Skocz do zawartości

Spalony regulator -czy warto naprawiać


pablos

Rekomendowane odpowiedzi

Zpaliłem regiel JETI ADVANCE 30 PLUS. Nie znam sie bardzo na elektronice więc opiszę to w sposób łopatologiczny. Pod radiatorem są takie czarne kwadraciki dokładnie 18 sztuk wyglądające jak małe układy zcalone i z tego co widać trzy z nich się zpaliły. Dalszych uszkodzeń nie widać co nie znaczy że ich nie ma. Czy jest sens to naprawiać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję się wybrać do sklepu elektronicznego. Zapytać co to są za części ,czy mają takie i za ile. Jeśli nie są to jakoś wybitnie małe elementy to mógł bym poprosić brata aby to polutował "do kupy". Gorzej jeśli jeszcze jakieś ścieżki się spaliły a tego nie widać -to było by już trudniejsze do naprawy ,i nie wiem czy próby miały by jakikolwiek sens.

 

Dokładna -wyraźna fotografia bardzo by pomogła -mógł bym od razu odpowiedzieć co to jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli nie masz problemów z lutowaniem smd to wylutuj te spalone tranzystory i powinien działać ( jeśli tylko one poszły ).

Jeśli poszedł procesor to będzie problem ze zdobyciem softu do niego, ale jeśli po usunięciu uszkodzonych tranzystorów wystartuje to w większości są one dostępne w TME

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zaczołem wylutowywać te tranzystory ale okazalo się że uszkodzony jest cały rząd tranzystorów 6sztuk i ścieżki noi dałem spokój jak go podłonczyłem do pakietu to wychodzi z niego 5v i po podłonczeniu do odbiornika serwa działają jesli się przyda komuś na części to chętnie oddam bo u mnie i tak pójdzie do śmieci

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od dłuższego czasu usiłuję naprawić Jeti ADVANCE 40 OPTO Plus.

Opis moich zmagań: http://www.alexrc.com/ipw-web/bulletin/bb/viewtopic.php?t=7984&postdays=0&postorder=asc&start=0

Gdyby Koledzy poddali się z tą naprawą, to jestem zainteresowany układem IR2103S, który prawdopodobnie znajduje się tam, podobnie jak jest w moim regulatorze. Były w nim 3 szt. IR2103S i jeden padł razem z wszystkimi tranzystorami mocy jednej z faz.

Oczywiście pokryję koszt przesyłki.

Odwrotnie - mogę ewentualnie odstąpić, mój częściowo naprawiony regulator, ale wtopiłem już w tą naprawę ponad 60 zł i chciałbym dostać za niego przynajmniej 50 zł.

Oczywiście to ma sens o ile te regulatory zbudowane są na tych samych układach.

Pozdrawiam

Grzegorz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

regiel idzie do h3nry który napisal mi na PW że pracuje nad projektem regulatora który chciałby przedstawic na forum jako projekt wpólny no to jak dla wpólnego dobra to czemu nie. Może coś kiedyś z tego h3nry-owego dłubania wyniknie ?????:D.wszystkim kolegom dziekuje za porady

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dotarł regiel :jupi: ...dziękuję raz jeszcze Pawle .

Jeżeli chodzi o budowę a zarazem pytanie Grzegorza FET-y kluczowane sa 3 tranzystorami .

 

Strona A

 

jeti30pl.jpg

 

Wylutowałem uszkodzone tranzystory, PCB wymyłem wstępnie w IPA , wyskrobałem zwęglone fragmenty laminatu .Z pozostałych tj 12 szt sprawnych tranzystorów powstała wersja 20A :)

 

jeti30plus.jpg

 

W celu lepszego chłodzenia zostały wlutowane jak na focie .

 

Czy opłaca się naprawiać - tak .

Jeżeli chodzi o wspólny projekt regulatora jaki planuje przedstawić na forum - prace trwają.

Największym problemem jest oprogramowanie, mój znajomy ma zbyt mało czasu na napisanie czegoś godnego uwagi :|

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.