Skocz do zawartości

Ładownie równoległe 2 pakietów 3S - zwarcia !!


maciekswd

Rekomendowane odpowiedzi

Witam !

 

Koledzy !

 

Jak w temacie pisze w sprawie ładowania równoległego 2 pakietów li-pol 3S przy pomocy ładowarki Turnigy Accucell-6 z wykorzystaniem wbudowanego w ta ładowarkę balansera, a dokładniej gniazda 6S tego balansera.

 

Zrobiłem Tak:

 

Zakupiłem przejściówkę łaczącą wtyki balansera 2 x 3s w 1 6s

zmontowałem przewód łaczący przewody zasilające (u mnie T-Dean) tak aby połączyć 2 pakiety 3s w 1 6s.

Pakiety były tej samej firmy, tej samej pojemosci, napiecia, obciążenia... nawet po tylu samych cyklach pracy ( max 5...)

 

Podłaczyłem to wszystko i zacząłem ładowanie - wszystko tip-top ładowało.

 

Mój bład i brak wiedzy spowodował że niestety nie zapamietałem kolejnosci podłaczania takiego zestawu do ładowania.

Nieświadom tego ze trzeba to podłaczac w odpowiedniej kolejności dokonałem po jakimś czasie 2 próbe.

 

O jakiez było moje zdziwienie kiedy po podłaczeniu usłyszałem charakterystyczny trzask zwarcia i smrodek z przewodów :) oczywisciue szybko wszystko odłączyłem.

 

Po analizie okazało sie że wypaliły sie (kompletnie !!!) w połaczeniu wtyczek balanserów pakietów z przejściówką łączaca je w 6s.

Wypaleniu uległy piny/sockety tzw środkowe piny. a wiec tak jakby pin ostatniej celi 1 pakietu z pinem pierwszej celi 2 pakietu. (przejsciówka łaczaca wtyki balansera jest tak zbudowana że te dwie cele w niej łaczone sa w jeden pin)

 

 

Jak sie pewnie domyślacie prosze o rade kogoś kto juz ładował w taki sposób zna problem i poradzi kolejnosc podłaczania takiego zestawu, ewentualnie wytłumaczy mi moj bład i powód zwarcia

 

Pozdrawiam

 

 

 

Ps.: Ładowarka pracuje bez zarzutu, niestety stwierdziłem że 1 z pakietów z eksperymentu stracił zdolnosci oddawania prądu.. i wyraznie krocej sie na nim lata

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jak dla mnie to zamieniłeś miejscami wtyczki balensera w adapterze 2x3s=>6s.

 

Ja też tak ładowałem i kolejność podłączania nie gra roli za to trzeba pamiętać aby pierwszy pakiet (licząc np od minusa) miał podłączone złącze balansera również do pierwszego wyprowadzenia przejściówki.

 

Rezultaty odwrotnego podłączenia już znasz :(

 

PS

Pakiety w tej konfiguracji są podłączone szeregowo nie równolegle - no chyba, że miałeś na myśli ładowanie równoległe=jednoczesne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej Koledzy !

Serdczne dzieki za zaangażowanie.

 

Jescze nie wykonałem kolejnej próby, szczerze mowiac to nadal nie widze żrodla problemu...

 

Przejsciówki uzywam z gniazdami pod odpowiednie złacza więc nie tu nic nie pomyliłem.

Sprawdziłem multimetrem wyjscia: i tak na T-deanach 26 V, na złączce 6 s rowniez tyle samo.

 

Zrobiłem zdjecie ale nie wiem jak je tutaj wrzucić... jakby ktos podrzucił jak to zrobic (jakims ludzkim jezykiem bo w FAQ nie znalazłem - albo napisali o tym co mysle innymi słowami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak [podłaczałem.

 

Na koncach przewodów jest 24V (T-Dean na przewodzie X, i przejsciowka 6s - skrajne przewody)

 

Ale jak podłaczylem t-Deany "X"-em i probwałem podłaczyc balansera przejsciówke to pojawiło sie zwarcie na wew pinach złaczy 3s.

Zrobilem to tak ze najpierw podlaczyłem 1 pakiet a jak przyłączałem przewody w przejsciowke dla 2 wtedy pojawilo sie zwarcie.

 

Ktos spotkał sie z czymś podobnym ?

 

Po mojemu powinno grać ale k...a zwiera !!!

 

http://pfmrc.eu/album_pic.php?pic_id=5687

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pozwala bo tak jest w środku zbudowana czy poprostu nie podpinasz prądowych bo niemasz zrobionej jakiejś przejściówki

Ta konkretna przejściówka nie pozwala - tak jest połączona.

Mnie to wystarcza, bo ładuję nią prądami max 1A. Nie byłoby problemem zmodyfikować ją troszkę, lub polutować coś od początku.

