Skocz do zawartości

Czy pakiet shark 1100 moze naładować sie do 1300mAh


meloow

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

dzis ładowałem mój pakiecik Shark 1100 (kostka) pakiet jest prawie nowy moze ma 1 m-c i latany był z 10 razy ... ale ku mojemu zdziwieniu patrza na ładowarke ( Shark 10 ) a tu juz 1200mAh i rośnie temp. dosc spora ale ladwareczka dalej pompuje 1250 pakiet prawie jak zaraz po wyjeciu z modelu i latanaiu na pełnym gazie przy 400 czyli gorący .... ale ładowara nie che przesatć ładować 1290 wyłaczyłm ręczie ładowanie ... CZY TO MOZLIWE? Mam identyczny drugi taki pakiem i tam max. 1200 wchodzi .... muze zaznaczyc ze pakiet ładowałem pradem 1A i mam wyłącznoą automatyke .... "Cut-offy".

 

Wiem ze pakiety Ni-Mh maja tendencje do minimalnego zwiekszania pojemności ale zeby az

tak.

 

moze ktos miał taki sam pzypadek.

 

 

pozdrawiam

Meloow

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak byś tak ciut poczytał o ładowaniu, to byś może się dowiedział, że pakiety NiXX ładuje się nawet do 1.4C. Czyli, w Twoim wypadku, do 1540 mAh. To nie perpetuum mobile, zawsze więcej energii wchodzi niż wyjdzie. Ten drugi po prostu stracił pojemność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Weszło więcej, niż nominalna pojemność pakietu, bo po prostu część władowanej energii zamienia się w ciepło. Poza tym piszesz, że masz wyłączoną automatykę, czyli rozumiem - detekcję deltaV. To jak ładowarka wykrywa koniec? Ładujesz na timer?

MiQ27, z tym ładowaniem 1,4C to chyba trochę pokręciłeś. Uogólniając, to ogniwa konsumenckie NiMh powinno się ładować max 1C (NiCd nożna więcej). Wysokoprądowe to inna bajka - niektórzy ładują kany1050 nawet 3C, ale to już przesada. Natomiast dobrze znoszą 2C. Również generalizując, ogniwa NiCd można ładować nieco większymi prądami niż NiMh.

Natomiast ta liczba 1,4 to stosunek energii władowanej do wyjętej. Tzn, dla ładowarki bez detekcji dV/dt lub -dV, ilość energii władowanej powinna wynosić 1,4 pojemności ogniwa.

Mam nadzieję, że jasno napisałem.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, terminologię pokręciłem, C to przecież tutaj prąd a nie pojemność :) - chodziło mi o te wspomniane 1.4 pojemności. W najprostszym przypadku - ładowanie 14 godzin prądem "dziesięciogodzinnym" czyli 0.1C przez 14h. Pomnożyło mnie się :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

 

dzięki za odpowiedz ale tak do konca to nie pomogliscie to jak ładować pakiety to wiem ...

Odnoście automatyki to mam wył. tylko kontrole temp. i timer natomiast kontrole C ustawiam ok 100-200mAh więcej niz ma pakiet.

 

Mnie interesuje o ile moze i czy wogóle może wzrosnoąć nominalna pojemność ogniw (pakietu) ewentulanie jaka jest tolerancja takich ogniw ?

 

MIQ27 a tak apropo

Jak byś tak ciut poczytał o ładowaniu, to byś może się dowiedział

 

moze ty poczytaj bo gdyby kolega cobra nie wyprostował twojej wypowiedzi to mógłbyś

troche namieszać :wink:

 

 

pozdrawiam

Meloow

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba wygląda na to, że nie zadziałała detekcja dV. Ładowałeś stosunkowo dużym prądem, ale i tak coś takiego może się zdarzać. Generalnie detekcja dV może nie działać przy mniejszych prądach łądowania, tak od 0,4C w dół. Czy w ładowarce masz możliwość ustawienia czułości dV? Jeśli tak, to zwiększ czułość. Przy ładowaniu większymi prądami, dla bezpieczeństwa, powinieneś ustawiać timer tak, aby była zachowana wcześniej wspomniana proporcja 1,4 władowanej energii do pojemności pakietu. Niektóre ładowarki przerywają ładowanie automatycznie po władowaniu 140% zadanej pojemności (jeśli wcześniej nie nastąpi detekcja dV).

