nie wszystko. Proporcje i wyważenie są bardzo ważne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.