Skocz do zawartości

Rozpiętość skrzydeł a długość kadłuba


Gość Anonymous

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Anonymous

Witam!

 

Szukałem podobnego tematu na forum (może słabo szukałem), ale nie znalazłem; i stąd moje pytanie; czy jest jakaś określona zasada jaką długość ma mieć kadłub przy danej rozpiętości skrzydeł?

 

W moim przypadku jest to 1,5m, opracowałem już kadłub, ale nie wiem jak długa ma być rurka... I stąd moje pytanie...

 

Pozdrawiam, Bartek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Długość rurki ma małe znaczenie. Tu już wszystko zależy jakie stateczniki dobierzesz a do nich trzeba dobrać ramię (odległość od krawędzi spływu płata do krawędzi natarcia statecznika) a potem można brać się za do pasywowanie rurki.

 

 

najlepiej sobie to policzyć według jakiegoś arkusza. Nie polecę ci żadnego bo nie miałem jeszcze styczności z żadnym taki arkuszem.

 

Prostsza metoda to znaleźć plany podobnego modelu i przenieść wymiary od niego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

Myślałem o SuperGee, ale tam jest b. trudne do wykonania mocowanie skrzydeł, a nie chce sam zmieniać tego, bo raczej nie wyjdzie mi to za fajnie... ;/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

Wogóle ten model jest jak narazie poza moimi możliwościami technicznymi... (vb, itp.) czy ty Rafale masz może plany jakieś prostej rzutki? Tylko żeby z holu dało się też polecieć... :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

Tą stronę widziałem, ale jak zawsze u mnie wszystko kręci się wokół kadłuba... Zacząłem kleić klepki z balsy 3mm, na kopyto, (kilka dni temu), jak się okazało porazłaziły się, chyba przez wikol, bo nic innego nie miałem pod ręką no ale cóż...

 

Zacisne pasa, zrobie forme na kadłub i wtedy powalczę...

 

EDIT: A może by ktoś w promocji sprzedał jakiś kadłubik? (1zł ;) )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A-skotowi zapewne chodziło o te proporcje:

 

wzory003ty7.jpg

 

Niestety nie uwzględniono tu własnie ramienia statecznika poziomego (odległ. od spływu skrzydła do natarcia stst.poziomego)

 

Rozmiar dałem większy niż zalecany by obraz był czytelniejszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że Irek mnie uprzedził :wink: Podam Ci zatem jeszcze proporcje modelu samolotu opracowane tak jak i przedstawione przez Irka schematy, przez p. Wiesława Schiera.

Wymiarem podstawowym jest cięciwa skrzydła. Dla zachowania stateczności podłużnej powierzchnia statecznika zależna jest od ramienia - odległość od krawędzi spływu skrzydła do krawędzi natarcia statecznika. I tak jeżlei cięciwę oznaczymy jako "l", powierzchnię skrzydła "S" i ramię "r" to powierzchnia statecznika "s" ma się odpowiednio:

r=2l - s=25% S

r=3l - s=20% S

r=4l - s=15% S

itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.