 

EDIT:

Co do zwiększania się pojemności pakietu, to raczej jest tak, że nowy pakiet nie ma pojemności nominalnej i uzyskuje ją dopiero po kilku cyklach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kontrole C ustawiam ok 100-200mAh więcej niz ma pakiet

No to tym razem Ty mieszasz, bo C to prąd a nie pojemnośc :P;):D

I 200 mAh powyżej pojemności pakietu (nominalnie 1100 mAh) to niecałe 20%, a powinno być pewnie koło 40% :)

Więc ja się nie dziwię, że nie zadziałała detekcja dV, bo po prostu pakiet był pewnie jeszcze niedoładowany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Nie Nie nie ustawiam prąd ładowania o 100-200mAh tylko max. pojemność do jakiej ma sie naładwać pakiet. Shark 10 i wyzsze modele maja taka opcje np. pakiet 1500mAh możesz na ładować tylko do 1000mAh.

 

Czytasz, piszesz a chyba nie rozumiesz o czym

 

 

OK zamiast Max C = max. pojemność napisałem samo C

 

pozdrawiam

meloow

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie Nie nie ustawiam prąd ładowania o 100-200mAh tylko max. pojemność do jakiej ma sie naładwać pakiet. Shark 10 i wyzsze modele maja taka opcje np. pakiet 1500mAh możesz na ładować tylko do 1000mAh.

No mówię że mieszasz.

Maks pojemnośc ma być większa o 40-50% od pojemności pakietu, więc nie 200mAh tylko koło 500mAh.

I to jest pojemność, bo prąd podajemy w A lub mA

I pakiet 1500mA możesz naładować prądem do 1000mA (a nie mAh) ale do pojemności np. 2000 mAh

 

Czytasz, piszesz a chyba nie rozumiesz o czym :wink:

Ja akurat wiem o czym piszę, a Ty najwyraźniej mylisz pojęcia :P:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

OK juz teraz wiem ze moze pojemność pakietu moze być do 50% większa on nominalnej ja kidyś czytałem ze moze być 10-15% wiecej i tak ustawiałem ładowarke ze wył. ładowanie (jezeli nie zadziała deltaV) po naładowaniu o 10-20% więcej.

 

treaz jestem spokojny.

 

 

Dzieki za pomoc.

 

Pozdrawiam

Meloow

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie czytam to, co piszecie i zaczynam się zastanawiać co to za interesujące teorie :) Z doświadczenia wiem (widzę to przy ładowaniu), że w pakiet nigdy nie wchodzi mi więcej pojemności niż nominalna, raczej zawsze mniej - zakładając prawidłowe wyłączenie. Władowanie większej pojemności przy grzaniu pakietu oznacza jego przeładowanie - ładowarka niby dobija pojemność ale zamiast w pojemność aku idzie to w temp. i jest bardzo szkodliwe dla ogniw. Po to właśnie przy ładowaniu większym prądem jest układ delta peak. Co do ładowania 14 godz. prądem 0,1C (gdzie C to pojemność aku.) to nie oznacza to wcale, że aku ma o 40% większą pojemność !!! Przy tak długim ładowaniu istotna jest sprawność ładowania, która wynosi ok. 70% dlatego aby doładować te 30% należy wydłużyć czas ładowania. Przy sprawności 100% wystarczyłoby 10 godz., zakładając 70% potrzeba 10 h + 30% z 10h (ok. 3,5 godz) i dlatego sumaryczny zalecany czas to 13-14 godz.

