Skocz do zawartości

Jak stworzyć lotnisko modelarskie


ertman_176

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Chciałbym z kolegami przedyskutować [już prawie jako z pozycji stowarzyszenia bo czas się zbliża] temat lotnisk. Z mojej strony widze na początek dwie sprawy organizacyjne:

 

1. Trzeba mieć miejsce, trzeba je wykupić albo "wynająć"

 

2. Trzeba je przygotować

 

Wykup gruntu rolnego w mojej okolicy to nie jest wielki problem, problem jest w tym ze jest nas tutaj mała garstka. Działka taka to koszt ok. 20zl/m2, oddalona 8km od centrum miasta. I tak wsiadam w samochód, i tak jade kilka km a więc te kilka więcej mnie nie zbawia.

 

Pytanie ilu modelarzy chciałoby z okolic dojeżdżać na takie lotnisko, znam przypadki gdzie ludzie robią po 30-70km w jedną strone aby spotkać się z kolegami, sam tak jeździłem. Powstają grupy które spotykają się cyklicznie, modelarstwo kwitnie. Czasami wpadnie jakieś ogłoszenie do gazety i już mamy "piknik" w formie niedzielnego spotkania, nie myślę tutaj o imprezie.

 

Tutaj należy przejść do pkt. 2 czyli przygotowanie miejsca. Trzeba wyznaczyć strefy parkowania, strefe przygotowawczą z możliwością postawienia samochodu, strefe dla pilotów, pas startowy umożliwiający start/lądowanie w kilku kierunkach. Przyda się regulamin który musi wisieć na lotnisku. Trzeba postarać się o Toi-toia, warto by było może nawet postawić budynek 25m2 aby zamiast toiki mieć gdzie przygotować jedzenie na grilla [zwrócić uwagę na ustawienie budynku na działce] itd. mógłbym tutaj wymieniać długo ale chciałbym zostawić dla was troche :D

 

Warunek jest jeden - trzeba mieć grupę. Teraz ta grupa musi chcieć coś takiego zorganizować sobie sama. Jest nas 10 musimy wyłożyć po 5000, jest nas 50 to musimy wyłożyć po 1000zl.

 

Chciałbym kolegów zapytać przy okazji dlaczego uczepili się tej walcowanej trawy, czy nie ekonomiczniej było by użyć "żwiru" [żużel], nie ma koszenia, przeleciec raz na jakiś czas "grabiami" i mamy problem chyba z głowy. Koszty wydają mi się być względnie podobne ale odpada strzyżenie.

 

Jakie jest wasze zdanie :?: Może jest ktoś kto podzieli się własnymi doświadczeniami z takimi lotniskami, może nawet ktoś to zgłaszał do urzędów :?:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to
  • Odpowiedzi 85
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Rozpędziłeś się . Budynek zbędny - nawet bogatsze kraje od naszego mają lotniska bez takiego zaplecza .

Toi-Toi się może przydać - to byłby plus .

Pomyśl nad ogrodzeniem bo inaczej miłośnicy jazdy na Quadach szybko zamienią pas startowy w "pole minowe"

Chciałbym kolegów zapytać przy okazji dlaczego uczepili się tej walcowanej trawy, czy nie ekonomiczniej było by użyć "żwiru"

wylądujesz kilka razy ostrzej na żwirku to zrozumiesz - i obyś miał jeszcze co naprawiać :wink:

 

chcesz oszczędzić to wylej płytę betonową ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba wyznaczyć strefy parkowania, strefe przygotowawczą z możliwością postawienia samochodu, strefe dla pilotów, pas startowy umożliwiający start/lądowanie w kilku kierunkach. Przyda się regulamin który musi wisieć na lotnisku. Trzeba postarać się o Toi-toia, warto by było może nawet postawić budynek 25m2 aby zamiast toiki mieć gdzie przygotować jedzenie na grilla [zwrócić uwagę na ustawienie budynku na działce] itd. mógłbym tutaj wymieniać długo ale chciałbym zostawić dla was troche

Nic z tych rzeczy nie mamy a lotnisko mamy świetne;)

 

Co do żwiru to nie widzę plusów. Jest nie równy, niszczyłby koła, jest ostry i brzydko wygląda. Poza tym czasem fajnie poleżeć na zielonej trawce czego o czarnym żwirze powiedzieć nie można;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to panowie podali mi kilka elementów, oby tak dalej, ja tam nie latam spalinowymi :devil:

 

Wiecie że ja lubie w perspektywie patrzec, jak mam kawał pola "na własność" to nie bede robił po krzakach ...

 

Dlaczego warto patrzeć w stronę wsi - jaki problem poprosić rolnika o przejechanie się ciągnikiem po naszym polu :?:

 

Nie wiem jakie są koszty zakupu bębna itp. akcesoriów do utrzymania lotniska w stanie "idealnym".

 

Myślałem o "rudym" żwirze, takim jak na bieżniach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w wakacje, może trochę wcześnie zrobię lotnisko na działce. Mam tyle wolnego miejsca, że można by wylądować jakimś małym samolotem ( np. Cessna :D ) Dam sąsiadowi kanister ropy to mi skosi wszystko, potem wyleje sobie jakiś pas np. 5m x 2m i będę latał. Oczywiście zapraszam wszystkich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Budynek to raczej trochę za duża inwestycja. Co innego - wiata turystyczna. Kilka belek, kilkadziesiąt desek na pokrycie, wiadro gości i kilku gwoździ ;) do pracy na cały dzień. W środku długi stół i ławka z połówki belki.

