Skocz do zawartości

Czym i jak ładnie pociąć piankę poliuretanową (gąbkę)?


sbruski

Rekomendowane odpowiedzi

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Gość Addriano

Staszek jako wypełnieni walizki do radia nadaje się świetnie odpowiednio wycięty syroduru olejony jakimś miekkim materiałem moze spróbowac w te strone ??

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam nadzieję że pomogę.

 

Linie proste (części styku ze ścianką walizki) wycinałem nożykiem do tapet od linijki. Ważne aby ostrze nożyka było ostre (nowe), w przeciwnym razie będzie szarpało gąbkę. Linijkę dociskamy bardzo lekko, nie uginając gąbki. Nożyk trzymać pod kątem 90 stopni, natarcie ostrza to jakieś 35 stopni. Gąbkę o grub. 2 cm tniemy na raty jakieś 4 - 5 przeciągnięć ostrzem. Przykładowe wymiary wewnętrzne walizki: 250 x 200 mm, gąbke wycinamy na wymiar 251 x 201 mm.

 

Na fotkach poniżej przedstawiam moje ustrojstwo do cięcia gąbki (tnie również styropian, depron itp.). Sama konstrukcja jest banalnie prosta, napiszę tylko że drut oporowy należy dobrać w taki sposób aby w ciemności lekko się świecił a gdy w niego dmuchniemy to w miejscu schłodzenia na chwile przestaje świecić. Drut cienki, u mnie 0,2 mm, napięcie z zasilacza 13,8 V 15A (myślę że spokojnie wystarczy 5A), długość samego drutu około 24 cm. Tnie przyzwoicie, jak zwolnimy posów ciętego materiału to nie wypala od razu szerszej szczeliny a najważniejsze że praktycznie nie ma dymu, lekki smrodek z ciętej pianki (nie uciążliwy).

 

Jeszcze jedno, jak wycinamy w gąbce miejsce np. na element kwadratowy 150 x 150 mm to proponuję wyciąć otwór o wymiarach 149 x 149 mm. Naprawdę nie ma potrzeby wycinać "mocno ciasno".

 

1.jpg

 

2.jpg

 

A oto efekt cięcia.

 

3.jpg

 

4.jpg

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

 

Ale poprzeczka poszła do góry (Tosiek_123)...

Faktycznie mokrym w mydlinach nożem idzie dobrze, termicznie nie sprawdzałem.

W moim przypadku poszedłem na całość, czyli do walizki idzie nadajnik z pulpitem, ponieważ mój nadajnik MC-19 bardzo ciasno siedzi w pulpicie Graupnera, a wyciąganie z pulpitu oraz wożenie pulpitu oddzielnie jakoś do mnie nie przemawia. Transportowałem oddzielnie pulpit i poprzedni nadajnik MC-12, co mnie ustawicznie wkurzało.

Dzięki Wam za pomoc...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.