Skocz do zawartości

Przeskalowanie planów


WoZnY

Rekomendowane odpowiedzi

Postanowiłem założyć nowy temat, bo do starego nie bardzo kto zagląda, a co dopiero odpowiada. Poza tym ten temat dotyczy czegoś innego. A więc do sedna.

 

Kilka ładnych lat temu wykonałem sobie model szybowca wolno-latającego (swobodnie latającego) w klasie F1. Miałem kilka różnych modeli, ale jeden był naprawdę lepszy od wszystkich. Znalazłem jego plany i zastanawiam się na jego powiększeniem w celu "zmotoryzowania" (sterowanie, silnik itd. po prostu RC). Model w oryginale ma 74cm rozpiętości, całkowita powierzchnię nośną 11,95dm2 i wagę do lotu 190g. Chciałbym go powiększyć ok 2,5 krotnie i tu moje pytanie. czy po prostu wszystko powiększyć 2,5 krotnie, czy stosuje się jakieś inne przeliczniki, głównie chodzi mi o profil. Robię skana planów i drukuje w powiększeniu czy zabrać się do tego w inny sposób?

 

Aha dla ciekawych model nosi nazwę AS-2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Z modelami wolno latającymi (nie RC) jest jeden zasadniczy problem. Stateczność podłużna i poprzecza jest bardzo duża (co by samo prosto latało). W modelach rc jest trochę odwrotnie, obawiałbym się tylko jak taki model będzie reagował na wychylenie powierzchni sterowych :?:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję koledzy za zainteresowanie.

 

:arrow: Barlu

 

Oczywiście rozumiem, iż szkielet trzeba odpowiednio zagęścić itd. Dźwigary wymiarowo pozmieniać, tak aby nowa konstrukcja zniosła trudy eksploatacji.

 

:arrow: blackriver

 

Masz zapewne rację co do sterowności, ale m.in. oto chodzi. Model ma prawie sam latać. Jedyne sterowanie jakie bym chciał to 2D (SK, SW) Dlaczego tylko tyle? Bo ten model ma być możliwie prosty, tak aby zarówno moja kobieta jak i niedoświadczeni w modelarstwie mogli sobie skosztować krótkiego lotu (takie mało wygórowane założenia) Latanie tylko przy bezwietrznej pogodzie. Myślę, że odpowiednio duże powierzchnie sterowe dały by radę "posterować modelem" ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.