 

Tak jak na zdjęciu pokazanym przez maciekswd jest ok, ale zawsze w pośpiechu/bałaganie możesz w nieodpowiedniej kolejności połączyć wtyki balanserów od pakietów i będzie efektowny fajerwerk.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej Paweł66 !

 

A możesz mi powiedzieć co w tym moim zestawie jest nie tak że są zwarcia.

Patrzyłem w opiniach o przejściówkach takich jak na moim foto w HC, i tam ktoś napisał że trzeba z tym uważać i zachować odpowiednią kolejność. Ale nie napisał jaką kolejność......

 

na czym u ciebie polega modyfikacja wtyczki ?Widze na zdjęciu tylko kanalik wyciety w gnieździe, ale tu chodzi raczej o to żebys mogl włożyć wtyczkę 4s w to 8s gniazdo.

 

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A możesz mi powiedzieć co w tym moim zestawie jest nie tak że są zwarcia.

nie mam pojęcia

 

tam ktoś napisał że trzeba z tym uważać i zachować odpowiednią kolejność. Ale nie napisał jaką kolejność......

Ja też tak ładowałem i kolejność podłączania nie gra roli za to trzeba pamiętać aby pierwszy pakiet (licząc np od minusa) miał podłączone złącze balansera również do pierwszego wyprowadzenia przejściówki.

 

na czym u ciebie polega modyfikacja wtyczki ?

wycięcie kanaliku żeby wpiąć złącze 4s i dolutowanie złącza zasilania bezpośrednio do balansera (ostatnie zdjęcie)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak [podłaczałem.

 

Na koncach przewodów jest 24V (T-Dean na przewodzie X, i przejsciowka 6s - skrajne przewody)

 

Ale jak podłaczylem t-Deany "X"-em i probwałem podłaczyc balansera przejsciówke to pojawiło sie zwarcie na wew pinach złaczy 3s.

Zrobilem to tak ze najpierw podlaczyłem 1 pakiet a jak przyłączałem przewody w przejsciowke dla 2 wtedy pojawilo sie zwarcie.

 

Ktos spotkał sie z czymś podobnym ?

 

Po mojemu powinno grać ale k...a zwiera !!!

Jasne że się spotkałem. Jeżeli połączysz wszystko, jak na zdjęciu, będzie grało. A jak zamienisz pakiety miejscami (znaczy odwrotna kolejność w rozgałęźniku balancera) to będzie zwarcie. Dlatego ktoś napisał że ważna jest "kolejność".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Jerzy Markiton

Możesz zamieniać pakiety miejscami i też będzie grało ! Jedyne na co trzeba zwrócić uwagę to polaryzacja pakietów. Pakiet podłączony do (-) na złączu prądowym musi być podłączony do (-) na balanserze.

Zwróć uwagę, że (+) przewodu prądowego i przewodu serwisowego są w pakiecie zwarte (przylutowane do tej samej blaszki).To samo dotyczy (-) każdego pakietu.

Jeśli złączkę serwisową pakietu nr 1 włożysz do gniazda bliższego pakietowi nr 2 i odwrotnie - to właśnie robisz zwarcie !

Widzisz to ?

(+) z ładowarki złącza prądowego znajdzie się na 4 pinie balansera, (-) z ładowarki (aku nr 2) również znajdzie się na 4 pinie!

Pomiary wskażą tą samą wartość napięcia, na polaryzację nie zwróciłeś uwagi ?

W sposobie, którym ładuje Cobra nigdy byś się o tym nie dowiedział....

Wtykiem serwisowym ładuję nawet 3,5A bez podłączania przewodów "siłowych" ale nie każda ładowarka to umożliwia.

Jeśli Twoja przeżyła to masz szczęście ! Nie grzesz więcej !

Pozdrawiam - Jurek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Gość Jerzy Markiton

Weź swoje zdjęcie i mój opis powyżej......

Jeśli przewody prądowe podłączysz tak jak na zdjęciu a złącza serwisowe pomylisz, tzn. złącze serwisowe pakietu nr 1 podłączysz na 2-gi wtyk przejściówki a złącze serwisowe pakietu nr 2 na 1-szy wtyk przejściówki to polaryzacja pakietów będzie zgodna a kolorami na przejściówkach ale na 4 pinie 1-szej przejściówki dostaniesz "-" prądowego kabla z ładowarki a na 1-szym pinie 2-giej przejściówki dostaniesz "+" kabla prądowego z ładowarki....

Te 2 kabelki są zwarte (i słusznie) na dużej złączce serwisowej. W ten sposób robisz zwarcie i wszystko od pakietu do dużej serwisówki pali się !

Widzisz to teraz ?

- Jurek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.