Skocz do zawartości

Spektrum 3 - 4 kanałowe


JarekF

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

W zasadzie to zastanawiałem się czy wogóle poruszać ten temat. No cóż ale jak to już dawno mówiono: Kto pyta nie błądzi.

W czym jest problem?

W większości modeli latajacych wystarczy zastosować odbiorniki 4 kanałowe : 1 obroty silnika, 2 kierunek, 3 wysokość, 4 lotki. Można też w prostych modelach zrezygnować z lotek. Wówczas wystarczą trzy kanały. Przegladając różne - różniste oferty sklepów spotykam takie odbiorniki, ale :shock: Cholernie drogie !!.

 

http://www.amainhobbies.com/index.php/cPath/1_61_124/n/Cars-Trucks-Radios-Accessories-Receivers/page/1

 

I tu mam pytanie. Dlaczego tak jest ? Dlaczego odbiorniki 5, 6 kanałowe są dużo tańsze od tych "prostszych" 3, 4 kanałowych ?

"Prostszych" specjalnie napisałem w cudzysłowiu, gdyż nie jestem elektronikiem i nie wiem. Bo może jak jest mniej kanałów to są bardziej skomplikowane ? Problem jest typowo teoretyczny, gdyż w praktyce śmiało można zastosować te tańsze - wielokanałowe i zostawić kanały wolne. Ale pytanie nadal pozostaje. Dlaczego tak jest ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Może to nie rzecz w skomplikowaniu ??Może są droższe dlatego,że mniej popularne i przez to produkowane w mniejszej ilości?Tak jak z oponami...kiedyś 14 " były kupowane masowo i były chyba najtańsze a teraz zobacz...15" są tańsze choć teoretycznie powinno być odwrotnie choćby z powodu ilości materiału użytego do produkcji :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są przecież 5 kanałowe o maksymalnym zasięgu i to z przypisaniem aux1 do 2 lotki na poziomie odbiornika.

Andrzeju, nic nie wnosisz nowego do tematu. Przeczytaj jeszcze raz mój pierwszy post.

Dlaczego piszę taki temat?

Otóż dlatego, że odbiorniki 8 kanałowe są droższe od 7 kan. Im mniej kanałów tym odbiornik tańszy. Kończąc na takim AR500 - 5 kanałowym, którego cena jest (przyjmijmy X zł) czterokanałowy, który w zupełności wystarczy do wielu modeli powinien być tańszy od ceny X. A takowych nie ma. Dlaczego? Trzykanałowe natomiast kosztują więcej niż ośmiokanałowe. Ja tego nie rozumiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie to zastanawiałem się czy wogóle poruszać ten temat. No cóż ale jak to już dawno mówiono: Kto pyta nie błądzi.

No tak nic nie wniosłem, bo sam napisałeś w pierwszej wiadomości jak się sprawa ma. I nic tu raczej się nic nie zmieni. W przypadku Spektrum i tak mamy luksus, że jest duży wybór odbiorników również tych prostych w przystępnej cenie. Najtańszy jak wiesz jest AR6100, obecnie zastępowany przez AR6150 i są to odbiorniki 6 kanałowe, a o 10$ tańsze od AR5000, który jest 5 kanałowy, ale o pełnym zasięgu.

Układy o znacznym stopniu integracji pozwalają na obsługę większej ilości kanałów, więc się je wykorzystuje, gdyby chcieli zrobić na przykład AR3100 to prawdopodobnie różniłyby się od AR6100 tylko mniejszą ilością szpilek w gniazdach, bo prostszych układów o wymaganych parametrach pewnie nikt już dziś nie produkuje. Na wadze też by się tu już nie zaoszczędziło, w ofercie są już odbiorniki dedykowane modelom ultralekkim zintegrowane od razu z serwomechanizmami i regulatorami, co tu więcej dodać można?

Poza tym w przypadków produktów reprezentujących jakąś markę wytwarzanie elementów poniżej pewnej progowej ceny jest zawracaniem sobie głowy i powierzchni magazynowej, bo zarobić się na tym nie da.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.