Skocz do zawartości

Jak uporządkować ten bajzel?


madrian

Rekomendowane odpowiedzi

Otrzymałem już kamerkę Sony 540TVL i tor video 1,2GHz 0,7W.

Wszystko ze wspaniałego miasta nad oceanem, gdzie domy wysokie, ryż tani, a ceny niskie. :wink:

Czekam jeszcze na video grabera.

 

Na razie jednak mam problem z ogarnięciem okablowania na linii Nadajnik - kamera.

Niby dostałem instrukcję w jedynym, słusznym światowym języku (i drugą w ichszym, krzaczkowatym :P ), ale jak to bywa jedyny rysunek to schemat blokowy, gdzie wszystkie kable to jedna, kreska miedzy prostokącikami "camera" i "transmiter". ;)

 

Chcę się upewnić, czy dobrze kombinuję. Układu na razie i tak nie sprawdzę, bo ładowarki z zestawu sa na płaskie bolce (uniwersalnie 100-240V, przynajmniej tyle dobrego :P ), a nie mam pod ręką przejściówek na nasze gniazdka.

Bo już bym sprawdził jak na TV to wygląda :)

 

Wracamy do meritum.

Tak wygląda układ:

 

Dołączona grafika

 

Dla wyjaśnienia, pakiet od Lamy, jest dla symboliki zdjęcia, nie dla przeznaczenia. :wink:

 

Z nadajnika wychodzą mi 4 przewody. Dwa to typowe AV, dwa czerwony i czarny wyglądają jak złącza prądowe - czerwony pasuje do wtyczki ładowarki, czarny - męski do gniazdka w kamerze. Z kamery wychodzi przewód sygnałowy i żeńskie gniazdko.

Jak na razie jest to proste. Do czerwonego gniazdka podłączam zasilanie (tu pakiet dla symboliki, lub zasilacz 12V DC min. 300mA - w zestawie jest 1A), wtyczkę z nadajnika podłączam do gniazdka kamery. proste.

 

Dołączona grafika

 

Pozostaje kupić wtyczkę typu Jack i złącze do pakietu i mamy zasilanie.

 

Niestety, mam kłopot z drugą częścią układu, czyli przewodami sygnałowymi.

Z nadajnika wychodzą dwie wtyczki męskie AV. Wystarczyłyby dwa gniazda i mamy obrazek i dźwięk.

Niestety, z kamery wychodzi tylko jeden, zwykły przewód antenowy, z żeńską końcówką.

 

Dołączona grafika

 

I tu mam pytanie. Jak z takiego wyjścia kamery przejść na podwójne wtyczki AV? :crazy:

Dla informacji, z nadajnika wychodzą 4 przewody - czarny i czerwony (jak mniemam zasilanie, a we wtyczce jest mostek zasilajacy wyjście zasilenia kamery) oraz biały i zółty (sygnałowe AV?) Ale nie mam masy dla sygnałowych, chyba, że jest wspólna dla zasilania, lub pominięta. Niestety nie znam się tak dobrze systemach TV.

 

Trzecia sprawa, to już pytanie bardziej warsztatowe.

Jak mocujecie kamery płytkowe w platformach? Myślałem o ramce z podstawką z listewek, do której przez otwory montażowe przykręciłbym kamerę, a podstawkę w całości wkleił w model. Regulacja kąta widzenia kamery, podkładkami pod śrubami montażowymi.

Na razie bez regulacji kamery serwem. Na początek mocowanie na sztywno. W czasie nauki latania FPV i tak nie będzie czasu na podziwianie widoków. :P

Ale może jest jakiś inny sposób, o którym nie wiem, lub nie wpadłem?

 

Jak pokonać problem z przewodami sygnałowymi i czy moje domysły odnośnie zasilenia były słuszne?

 

Co do sygnałów i zasilenia, to kable z zestawu są dość ciężkie. Myślałem o tym, żeby poszukać gniazdek i wtyczek jakie są podłączane bezpośrednio do nadajnika i kamery i zrobić jedną przejściówkę - lżejszą i bez łączeń. Ale nie wiem właśnie jak tu połączyć układ - 3 przewody wyjściowe z kamery z 4-ma z nadajnika i zapewnić też bezpieczne zasilanie kamery.

 

Na razie jednak spróbuję na zestawie z kompletu, byle go złączyć w całość.