Mam nadzieję, że za bardzo nie zamotałem :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zerknijmy sobie w karty katalogowe producentów. Tutaj jest np. Sanyo Twicell HR-AAUL, rozmiar AA, pojemność nominalna 1450mAh

http://sanyo.wslogic.com/pdf/pdf/HR-AAUL.pdf

Wynika z niej, że ładując prądem 145mA (0.1C) czas ładowania dla osiągnięcia podawanej pojemności to 16 godzin. Czyli 60% więcej władowanej energii niż wynika z pojemności celi. Przy ładowaniu 1C (Fast charge - 1450mA x about 1.1h) mamy potrzebne około 10% więcej. Czyli ilość nadmiarowej energii zależy od prądu ładowania i waha się w sporych granicach.

Jeśli w Twoje pakiety nie wchodzi więcej niż ich nominalna pojemność to jedynie znaczy, że mają mniejszą rzeczywistą pojemność niż to co na nich napisano. Bo ważne jest to, co z pakietu wyciągniemy a nie co do niego władujemy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie do końca zostałem zrozumiany :( Przecież napisałem, że przy ładowaniu długotrwałym sprawność jest niska i dlatego czas ładowania zostaje wydłużony - średnio jest to 14h ale można ładować nawet dłużej, aku nie ulegają przeładowaniu. Przy ładowaniu szybkim np. 1C jak łatwo sprawdzić pakiet ładuje się ok. 1h - sprawność ładowania jest wtedy wyższa. Argument, że

Jeśli w Twoje pakiety nie wchodzi więcej niż ich nominalna pojemność to jedynie znaczy, że mają mniejszą rzeczywistą pojemność niż to co na nich napisano.

jakoś do mnie nie przemawia.

Bo ważne jest to, co z pakietu wyciągniemy a nie co do niego władujemy :)

No właśnie proponuję naładować pakiet, później go rozładować na ładowarce i zobaczyć ile odda z tego co przyjął.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc mówisz, że

w pakiet nigdy nie wchodzi mi więcej pojemności niż nominalna, raczej zawsze mniej

Skoro twierdzisz, że są wtedy naładowane do nominalnej pojemności "z etykiety", to opatentuj te Twoje pakiety. To jedyne na świecie egzemplarze, które oddają tyle samo energii ile do nich władowałeś albo może i więcej.

 

Ewentualnie rozładuj raz swój pakiet i sam zobacz. Ile odda z tego co wziął...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście nie możemy. Prawa fizyki i matematyki są dośc proste - energia nie bierze się znikąd i nie znika w nicość. Jeżeli ładując pakiet dostarczamy do niego X energii, z której część zamienia się w ciepło, to odzyskać możemy jedynie część X. Jeżeli pakiet ma nominalnie X i władujemy do niego też tylko X, to nie odzyskamy już całego X.

Więc jeśli zamierzasz polemizować z zasadami zachowania energii, to rzeczywiście nie ze mną.

 

http://www.batteryuniversity.com/partone-11.htm

The overall charge efficiency of nickel-cadmium is about 90% if fast charged at 1C.

On a 0.1C overnight charge, the efficiency drops to 70% and the charge time is 14 hours or longer.

Moje doświadczenia potwierdzają to, co mówią prawa fizyki. Więc albo Twoje pakiety tracą pojemność, albo nie rozładowujesz ich za każdym razem do końca.

Sorry, ale cudów nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, to już na koniec. Czy ja twierdzę, że energia znika w nicość ? :D Pisałem o sprawności ładowania, zresztą w podanym cytacie potwierdziłeś tylko to, co wcześniej napisałem. Napiszę to tak, jak Ty: jeśli pakiet ma X pojemności to nie ma cudów władować w niego X razy ileś tam. Energia pakowana w niego ponad jego nominalną pojemność może być tylko tracona jako ciepło, szczególnie przy ładowaniu szybkim co łatwo sprawdzić. To, że ładowarka pokazuje władowanie sporo więcej przy gorącym pakiecie nie oznacza, że ta pojemność zostaje w pakiecie. To tyle jeśli chodzi o ładowanie.

