Skocz do zawartości

jak/czym pociąć grube i twarde deseczki balsowe ?


Gość kotecek

Rekomendowane odpowiedzi

jak/czym pociąć grube i twarde deseczki balsowe ?

 

dostaliśmy w prezencie twarde deseczki balsowe o wymiarach: 2cm x 5 cm x 115 cm

 

no i teraz mamy problem jak i czym to pociąć by uzyskać listewki np. w przybliżeniu 1x1 cm, żebyśmy mogli z nich robić stateczniki i stery do szybowców RC

 

 

chwilowo jest to w formie całkowicie nieużytecznej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Witam,ja dostaje deseczki z firmy ktora produkuje splawiki,ale czym tna nigdy nie pytalem mysle ze na pilarce stolowej z ustawiona prowadnica,jestem budowlancem i innej dokladniejszej metody nie widze...ewentualnie moze jakas pila wlosnicowa elektryczna tylko tzreba taka miec naturalnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chce mi sie lecieć do garażu robić fotę więc wkleję linka poglądowego

http://www.allegro.pl/item865820448_pila_tasmowa_craft_350w.html

 

Piłą tego typu ciąłem bardzo dużo bardzo twardej czerwonej balsy

Warto zwrócić uwagę na prowadzenie taśmy - ja dorobiłem dodatkowe rolki prowadzące bo te tanie piły nie grzeszą dokładnością a taśmy w nieskończoność napinać nie można bo strzeli . Moim zdaniem bardzo przydatna maszynka za śmieszną kasę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobić przyrząd do ciecia balsy, taki http://www.saumodelarnia.fora.pl/dzial-techniczny,20/przyrzad-do-ciecia-balsy-na-listewki,459.html Tylko zamiast noża do tapet, użyć noża do ręcznej cykliniarki lub skrobaczki.Jest nieco grubszy, ale mocniejszy. Wzdłuż słoi, powinien pociąte deseczki nawet na zapałki i to bezstratnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kotecek

gdzies na forum opisywalem moja krajzyge

silnik z wkretarki - 0 zl

frez pilkowy - 20zl

piasta do smigla akurat u mnie byla os silnika 6mm - kilka dolarkow

to wszystko zapakowalem do malej skrzynki plastikowej takiej na narzedzia

 

zalety

mala , ubytek materialu 0,5mm, frez 80 zebow czyli rzaz jak z lasera :lol:

ciecie listewek 2x2mm nie stanowi problemu

moge zasilac z akumulatora samochodowego ,z ladowarki , z lipola :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

 

jak chcesz cos dociac dokladnie to tylko urzadzenie z tarcza ktora z narury prowadzi rzaz prosto , wszystkie tasmy czy wyrzynarki stworzone sa do ciecia lukow .

Tak bylo ,jest i bedzie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wszystkie tasmy czy wyrzynarki stworzone sa do ciecia lukow .

no z tym sie nie zgodze bo to ogólnik

spróbuj wyciąć łuk taśmą która ma 15mm szerokości

frez piłkowy jest super ale max głębokość cięcia jest na starcie organiczona do +-połowy średnicy

koniec sporów -gdzie trzeba rozwiązać problem zawsze 2 osoby podadzą 3 rozwiązania :wink:

dodam że blachę alu 3mm , laminaty elektroniczne ,plexi sklejkę 8mm taśma łyka jak nic . takie materiały przerabiam regularnie piła jest strasznie uniwersalna

-wady to znaczny koszt dobrej taśmy w stosunku do zakupu kompletnej piły ale tak to już jest ze dobre narzędzia kosztują

-zaleta taśmy to szybkie cięcie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najtaniej i najprosciej pewnie tak ,ale mala pila bylaby i tak wskazana tniesz dla chlopcow ile chcesz i jakie chcesz listwy .

Na dluzsza mete kupowanie listw dla Ciebie bez sponsorow bedzie kosztowne, a tak kupisz listwe w sklepie budowlanym o gestych slojach za pare zlotych i w jedno popoludnie natniesz listeek na caly miesiac .

W ten sposob szykowal nam listwy nasz instruktor juz prawie 30 lat temu.

A uzywalo sie listwek od przekroju 2x3 mm .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiś czas temu kupiłem najzwyklejszą stołową wyrzynarkę włosowa i dorobiłem do niej prowadnicę z kawałka blachy z zagięciem pod kątem prostym. Idealnie zdaje egzamin przy cięciu dowolnej szerokości listewek. Mały problem jest tylko przy cięciu listew dłuższych niż ramię wyrzynarki, ponieważ muszę ustawić prowadnicę i brzeszczot delikatnie pod kątem. Jeżeli brzeszczot nie będzie równolegle do prowadnicy, dochodzi do odpychania deski od prowadnicy i tworzą się fale. Przy wąskim brzeszczocie nie jest to łatwe, ale zawsze znajdzie się kawałek deseczki do testu.