 

Dziękuję za wszelką pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Sam musiałem się z tym uporać jakiś tydzień temu. Więc tak:

1. Od kamery idzie tylko sygnał video - nie ma wbudowanego mikrofonu, w takim razie kabel idący do nadajnika to tylko jeden( o ile mnie pamięć nie myli to żółty). Drugi można obciąć(tak zrobiłem :) ) Nad mocowaniem kamery jeszcze sam rozmyślam:)

2. Zasilanie jest rzeczywiście jakoś podzielone na 2. Ja ściągnąłem obudowę tego kabla, poskracałem kable, przylutowałem goldy 3,5mm, cobym mógł wsadzić tam pakiet, na którym latam i bez potrzeby zmieniania złączy go zmieniać.

Z odbiornika wychodzą również 2 "czincze" prawdopodobnie - biały i żółty, jednak nam potrzebny jest tylko ten, przez który idzie sygnał video(drugi należy do audio).

Wtedy, myślałem jak to wszystko połączyć dobre 2 godzinki przy czym wszystkie kolory, miejsca w złączach rozrysowywałem na kartce, coby niczego nie zapomnieć ani nie zostawić :)

 

To chyba tyle. Jeśli coś napisałem nie tak, to bardzo proszę o sprostowanie, jednakże u mnie wszystko śmiga aż miło tak jak opisałem powyżej.

Pozdrawiam serdecznie

Hubert

 

PS: Dzień dobry ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hugusik w miare dobrze wytlumaczyl : )

 

Nie zwracaj uwagi na koncowki (i tak je utniesz), patrz na kolorki ktore z urzadzen wychodzą.

 

Z kamery wychodzą 3 kable.

Żółty - sygnał video

Czarny - wspólna masa (-)

Czerwony - faza (+)

 

Z nadajnika video wychodzą:

Żółty - sygnał video (odbior)

Czarny - wspólna masa

Biały - audio - przyda sie kiedys do wyprowadzenia mikrofonu

Czerwony - faza (+)

 

 

Czerwone oraz czarne podlaczamy do lipola (nie pomylic biegunow bo spalicie). Żółty z kamery łączymy z żółtym z nadajnika. Drugiej masy laczyc nie musimy bo bedzie i tak wspolna przy zasilaniu. To wszystko :) Złącza dowolne, duzo ludzi uzywa wtyczek serw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki!.

 

O serwach nie pomyślałem, a mam gdzieś w bajzlu metr przewodu do serw i gniazdo z wtyczką. Dziękuję za rady! Macie u mnie "pomógł".

I "Dębowe" przy spotkaniu osobistym, ewentualnie inny wybrany "rocznik". Bez :wink: alkoholowy - Nieletni pamiętajcie - prawdziwy modelarz alkoholu nie pije...

 

... w małych ilościach i samotnie.

:mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Madrian-

 

 

Przedstawie Ci co ja zmontowałem i jak u mnie to wygląda.

 

 

http://img402.imageshack.us/img402/1151/kabina600x450.jpg

http://img294.imageshack.us/img294/6051/p5022088.jpg

 

 

 

Teraz jeszcze lepiej poupychalem wszystko i jest lepiej jak widac na zdjęciach :)

Daje Ci Link do mojej platfory może coś Ci się przyda :)

link usunalem do tematu

Jan

 

 

Pozdrawiam Mirek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki.

 

Pomyślałem o takim rozwiązaniu - identyfikuję złączki do przłytek nadajnika i kamery (to może być trudne, bo chińczycy mogli użyć czegoś nietypowego) i kupuję wtyczke do kamery i nadajnika. Ostatecznie tnę nie potrzebne kable.

Wtyczki łacze ze złączkami ser, a przy nadajniku robię wyprowadzenie do pakietu.

Przedłużam od nadajnika do kamery zwykłym przedłużaczem serwa. Na wypadek modyfikcji, mogę zmieniać długość przewodu, wymieniając sam przedłużacz, co chroni mnie przed kłopotami ze zbyt krótkimi, lub długimi przewodami.

Przewód Audio omijam, może z czasem dorobię mu mikrofon.

 

Dołączona grafika

 

Dobrze myślę? Schemat jest poprawny?

 

Do zasilania nadajnika chcę użyć pakietu 3S ok 800mAh. Teoretycznie powinno mi to dać ok 2 godzin pracy. Niechcę bowiem uzależniać pracy kamery od pakietu zasilajacego model. Czyli w razie kłopotów z napędem, dalej miałbym podgląd.

Do zasilania Odbiornika pakiet 1200mAh 3S.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może ja się wypowiem.

 

 

 

Jeśli chodzi o zapas kabli to bym się zastanowił bo sam wiem po sobie, że nawet troszkę za długi przewód jest problemem bo gdzie to wszystko pomieścić :) Z czasem pewnie będziesz chciał OSD dojdzie kolejne okablowanie.

