Skocz do zawartości

Góraszka 2010


madrian

Rekomendowane odpowiedzi

Sobotni wypad na Góraszkę.

 

W tym roku było skromnie, ale z powodu wszechobecnej powodzi.

Podmoknięty pas "skrócił się" o blisko 300m, w skutek czego nie było szans na większe "atrakcje" niż helikoptery i lekkie awionetki.

Organizatorzy za to wypełnili nam niebo aż czterema pokazami maszyn odrzutowych, które przylatywały z innych lotnisk.

Niektóre pokazy się powtarzały. Było więc głośno i na co popatrzeć.

 

Na Górszakowym niebie, swoje debiuty miały:

- Świeżutko odresteurowany LIM-15 (niesamowita maszyna!)

- Pierwsza prywatna Iskra w Polsce

- Grupa akrobacyjna Baltic Bees z Łotwy, na Albatrosach L-29

- Jak zwykle przyleciał MIG-29 z Dęblina i co więcej zrobił przynajmniej dwa kółka, nim poleciał.

W zeszłym roku tylko przeleciał nad lotniskiem, A w niedzielę przeleci F-16.

 

Poza tym, śmigłowce, oltimery, wystawa statyczna.

Dla tych, co cierpią na lęk wysokości, czekały 2 symulatory National Geografic - z kabiną sterowaną w 3 osiach, siłownikami pneumatycznymi.

Można było na nich polatać w IŁ-2 Sturmovik, wpatrzony jednocześnie w aż 3 ogromne telewizory LED (każdy!).

Do kompletu jeszcze mieliśmy wyposażenie [prawie jak w myśliwcu).

Trzeci symulator, choć już mniej widowiskowy oferowała Politechnika Warszawska, wykonany z kabiny szybowca.

 

Dla malkontentów, powiem tylko że na części dla publiczności, ziemia w niektórych miejscach wyraźnie uginała się pod nogami, niczym materac. :shock:

Choćby z tego powodu, należą się organizatorom brawa za zorganizowanie pikniku mimo tak trudnych warunków.

Oprócz tego, w ciągu poprzednich dwóch lat, komentatorzy mieli kłopoty z nadązaniem za wydarzeniami. W tym roku, poszło im znacznie lepiej.

Przynajmniej nie zapowiadali maszyn 20 minut po tym, jak odleciały. :P

 

Na ziemi jak zwykle mnóstwo atrakcji dla publiczności. Cały dzień łażenia.

Jedyne na co można narzekać, to lichwiarskie ceny gastronomii. 6zł, za pół litra, zwykłej wody mówi samo za siebie.

Kto nie zabrał ze sobą zapasu, płacił i płakał. Na szczęście mam doświadczenie i zabrałem napoje z domu. :P

 

Zresztą, popatrzcie sami na mały wycinek imprezy.

 

Dołączona grafika

Rano powitała nas grupa Red Bulla.

 

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Mam nadzieję, że wybaczycie jakość mojego kompacta. TAKIM sprzetem nie dysponowałem. ;)

 

Dołączona grafika

Pomału wytaczają się skarby z hangaru.

 

Dołączona grafika

Przed pokazami warto zwiedzić część naziemną, potem może nie być ku temu okazji.

 

Dołączona grafika

Wilga Holująca Bocianka. Pokazy szybowców to prawie tradycja.

 

Dołączona grafika

I sam Bocianek przed publiką prezentujący swe wdzięki.

 

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Mistrz Kowalik rozgrzewał publikę.

 

Dołączona grafika

Nietypowe i ciekawe konstrukcje, również co roku ściągają miłośników lotnictwa.

 

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Lim-15 - Niesamowity, mały, szybki, zwrotny. Aż się chciałby dołączyć do pilota.

 

Dołączona grafika

Służby czuwały...

 

Dołączona grafika

I spaaaadaaaaamyyyyyy....

 

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Co to za pokazy byłby bez skoczków... :)

 

Dołączona grafika

Będzie padać. RWD nisko latają. Uwaga na głowę.

 

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Nie zabrakło weteranów...

 

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Red Bull wie jak sie reklamować...

 

Dołączona grafika

Iskra - w pełni prywatna. Pogadaj z właścicielem, może cię przeleci... :twisted:

 

Dołączona grafika

Gawron szuka łupu...

 

Dołączona grafika

Dwudziestkadziewiątka może nie zagrzała miejsca długo, ale na pewno zwróciła uwagę widzów.

Było głośno...

 

Dołączona grafika

Myślicie, że samolot potrzebuje skrzydeł do latania? Bujda! Tak naprawdę zdejmuje się je przed lotem.

A ta Katana jest na to dowodem. :twisted:

 

Dołączona grafika

Piloci sławni są...

 

Dołączona grafika

Aura malowala niebo.

