Skocz do zawartości

Balsa-ekstremalne użycie


Ragmest

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Może bez owijania w bawełnę powiem w czym problem. No cóż, razem z paroma kolegami zgłosiliśmy się do konkursu, w którym trzeba zbudować wieży z drzewa balsa (dokładnie z patyczków 3mm x 3mm), tak aby wytrzymała jak największe obciążenie. I w związku z tym mam parę pytań do osób, których hobby to "robienie" w balsie, ponieważ sam o pracy "stolarskiej" nie mam żadnego pojęcia.

 

Może to trochę banalne, ale moim największym problemem jest brak precyzji. Podczas zwykłego cięcia nie potrafiłem zrobić tak uciąć, aby był kąt prosty. Zgaduję, że to przez brak odpowiedniego narzędzia. Używałem ostrego noża do cięcia tapet, oraz szlifowałem papierem ściernym, oczywiście efekt był trochę... chwiejny, ale czy muszę od razu kupować wyrzynarkę za 500 zł? Prosiłbym o podanie jakiegoś taniego i precyzyjnego narzędzie, którym mógłbym się posłużyć.

 

Drugim problemem jest waga konstrukcji. Jest ona oczywiście ograniczona przez zasady konkursu. Na pewno niektórzy z was znają sposoby na wzmocnienie balsy, bez znacznego wpływania na jej wagę. O to właśnie bym prosił, a jeżeli chodzi o zagadnienia architektoniczne, to z tym całkiem nieźle sobie radzę.

 

Pozdrawiam i z góry dziękuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Czy to jest zadanie na odyseje umyslow? Jesli chodzi o wieze o masie do 1 uncji to poszukaj tego co napisalem, bo podalem link do strony z innymi wiezami na ktorymi mozecie sie wzorowac.

 

Moi koledzy kleili calosc na kropelke, lecz sporo kleju bylo wchlaniane przez balse. Ta technike stosowali, aby wzmoznic balse. Najlepszym pomyslem na "wzmocnienie" jej jest jej odpowiedni dobor czyli rowne, proste sloje bez widocznych skaz. balsa sredniotwarda.

 

Co do taniego narzedzia to moze naklej papier scierny na kawalek deski? Powinno wystarczyc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

balsa ma tym większą wytrzymałość, im jest twardsza. Różnice między balsą bardzo lekką a bardzo twardą mogą być kilkanaście razy w cechach mechanicznych. Z kolei nasączanie klejem to już nadużycie, bo to inny materiał niż wyjściowe drewno.

Szczerze, nie wiem czemu mają służyć takie konkursy- generalnie jeśli ktoś skończy właściwe kierunkowe studia , będzie wiedział jak zaprojektować wieżę czy inny most, jeśli kto nie skończył takich studiów to mu umiejętność taka nie będzie nigdy potrzebna. Dlaczego nie ma konkursu na sposób zapakowania promu kosmicznego, przecież to równie potrzebna umiejętność. A i chyba bardziej rozwijająca

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.