Skocz do zawartości

Ładowanie Pb


Barlu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Z potrzebą, udałem się do kolegi po stary akumulator od skutera. Potrzebuje czegoś do zasilania przenośnie żarówki małej o napięciu 12V.

 

Wydaje mi się on odpowiedni.

 

Tylko jest on troszeczkę zużyty, przeleżał ze 2 miesiące rozładowany.

Ilość elektrolitu jest w normie.

 

Podłączyłem go do accucela, chciałem go rozładować do końca, lecz takowy już jest. A więc ładowanie, a tu z akumulatora dziwny szum powstaje.

Odłączyłem szybko, bo nie wiem czy tak powinno być.

 

Czy szum "gotowanego czegoś" to norma przy ładowaniu takiego akumulatora (Pb z 6cel)?

Czy może nadaje on się tylko na skup akumulatorów, i mam poszukiwać jakiegoś innego, samochodowego na przykład .

 

Pozdrawiam i liczę na szybką odpowiedź :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno pytanko mam:

 

Bo napięcie końcowe po ładowaniu wynosi 14,7v.

 

Chcę zasilać tym żarówkę o napięciu 12v, czyli musiałbym ograniczyć napięcie.

Wystarczy do tego Dioda Zenera 12V?

(o ile się nie mylę, tak się nazywa dioda ograniczająca napięcie)

 

Czy ona działa w drugą stronę? (wątpię, ale chce się upewnić) Jeżeli napięcie spadnie do załóżmy 11,8V to podciągnie do 12V?

 

Bo jak wiadomo przy napięciu 14,7V, 12V żarówka wystrzeli szybciej niż została podłączona :twisted:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mi się wydawało że po obciążeniu spadnie.

 

Ale nie wiedziałem że 12V żarówka wytrzyma prawie 15V, no bo za nim obciąży źródło prądu to chwilowo pójdzie to 14,7V.

 

Dzięki :)

 

Ps. A pod świetlówkę bądź halogen można też podpiąć zasilanie o tym nominale?

Bo w sumie bardziej mnie to zadowoli, gdyż potrzebne mi jest światło, a jak najmniejsze ciepło wydane przez oświetlenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swietlowka pracuje inaczej ma przetwornice jesli jest to samochodowa swietlowka np taka na camping to podlaczaj smialo co do halogenow to sobie odpusc bo polowa energi idzie w cieplo

chociaz sa teraz takie lampki halogenowe z diodami led ,ale wtym wypadku Ci nie podpowiem bo zwycaazjnie nie wiem, czy ciut wieksze napiecie nie spali ich

Jan

 

edit po odlaczeniu aku od ladowarki napiecie szybko spadnie do okolo 13,5v

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z innej beczki pytanie, ale to bez sensu śmiecić w innym temacie.

Czy istniej jakiś wzór, by obliczyć średni czas pracy świetlówki o danej mocy i napięciu działania, na danym akumulatorze o danej pojemności?

 

Niestety na fizyce tego jeszcze nie miałem, a zapewne jest taka możliwość. A w google nie wiem czego mam szukać :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Barlu za wspomniana tabeklka : swietlowka 5 wat bierze 420 mA

czyli jak bedziesz mial aku o pojemnosci 420 mah to swietlowka bedzie swiecic (teoretycznie) 1 godzine

dalej juz dasz rade bo to juz tylko matematyka

mysle ze prosto Ci to wytlumaczylem

a jesli chcesz obliczyc moc danej zarowki to napiecie pomnozyc przez pobor pradu i mamy waty

 

czyli przy napieciu 12 zarowka bierze 1A to moc mamy 12wat

a teraz czy zrozumiales napisz mi ile bedzie swiecic zarowka 5 watowa na 3000mah ,12v ?

Jan

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Około 7h :D

 

Co do mocy w Watach, bez tego dobór silnika elektrycznego praktycznie ani rusz, więc musiałem to opanować :mrgreen:

 

Czyli chyba jednak za mały ten akumulator od skutera będzie :evil: Jeszcze muszę się upewnić, i ewentualnie samochodowy dorwać :D

 

Edit:

Janosik72, w mojej szkole fizyka jest lekko zacofana, o czym wspominałem :evil:

Niestety nauczyciel woli robić żarty z nas, a potem kartkówki nam, niż uczyć.

Muszę sam nadrabiać...

ps. To już 9 podstawówka :devil: (3 gimnazjum)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.