Skocz do zawartości

Skrzydło o profilu Clark-Y -Czy dobrze wykonane ?


HubertFab

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Zabrałem się za budowę skrzydła do mojego modelu. Wydrukowałem plan skrzydła od samolotu ToTo. Wyciąłem szablony ze sklejki i nie wiem czy jest to dobrze wykonane, ponieważ szablony nie dostają do końca skrzydła, a przy natarciu wystają.

Proszę zerknąć na fotki, powinno to wszystko wyjaśnić.

 

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

Pozdrawiam Hubert.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To, że w/g planu żebra wyszły trochę za długie z jednej strony nie ma aż takiego znaczenia. Najwazniejsze, że wszystkie są tego samego kształtu i rozmiaru. Możesz np przyciać na spływie i dodac listwę spływu. Ale wycięcie pod dźwigar powinno być raczej w 1/3 cięciwy. Tak jak tewraz masz to też jeszcze nie tragedia, możesz np dodać mniejszych rozm. Dźwigar między natarcie , a ten główny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Budowę płata rozpoczynamy od wycięcia ze sklejki 1-2 mm szablonów żeberek. Naklejamy na sklejkę wydruk wzorców żeberek, wycinamy zgrubnie w odległości ok. 1-2 mm poza obrysem, następnie skręcamy je razem i szlifujemy dokładnie do kształtu profilu.

Tak zrobiłem, a wyszło coś nie tak.

 

Tu jest opisana budowa skrzydła.

 

Dołączona grafika

 

 

PS: Na razie mam czas, bowiem wytnę sobie kadłub a skrzydło poczeka, ale chciał bym się pozbyć niejasności.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

Spróbuj jeszcze raz wydrukować profil i kawałek skrzydła. Jak będzie już dobrze to OK.

 

Może zmieniałeś wielkość planu? Może w poziomie dałeś szerzej lub w pionie.

W ostateczności ściągnij nowy plan z innego źródła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie wydrukowałem z ciekawości żeberko i kawałek skrzydła :D i kicha.Żeczywiście przesunięte są nacięcia w żeberkach o szer.dżwigara 5mm do tyłu :twisted: Ale myślę że to nie problem :jupi:.Złóż konstrukcje skrzydła a potem dopasuj pokrycie :jupi:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

problem zgłosiłem autorowi planów.

Zrobiłem to na samym początku. :P

 

 

Złóż konstrukcje skrzydła a potem dopasuj pokrycie.

Czyli mam nakleić na depron 3mm te wszystkie żebra według planu a potem dopasować długość depronu i odciąć niepotrzebny kawałek i "zamknąć płat" ?

Proszę mi to dokładnie opisać. :roll:

 

Przepraszam za takie pytania ale to moje pierwsze skrzydło złożone z żeber. :ble:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zdobędę depron to zrobię to skrzydło i pokażę w tym temacie.

 

Na razie to tak:

tytan12 2x POMÓGŁ

Fokker 1x POMÓGŁ

filip 1x POMÓGŁ (2 wypowiedź, 1 nic nie wnosi :oops: )

 

Pozdrawiam i dziękuję za pomoc.

 

edit://

Ej! Gdzie jest drugi post użytkownika "filip" ?? był 1 minutę temu!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli mam nakleić na depron 3mm te wszystkie żebra według planu a potem dopasować długość depronu i odciąć niepotrzebny kawałek i "zamknąć płat" ?

Proszę mi to dokładnie opisać.

Dokładnie tak, nic dodać...nic ująć :wink:

 

Musiałem to przemyśleć :mrgreen:

 

Dostanę pomógł :?: :rotfl:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musiałem przemyśleć to co wcześniej edytował przede mną Dzialeczka, widzę, że on zasugerował się moją wypowiedzią ja jego i się trochę poplątało :shock: .

 

To czy dostanę, czy nie POMÓGŁ zależy tylko i wyłącznie od Ciebie. Nie mniej jednak cieszę się, że pomogłem :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hubert rzeczywiście ma rację. Budowałem ostatnio ten model i wdług planu na szablonach są dźwigary przesunięte do tyłu. Masz już żebra wycięte więc najłatwiej jest nanieść sobie na planie płata przesunięty dźwigar tak jak na gotowych żebrach. I jedziesz dalej według planu i relacji Tomka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za info, muszę spojrzeć raz jeszcze na plany i je zweryfikować.

 

EDIT

Chylę czoło przed tymi, którzy to zauważyli, na planach faktycznie profil błędnie został przeze mnie narysowany. Plan zostanie poprawiony, ewentualnie dołącze erratę z prawidłowym wzornikiem profilu. O czym oczywiście powiadomię w temacie traktującym o ToTo-0 jak i na swojej stronie. Prosze o odrobinę cierpliwości i wyrozumiałosci.

 

EDIT2

Plany modelu zostały poprawione, raz jeszcze przepraszam za błąd.

NOWY POPRAWIONY PLAN TOTO-0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.