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

"Pszczółki" zapylają...

 

Dołączona grafika

I ładnie jest...

 

To by było na tyle. Powtórka za rok. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla tych, co cierpią na lęk wysokości, czekały 2 symulatory National Geografic - z kabiną sterowaną w 3 osiach, siłownikami pneumatycznymi.

Można było na nich polatać w IŁ-2 Sturmovik, wpatrzony jednocześnie w aż 3 ogromne telewizory LED (każdy!).

Do kompletu jeszcze mieliśmy wyposażenie [prawie jak w myśliwcu).

Trzeci symulator, choć już mniej widowiskowy oferowała Politechnika Warszawska, wykonany z kabiny szybowca.

Tutaj musze sprostowac:-byl Sturmovik, do tego szybowiec nie pamietam jakiej uczelni, a nie chce sciemniac, jeszcze symulator smiglowca- ktoregos z Robinsonow, ale nie wiem, czy nie byl platny, bo nie podchodzilem i na koniec symulator Politechniki Warszawskiej- czyli symulator Cessny 150tki zrobiony z powypadkowej oryginalnej cessny, ktora zostala odpowiednio docieta, a w srodku zainstalowano komputer. Dzialaly wszystkie przyrzadzy (no dobra... poza dwoma, bo jakies problemy sa z kompem :P ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja przezornie wypeciałem twarz filtrem 60, na czerepie umieściłem czapkę z daszkiem, a na oczy okulary polaryzacyjne. Do tego, zgodnie z często powtarzanymi zaleceniami organizatorów, obficie nawadniałem się. Mój wybór padł na całkiem niedrogi napój koloru złocistego, więc imprezę wspominam z wielką przyjemnością :P

Dwa punkty programu, dla których głównie wybrałem się na Piknik zaliczyłem: poraz pierwszy zobaczyłem Hurricana oraz "przypomniałem" sobie, jak wygląda w locie Lim-2, bo od czasów młodzieńczych go nie widziałem... Cudny widok!

O reszcie atrakcji lotniczych piszą inni, nie będę powtarzał :mrgreen:

 

Organizacja dobra, dojazd i parkowanie bez problemu, zabezpieczenie i obsługa OK, atrakcje OK. Ceny - poza wspomnianym wyżej produktem otrzymanym w wyniku enzymatycznej hydrolizy skrobi i białek zawartych w ziarnach zbóż i poddanym fermentacji alkoholowej - raczej masakryczne :evil: . Kiełbaska obficie natłuszczona, aż z niej wyciekało - zeta 12, szaszłyczek 20-30 złociszy - a i tak 1/3 to słonina... Za to 6 kawałków sushi tylko 7 zeta! :lol:

 

Wg mnie nagłośnienie było zbyt natarczywe, by nie powiedzieć centralnie przewalone. Miałem wrażenie, że chcą przekrzyczeć samoloty, włącznie z MiGiem 29 na dopalaczu. Przeginka. Przy barierkach ciężko było wytrzymać, a przecież to tam stali zainteresowani. Jeżeli ktoś łaził po innej części Pikniku, to zapewne nie był zainteresowany pokazem, a więc i prelekcją o nim oraz muzyczką do taktu, no nie? Nie trzeba było więc wszystkich uszczęśliwiać na siłę rozkręcając głośniki na maxa. Całości noisu dopełniał jednostajny łomot umpa, upma z wesołego miasteczka :twisted:

 

Odległość między barierkami przed pasem, a pierwszym rzędem namiotów wystawienniczych też mogłaby być większa - w głębi było przecież mnóstwo miejsca! Widzowie musieli się tłoczyć przy barierkach, żeby widzieć całość pokazów w powietrzu, a i tak namioty często zasłaniały samoloty w skrajnych położeniach.

To tyle o małych niedociągnięciach. Poza tym na prawdę było miło i piknikowo :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i poprawka do MIG-a 29, w zeszłym roku nie dośc, że w "odswiętnym" malowaniu to jeszcze pokaz trwał całe 7 minut. Na koniec było efektowne symulowane lądowanie z odejściem.

Sam przelot zafundowali piloci 2 lata temu.

Co do pokazu F-16 w niedziele, ciekawostką był fakt, że latał 3minuty i czekał, aż Bies skończy pokaz, żeby potem się zaprezentować w 30 sekund ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ma ktos zdjecia F16 jak nadlecial z naddzwiękową i dał w górę ? Chodzi mi o ujecie kondensacji powierza + wlaczony dopalacz. Nie robilem na poczatku zdjecia bo sadzilem, ze zrobie pozniej. Ale pozniej juz go nie bylo :(

Ciężka sprawa bo akurat byłem w kokolicy Wesołego Miasteczka, a obiektyw tylko 105

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.