Skocz do zawartości

Pomiar napięcia akumulatora w modelu przez mikrokontroler


scandy

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, nie znalazłem tego nigdzie. Jak najłatwiej zmierzyć napięcie akumulatora w modelu który posiada np ok 15V skoro w mikrokontrolerze mamy przetwornik ADC tylko do 5V?

 

Wiem ze dla niektórych to może być prosta sprawa ale dopiero się uczę avrów i interesuje mnie jak to zrobić.

 

Najlepiej jak by ktoś podpowiedział mi jak to jest zrobione w systemach Eagle Tree czy czymś takim;)

 

Narazie dowiedziałem się ze można zrobić taki dzielnik napięcia (czy jak to nazwać?) jak tu i dodać napięcia http://www.flyelectric.ukgateway.net/pic-lithium-tester.htm

 

Albo pewnie trzeba kupić jakieś oddzielne ADC - którego nawet nie wiem gdzie szukać

 

Ewentualnie dzięki z ewentualne podpowiedzi..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Cześć, nie znalazłem tego nigdzie" - bzdury pleciesz Kolego i tyle :? Proponuję zacząć od podręcznika Fizyki, pewnie gdzieś tak I-II klasa gimnazjum.

Ponad 3 tysiące trafień Googla dla zapytania "voltage divider applet" a to jedna z pierwszych odpowiedzi. Ustaw Vs na te 15V, R2 np. na 10k i sprawdź jak duży musi być R1 by wskazania woltomierza nie przekroczyły 5V. Potem dodaj jakiś zapas i gotowe. Nie będziesz za chwilę pytał jak przeliczyć to, co odczytałeś z przetwornika z powrotem na wolty, prawda ?

Zresztą jeśli masz problemy na tym poziomie to przestań na razie "uczyć się avrów" a zajmij się zgłębianiem prawa Ohma, kilku praw Kirchoffa i działaniem najprostszych obwodów prądu stałego. Nie chcę Cię martwić, ale do prawidłowego zasilenia i doprowadzenia sygnału do wejść przetwornika Twojego AVRa będą też potrzebne kondensatory..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.