Przy rozładowaniu z aku o pojemności X nigdy nie wyciągniesz tego X czyli 100% "w prądzie". Pojemność oddawana jest zawsze mniejsza, chyba się z tym zgodzisz. A może nigdy nie traciłeś energii na grzanie pakietu ? Moje niestety po lataniu są ciepłe a czasem nawet gorące.

Przy aku Lipol jest jasno określone, że pojemność oddana stanowi 90% pojemności znamionowej i to przy całkowitym rozładowaniu najczęściej małym prądem. Przy prądach większych (np. w modelach) aku pewnie tyle nie odda.

Czy moje pakiety tracą pojemność ??? Pewnie tak, jak wszystkie inne ale są to obserwacje wielu pakietów, w tym również nowych (i to raczej dobrej jakości).

Może myślimy o tym samym tylko jakoś inaczej to wyrażamy :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzysiek, wszystko fajnie, tylko chyba nie zauważasz jednej rzeczy.

Pojemność pakietów podaje się dla ich rozładowania. Czyli właśnie dla pakietu o pojemności nominalnej X ładuje się do niego 1.1 razy X albo nawet 1.4 razy X (zależnie od sprawności) żeby dostać z niego te deklarowane na etykiecie X :)

Na tej karcie katalogowej jest podana pojemność nominalna 1450 mAh. I ten aku tyle oddaje przy rozładowaniu prądem 240mA do 1V na celę, jak widać na wykresie. Przy większych prądach sa większe straty na rezystancji wewnętrznej.

A ładuje się go wg producenta "na szybko" 1.1 h prądem 1450mA - czyli do prawie 1600 mAh czyli 10% więcej niż ma nominalnie.

Cały czas tylko o tym mówię :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miał być już koniec ale dyskusja coraz ciekawsza :D Czy dasz głowę za to ? :

...Pojemność pakietów podaje się dla ich rozładowania.

Zawsze uważałem, że podaje się nominalną pojemność ogniw czyli to, co można w nie władować a nie zabrać z nich. I obawiam się (z doświadczenia), że moje obawy są słuszne.

...Czyli właśnie dla pakietu o pojemności nominalnej X ładuje się do niego 1.1 razy X albo nawet 1.4 razy X (zależnie od sprawności) żeby dostać z niego te deklarowane na etykiecie X :)

Gdyby było tak, jak piszesz to sprawność wynosiłaby przy ładowaniu 100%. Czyli dla aku 1Ah ładujesz go 14h prądem 0,1C i władowujesz w niego w ten sposób 1,4Ah po to aby odebrać te deklarowane 1Ah. Tylko skąd wiadomo czy po władowaniu 1,4 nie da się odebrać np. 1,1 czy 1,2 Ah czyli ponad pojemność nominalną :D

W każdym razie ja twierdzę, że podawana jest pojemność nominalna władowania a to co można pobrać z pakietu to już co innego.

Pytałem jeszcze jak duże masz dośw. w elektro ale nie napisałeś :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzysiek, z doświadczenia wiem że np. w mój pakiet Sanyo 2300 mAh (nominalnie) wchodzi np. koło 2600 mAh zanim go odetnie. I nie da się z niego potem wydusić 2600 mAh.

I nie wiem, jak Tobie wychodzi sprawność 100% jeśli ładujesz np. 1.4Ah a odbierasz 1Ah. Jak dla mnie to jest 70% ale może ja inną matematykę stosuję :)

Przy "fast charge" jest podawane 90% i to też się zgadza - ładujesz 1.1Ah, dostajesz 1Ah.

I oczywiście możesz wyciągnąć 1.1 Ah jak rozładujesz cele do 0.6V albo coś około ale mówimy o powtarzalnym, kontrolowanym ładowaniu i rozładowaniu - do granicy 1V na celę a nie do jej zniszczenia. Wyciągniesz 1.1 - to w następnym ładowaniu będziesz musiał wpakować np. 1.25.

Cudów nie ma. Jest fizyka i matematyka :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.