 

 

Ja zrobiłem inaczej.

 

 

Kupiłem Model.

Kupiłem odzielne cienkie przewody w różnych kolorach.

Kupiłem same wtyczki takie jak są przy servach 3pinowe ( mogłem kupić różne 2pinowe 4pinowe też by się przydały)

Gdy już wszystko miałem podocinałem kable na wymiar pierw wszystko mocując taśmą później po wyważeniu zainstalowałem w termokurczkach na stałe.

 

 

Myślę, że taka kolejność będzie najodpowiedniejsza. Samo podłączenie nie sprawia większych problemów jednak umieszczenie , odpowiednie wyważenie jest dość kłopotliwe.

 

 

Eski.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też o tym myślałem, dlatego chcę wstawić przedłużacz serwa. Wówczas dobierając jego długosć, mogę sobie dowolnie rozmieszczać elementy i nie mieć ani za długich, ani za krótkich przewodów. Przenosząc wyposażenie - podobnie.

Platformę chcę zbudować sam, a co za tym idzie mam pewną swobodę co do jej wymiarów i konfiguracji. Mogą ją dopasować do elementów wyposażenia.

 

Mam już wstępne plany. Chcę by była w układzie "kaczka" i o rozpiętości ok 1,2m.

Myślę o dość karkołomnym pomyśle, żeby kaczka była dwupłatowa, co powiększy mi powierzchnię nośną. jako odpowiedź na większą masę wyposażenia i dodatkowy pakiet.

Mam do dyspozycji silnik 210W, co powinno wystarczyć do takiego modelu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można by zrobić to na zasadzie wtyczek, ale nie wydaje Ci się, że jak zaczniesz dodawać wtyczki przedłużacze zrobi Ci się większy bałagan jak byś po prostu poprowadził instalacje na nowo ?

 

Bo gdy dasz przedłużkę będziesz chciał ją pewnie skracać bo będzie za długa , albo będzie za krótka więc dodasz kolejną wiec albo coraz więcej przewodów , albo tak czy siak będziesz musiał wszystko przelutować :)

 

Mi całość zajęło około 30min.

 

Lutownica 17W aby delikatnie obchodzić się z przewodami.

Chwilka cieprliwości :) Problem jest jeszcze jeden o którym mógł byś się przekonać z czasem, ale o nim napiszę. Mianowicie wtyczka która wchodzi w kamerkę jest strasznie kiepskiej jakości i z czasem ( dość szybkim czasem ) ułamią Ci się przewody. Wtyczki takiej raczej nigdzie nie kupisz bo chyba nigdzie nie jest dostępna przynajmniej jeszcze nigdzie nie znalazłem. Więc będziesz musiał na stałe zrobić przewody.

 

 

Zrobiłem Ci zdjęcie oraz je opisałem jak wszystko ja porobiłem mam nadzieję , że Ci się przyda i naprowadzi Cię to na dobry trop przy budowie swojego modelu.

 

Zdjęcie o dużej rozdzielczości aby było wyraźne i czytelne :

http://img686.imageshack.us/img686/2839/fotkaopisana.jpg

 

A tutaj podaje link do wtyczek które ja zakupiłem bardzo fajne łatwe w montowaniu nie wymagają lutowania jeśli dobierzesz odpowiednią grubość przewodów.

 

http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=120462342470

 

Myślę też, że nie ma sensu wiele kombinować najprostsza konstrukcja może okazać się najlepsza, a kable tak czy siak będą tu i ówdzie :P

 

 

Pozdrawiam i czekam na zdjęcia gotowej platformy :D

 

 

Eski

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do kabli.

 

Przerabiam na dniach zasilacze, żeby móc rozpoczać testy. Niestety są na płaskie bolce od gniazda 110V, ale przeróbka "na nasze" będzie banalna. Zaprezentuję jak to zrobiłem.

Elektrycznie przerabiać nie trzeba, są dostosowane do napięcia sieciowego 100-240V 50-60Hz. Kwestia wyłacznie dorobienia wyczki.

 

Co do problemu głównego, czyli połączenia wyjścia antenowego z "czinczem" AV, to na Wolumenie (taki bazar elektroniczny w W-wie), w 5 minut dostałem za grosze gotową przejściówkę w formie małej kostki (albo raczej walca), którą po prostu łączę obie końcówki.

 

Tak więc testy niebawem. Czekam jeszcze na grabbera... coś długo idzie, a był razem z resztą zamawiany. :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.