Skocz do zawartości

Czy moge ladowac w poł naładowany pakit


fam0wned5
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Akumulator to li-pol? Po napięciu tak wnoskuję. Bo jesli tak to juz jest spore prawdopodobieństwo że jest po pakiecie.

LI-POLI NIGDY PRZENIGDY NIE ROZŁADOWUJE SIĘ PONIZEJ 2,8V, PRZYJEŁO SIĘ JEDNAK BARDZIEJ ŻE DOLNA GRANICA ROZŁADOWANI LI-POLI TO 3V NA OGNIWO. Rozładowany pakiet nie oznacza że napiecie wynosi 0V

Tutaj masz obowiązkowa lekturę o bateriach li-pol http://pfmrc.eu/viewtopic.php?t=955

 

Ten pakiet co masz to nie jest wpół naładowany. Ona jest zbyt głęboko rozładowany. Gdyby był w połowie rozładowany to by miał własnie około 7,4V.

 

7,4V to nie jest napiecie całkowite dla pakietu, lecz napięcie nominalne, a to zupełnie coś innego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodaj, że 2,8V NA CELĘ. Czyli pakiet 7,4V nie powinien mieć mniej niż 5,6V Poniżej tego napięcia zostaje nieodwracalnie uszkodzony.

Można go podreanimować, ale utraci sporą część swojej pojemności, a nie ma gwarancji, że się uda.

 

Tak na przyszłość:

m - mili

M - mega

A - ampery.

 

Pisz prawidłowo, bo można namieszać. Podawaj też typ pakietu - bo jest ich wiele.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak pakiet ni-mh to rozładuj do 0,6V-0,8V na celę jeżeli chcesz ładować prądem od 0,2C w górę. Jak będziesz ładował prądem 0.1C to możesz nie rozładowywać pakietu i ładować przez 14godzin ,nic mu się nie stanie i nie będzie żadnego efektu pamięci. Prąd ładowania 0.1C ( w Twoim przypadku 500mA) to tzw. bezpieczny prąd ładowania .Temat wraz z wykresami z ładowarki i uzasadnieniem dlaczego można rozładować do 0.6V/celę opisałem na innym forum ale tutaj chyba też gdzieś pisałem. Aha, pakiet to nie 7,4V tylko 7.2V i zapewne składa się z 6 sztuk akumulatorów 1,2V. Przy ładowaniu napięcie na takim pakiecie może osiągnąć ponad 9V ale nie przejmuj się tym. Oznaką przeładowania jest też zauważalny wzrost temperatury pakietu i wtedy należy przerwać ładowanie no chyba że masz ładowarkę procesorową z funkcją "minus delta V" to ona sama przerwie w odpowiednim momencie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mozesz doladowac ale straci na żywotności. Jezeli pakiet chcesz troche używać to lepiej go formatować. Przy lądowaniu najlepiej dac cykl. Rozładowanie-ladowanie. Jezeli jest taka opcja w ladowarce to rozładowywac i ladowac malym prądem. A takze warto ustawic maksymalną wartość mAh do jakiej ma sie naładować pakiet. Najlepiej 10% większą niz pojemność aku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie nie 10% bo trzeba władować 40 % więcej żeby odzyskać 100%. Pakiet nie straci na żywotności jak będzie doładowywał prądem 0.1C. Formowanie (nie formatowanie) można przeprowadzać co kilka cykli normalnego ładowania, powiedzmy co 10 cykli.

 

PS: Jeżeli będziemy władowywać 10 % wiecej niż pojemność znamionowa a potem rozładowywać i tak cały czas to sami sobie zafundujemy wzorcowy efekt pamięci . Dotyczy to w szczególności dużych prądów ładowania, 0,1C nie robi żadnej szkody pakietom i można je przy takim prądzie doładowywać w każdej chwili.

 

Żadna to reklama ale opisałem to tu: http://www.rcclub.eu/viewtopic.php?f=64&t=1046

 

 

Poniżej przykład kiepskiego akumulatora nadajnika firmy Robbe 2000mAh/9,6V który można ładować ponoć prądem 1A. Bzdura totalna. Przy ładowaniu 500mA czyli 0.25C w pakiet weszło 2480mAh a powinno 2800-3000 żeby odzyskać 2000mAh. Pakiet ponoć nowy i dedykowany do futaby 9/10C. Przy ładowaniu prądem 700-800mA wchodziło znacznie mniej a pakiet robił się ciepły. Gdybym ładował 1A to chyba by wybuchł. Najlepszy pakiet jaki miałem w nadajniku to Sanyo 2700mAhx8cell. wychodziło z niego prawie 3000mAh.

 

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam takie pytanie jako że mam od wczoraj ładowarkę Imax b6, dziś rozładowałem pakiet NiMH 4,8v, poj 1300 mah, i zacząłem go ładować, na wyświetlaczu w tej chwili 6,04V, ładuję prądem 0,4A, załadowałem 816mah, i mam pytanie czy ładowarka sama przerwie proces ładowania?, w Lipolach tak było, wiem że te ładują się wolniej, ale niepokoi mnie to 6,04 V, kiedy powinna ładowarka skończyć pracę.?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Małe pakiety (4 cele, 4,8V) mają to do siebie że delta V jest znacznie mniejsza niż w przypadku 9.6V i w 90% przypadków ładowarka jej nie wyczuwała. Dlatego najlepiej jest ograniczyć władowane mA do 1C x 1,4 czyli u Ciebie 1300mAh + 40% dodatkowo np 1900mAh.

 

Co do napięcia na pakiecie 4.8V- to całkiem normalne że osiągnął 1,51V/celę czyli 6,04V. Powiedziałbym-standard. Im mniejszym prądem ładujesz tym napięcie końcowe po naładowaniu będzie niższe, ale niewiele np 5.5V.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.