Skocz do zawartości

Żaglówka Hitec


Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Od roku produkuje sobie żaglówkę i postanowiłem się trochę pochwalić.

 

Konstrukcja w pełni drewniana. Szkielet z listewek 2x2 i sklejki 2mm, a poszycie ze sklejki 1.5mm To pierwszy model pływający i bałem się, że balsę łatwo przebiję. Projektowałem go na podstawie tego planu. Zmieniłem szerokość tylnej części i skos dzioba. Niestety nie ustrzegłem się błędów w kształcie linii kadłuba. Nie będę mówił jakich, bo nie rzucają się za bardzo w oczy ;)

 

Dlaczego Hitec? Bo w pudle z Laserem 4 miałem ładne naklejki z logo producenta i planuję nimi obkleić gotowy model.

 

Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika

 

Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika

 

Dołączona grafika Dołączona grafika

 

Dołączona grafika Dołączona grafika

 

 

Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika

 

Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika

Przepraszam, że nie widać fotek. Wrzucam je na własny serwer, a ostatnio problem jest z nim taki, że okresowo zdycha bez mojej winy. Jak aktualnie nie widać, to powinny wrócić w krótkim czasie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jak rozwiążesz uszczelnienie skrzynki mieczowej.

Nie wiem czemu wydawało mi się, że pytasz o luki?

 

Pewnie chodzi o te dwa otwory w skrzynce. Służą one oczywiście do zamocowania miecza śrubami. Są powyżej linii wodnej i na razie planuję je uszczelnić podkładkami z gumy. Nie wiem jak będzie z takim rozwiązaniem w praktyce. Jeśli będzie źle, to po dobraniu odpowiedniej długości miecza i balastu, wkleję miecz na stałe. Innych problemów ze szczelnością nie przewiduję. Widzisz jakieś inne błędy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Witam.

 

Niedawno minął rok jak strugam tą łajbę. Model jest już na ukończeniu, zostało mi tylko wykończenie pokładu. Teraz wygląda tak (na zdjęciu nie ma zamontowanego steru i miecza):

 

Dołączona grafika.

 

Mam jeszcze jeden problem, który przeszkadza mi w wodowaniu. Przy łączeniu skrzynki mieczowej z dnem mam przeciek. Kładłem tkaninę, zalewałem epidianem i dalej cieknie. Co z tym zrobić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Niedawno minął rok jak strugam tą łajbę. Model jest już na ukończeniu, zostało mi tylko wykończenie pokładu. Teraz wygląda tak (na zdjęciu nie ma zamontowanego steru i miecza):

 

Obrazek.

 

Mam jeszcze jeden problem, który przeszkadza mi w wodowaniu. Przy łączeniu skrzynki mieczowej z dnem mam przeciek. Kładłem tkaninę, zalewałem epidianem i dalej cieknie. Co z tym zrobić?

Zrób zdjęcia okolic skrzynki mieczowej. Z Twojego opisu wynika bowiem, że wszystko powinno być ok...

 

A tak poza konkursem: jak będziesz robił następny maszt, to umieść niżej saling (mniej więcej w połowie wysokości masztu) i postaraj się go wygiąć do góry z obydwu stron, tak aby patrząc od dziobu kąty: pomiędzy salingiem a górną częścią want oraz pomiędzy salingiem a dolną częścią want były sobie równe.

 

pozdrawiam,

 

Kuba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

postaraj się go wygiąć do góry z obydwu stron, tak aby patrząc od dziobu kąty: pomiędzy salingiem a górną częścią want oraz pomiędzy salingiem a dolną częścią want były sobie równe

To jest dobra sugestia. Sailing wydaje być się bardzo wysoko, ale jest w 2/3 wysokości masztu. Przesunąć go się nie da, wygiąć też nie za bardzo. Skoro jesteśmy już w temacie: jak bardzo naciągnąć wanty? Teraz napięte są tak, że można podnieść żaglówkę z balastem za szczyt masztu i jego podstawa w ogóle nie odrywa się od pokładu. Jednak przy naciskaniu want palcem wydają się dosyć luźne. Nijak nie przypomina to napiętej struny ;)

 

A co do przecieku, to szkoda gadać, wszystko jest ok. Po prostu nie zatkałem otworów na śruby w skrzynce mieczowej, a nie zauważyłem, że tamtędy woda cieknie bo zasłaniałem sobie światło plecami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.