Skocz do zawartości

System ratunkowy dla modelu śmigłowca/samolotu RC - pytanie


Slavkovic

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich!

Interesuje mnie zagadnienie systemów ratunkowych dle modeli. Czy Ktoś z Forumowiczów kiedykolwiek stosował takie sytemy? Ma ktoś jakieś plany, pomysły lub sugestie? Czy znacie jakieś książki/strony/ inne źródła mówiące o tym jak skutecznie ocalić model w razie awarii w trakcie lotu? Najbardziej interesują mnie te do modeli śmigłowców, ale jeśli takowych nie ma to prosiłbym o jakiekolwiek wskazówki na ten temat. Pozdrawiam i z góry dziekuje za wszelką pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

a co rozumiesz przez pojęcie system ratunkowy ?

 

w modelarstwie jest taki sprytny układ i nazywa się FAILSAFE jak model straci sygnał z nadajnika to failsafe ustawia zaprogramowane na taką sytuacje wychylenia serw i obroty silnika.

 

Jeżeli zaś myślisz o jakimś sapadochronie to w jakich sytuacjach oprócz utraty sygnału sterującego miałby zadziałać ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się spotykałem ze spadochronami w modelach samolotów. Nawet na Discovery o tym było ;). Są układy które w razie zgubienia zasięgu włączają brzęczyk, to da się wypuścić spadochron (chociaż to raczej kłopotliwe rozwiązanie). Można też podłączyć spadochron do serwa na wypadek dezintegracji skrzydeł i kadłuba w czasie lotu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi dokladnie o to, aby w trakcie na przykład zasięgu samolot nie leciał prosto w nieskończoność, tylko wyłączył silnik i opadł bezpiecznie na spadochronie. Mogłoby to rówież działać w przypadku na przykład skończenia się paliwa lub prądu w baterii, automat odcinałby zasilanie i samolot (helikopter) opadłby na odpalonym spadochronie bezpiecznie a nie rozwalił o ziemię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do modelu heli opcja odpada. Zazwyczaj po awarii silnika łopaty mają jeszcze swoją bezwładność (autorotacja), toteż wszelkiego rodzaju spadochrony zostałyby najnormalniej w świecie zniszczone.

A właśnie autorotacja pozwala na awaryjne lądowanie, z wykorzystaniem pozostałej energii łopat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że jeśli nie ma takiego gotowego funkcjonalnie układu, a musi to być raczej układ elektroniczny "rozpoznający" utratę sygnału, to może dało by się przystosować układ sygnalizatora np. http://www.emodel.pl/download/Smart_Buzzer.pdf

gdzie po małym przerobieniu zamiast buzzera sygnał inicjowałby sekwencję kolejnych zaprogramowanych czynności. Może dało by sie też wykorzystać w roli czujnika układ miksera z funkcją Fail-safe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na tyle ma podstawy pisanie na ten temat, że mnie to interesuje a to element mojej pracy dyplomowej i poszukuje wszelkich materiałów które mogły by mi pomóc rozwinąć się bardziej w tej tematyce. Mniej szukam gotowych rozwiązań gdyż wiem, że takowych się raczej nie stosuje, poza modelami rakiet. Będe wdzięczny za wszelkie informacje gdzie mam szukać. Większość z Was to doświadczeni modelarze i wierzę, że naprowadzicie mnie na właściwy kurs:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.