 

Pas startowy można zrobić z gumowych pasów transmisyjnych. Trzeba tylko znaleźć zakład, używający przenośników taśmowych i odkupić od nich zużytą gumę. Nowej raczej nie kupiscie z racji ceny. W razie czego, np. po sezonie, można "pas" zwinąć i do garażu.

 

Nie wiem, czy pozwolą ci na gruntach rolnych wylać betonowy pas.

 

Co do koszenia, musisz mieć kosiarkę spalinową samojezdną. Jesteś modelarzem, więc zbudowanie automatu do koszenia nie jest trudne. Automat taki składa się z krowiego słupka wbitego w ziemię , przywiązanej do niego, iluśtam metrowej linki i kosiarki. Kosiarka jedzie, linka się nawija na słupek, jak się nawinie za mocno, wstajesz z trawy, zatrzymujesz "automat" i przesuwasz 2x długość linki dalej. :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakoś stadiony walcują ciągnikami i nie wychodzą im koleiny.

 

Fajnie jest mieć pole wykoszone i zadbane ale braku stref to ja nie jestem w stanie zrozumieć ...

 

Są ludzie którzy wolą pole golfowe na całości, ja nie potrzebuje tego bo na początek wystarczy mi wykoszony odpowiedni pas.

 

Inaczej, jakbym miał wielkie, równe pole to wyrysował bym pasy i strefy jak na boisku :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak mam kawał pola "na własność" to nie bede robił po krzakach ...

to go wykoś i masz gotowe lotnisko na własne potrzeby.

 

Są ludzie którzy wolą pole golfowe na całości, ja nie potrzebuje tego bo na początek wystarczy mi wykoszony odpowiedni pas.

 

 

czyżby znów temat rzeka :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paweł, nie chciałbym być złośliwy, ale masz wyjątkowy dar wymyślania rzeczy dawno wymyślonych i komplikowania aż do bólu rzeczy prostych. Dlatego pomimo że miałem jakiś tam udział w przygotowywaniu dwóch lotnisk a przymierzam się do trzeciego, nie napiszę w tym temacie żadnego konkretu. Myślę że sprawa zakończy się tak jak pomysły nowych klas szybowców, stowarzyszeń, modeli dla młodzików itd. Każdy "rozbuchany" pomysł ma marne szanse realizacji.

Mimo to życzę powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

akoś stadiony walcują ciągnikami i nie wychodzą im koleiny.

Tylko ze maja te ciagniki na kolach balonowych a takie cos na polskiej wsi to rzadki widok, bo same kola balonowe to nierzadko cena rowna 1/3 ciagnika.

 

A jak zrobisz wiate to spodziewaj sie ze przed kazdorazowym lataniem bedziesz sprzatal puszki po piwach, zuzyte prezerwatywy, pety itd. Ludzie uwielbiaja korzystac z cudzej wlasnosci, szczegolnie jesli nie jest monitorowana.

 

Poczytaj o tym jak odpowiednio przygotowac teren pod zasianie trawy, zasiej trawe kup sobie zwykla kosiarke, nie musi byc samojezdna i masz gotowe lotnisko.

 

A jak bedziesz mial klub o ilosci czlonkow > 50 to dopiero mozesz zaczac myslec o innych fajerwerkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry za OT.

Ale ertman a może po prostu zacznij budować modele, prezentować je ku uciesze innych. Niech też polatają Twoimi konstrukcjami, gwarantuję Ci, że w ten sposób bardziej przysłużysz się modelarstwu i modelarzom. Jesteś jeszcze młody, więc szczytne cele pozostaw sobie na trochę później, jak już nabierzesz doświadczenia "życiowego"

Nie piszę tego złośliwie, nie mam powodu ku temu, nie jest moim zamiarem podcinanie Ci skrzydeł. Ale czasami warto komus "dać" po łbie dla opamietania. Bo inaczej za tydzień zawalisz nas "naukowymi wywodami" w temacie orgaznizacji targów modelarskich, później wpadniesz na pomysł stworzenia nowego aeroklubu , albo też przeniesienia turnieju mistrzów z Las Vegas do "Parzymiechów Dolnych".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega Tomek nie do końca ma rację bo i temat klas i temat stowarzyszenia, temat modelu dla młodzików "są opracowywane w praktyce".

 

Zadałem pytanie aby pociągnąć dyskusję, jakoś idzie.

 

Na koła rzeczywiście nie zwróciłem uwagi, troche przeraża mnie myśl koszenie takiego pola "ręcznie".

 

Mnie tutaj nie chodzi o konkretne lotnisko a omówienie problemów jakie się z tym wiążą, czego brakuje w waszych lotniskach, co byście zrobili teraz inaczej itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega Tomek nie do końca ma rację bo i temat klas i temat stowarzyszenia, temat modelu dla młodzików "są opracowywane w praktyce".

 

SĄ ale jeszcze nic z tego nie zostało "ukończone" a Ty kolejny raz porywasz się z motyką na słońce.

Piszesz że sprawa nie dotyczy konkretnego lotniska, czyli co ? wywołujesz kolejną dyskusje o d... marynie ?

Po kiego diabła ?, dla samego faktu dyskusji, potrzeby zaistnienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.