Wczoraj nauczyłem się, że podczas cięcia szerszych listew, balsa na całości musi być tej samej twardości. W przeciwnym wypadku, wygnie się w piękny łuk. Na szczęście, to co się wygięło, było już odpadem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak wczesniej napisalem z czym sie Utopia nie zgadza ;-)

 

ps . zawsze mozna doradzic by wziasc pile motorowa i dociac dwie listewki 2mm z deski balsy i cos poszlifowac

jak mozna radzic w ten sposob ?

 

dochodzi do odpychania deski od prowadnicy i tworzą się fale

W przeciwnym wypadku, wygnie się w piękny łuk

to jakie Ci listwy wychodza? slad weza?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Janosik72, nie bardzo rozumiem Twojej ironii

Piotrek_G, pisze o wyrzynarce włosowej - przeznaczenie tej jest jasne

Ja piszę o pile o taśmowej a taśma to nie "cienki drucik z zębami" tylko zdrowy kawał pętli blaszanej -przy grubości rzazu 0,9mm taśma ma szerokość 18mm .

Trzeba być nie wiem jak "zdolnym" by wyciąć falę na takiej pile bo zwyczajnie taśma będzie się klinowała i paliła materiał na skutek tarcia .

Wystarczy długa stabilna prowadnica i wszystko da radę ( fakt nie napisałem ze te oryginalne w zestawie są do niczego- moja wina)

Znam takich co i z prowadnicą utną krzywo :wink: nawet na pile tarczowej ale to już nie wina narzędzia tylko bezmyślność obsługującego .

 

Owszem jak założysz wąską taśmę z szerokim zębem i do tego napięcie będzie takie sobie -byle by tylko ciągneła to nie tylko będzie ciąć krzywo ale też i szarpać kaleczyć materiał a i cała konstrukcja piły dostaje w kość . Przecież tylko od obsługującego narzędzie zależy efekt końcowy . Tego chyba jesteś świadomy ?

 

 

Jeżeli brzeszczot nie będzie równolegle do prowadnicy, dochodzi do odpychania deski od prowadnicy i tworzą się fale.

To akurat nie jest wada piły tylko wada ustawień . Niestety czas dorobić sobie prawdziwą prowadnicę kolego a tą imitację z kątomierzem sobie darować do drobnych elementów.

i stara zasada - nie spieszyć się za szybki posuw materiału powoduje wygięcie brzeszczota bo nie jest w stanie wybierać tyle materiału . Brzeszczot się "zakleja" wiórami i przestaje ciąć.

Pytanie czy w Twoim modelu nie można obrócić brzeszczotu o 90 stopni? Bo moja wyrzynarka ( innego producenta )posiada taką możliwość o czym nawet długo nie wiedziałem :wink: .

Przy cięciu "w poprzek " ramienia nie będziesz miał ograniczeń długości.

U mnie druga głowica znajdowała się w podstawie w schowku na narzędzia w podstawie wyrzynarki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja ironia dotyczyla slow ktore zacytowalem wyzej.

18 mm samoistnie wymusz jakis prosty rzaz nawet bez prowadnicy , ale z tasma 6-8 mm nie pamietam dokladnie jaka mam ucic nawet z prowadnica cos ponizej 4mm graniczylo z cudem .

Pisze oczywiscie o ucieciu listwy , a nie czegos listwopodobnego

Ps . mysle jednak ze kazdy orze jak moze byle efekt koncowy byl podobny - model

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrek_G napisał/a:

dochodzi do odpychania deski od prowadnicy i tworzą się fale

 

Piotrek_G napisał/a:

W przeciwnym wypadku, wygnie się w piękny łuk

 

to jakie Ci listwy wychodza? slad weza?

Wygięcie listwy nastąpiło z winy materiału i gwarantuję, że niczym byś prosto tego nie przeciął, a jeśli chodzi o prowadzenie materiału i jakość wyciętych listew, to wychodzi mi to idealnie i mogę je ciąć jakie mi się tylko zamarzy :D

To, że przeznaczenie piły jest inne, wcale mi nie przeszkadza.

 

Niestety czas dorobić sobie prawdziwą prowadnicę kolego a tą imitację z kątomierzem sobie darować do drobnych elementów.

Tego badziewia nie tknąłem nawet palcem.

Prowadnicę ustawiam wzdłuż, ponieważ mam wtedy dłuższą powierzchnię przylegania, a o 90 stopni nie przekręcę, bo dorobiłem własny uchwyt brzeszczotu. To co oferuje producent tej wyrzynarki, to totalna porażka, zwłaszcza przy wycinaniu otworów. W moim zacisku, wyjęcie i zamontowanie u góry brzeszczotu, trwa 5 sekund. U dołu siedzi w podobnym zacisku na stałe.

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.