Jump to content
Sign in to follow this  
MatszMalinowski

Sterowanie gimbalem (na statywie)

Recommended Posts

Witam

niestety w model latający się nie zaopatrzyłem, ale chciałbym zostać użytkownikiem samego gimbala.

Miałby on zostać zamontowany na statywie, a do gimbala byłaby podczepiona lustrzanka.

W związku z tym mam kilka pytań

- czy widzieliście takie gimbale -> z mocowaniem do statywu (3/8 cala)?

- czy aby sterować tym samym gimbalem (plus dwustopniowe wyzwalanie migawki) potrzebuję specjalny odbiornik i nadajnik - taki jakim steruje się helikopterami/copterami?

- czy są może jednak jakieś sterowaniki przewodowe do gimbala z przyciskami lewo, prawo, góra, dół, migawka?

Czy mi się wydaje, czy mówiąc lewo - prawo masz na myśli "rozglądanie się" kamerą? Jeśli tak, to potrzebujesz 3-osiowego gimbala, bo "standardowy" 2-osiowy gimbal ma za zadanie korygować zmiany pochylenia i przechylenia platformy. Gimbali z mocowaniem na statyw nie ma, trzeba sobie coś takiego zmontować samemu.

Do czego w ogóle ma służyć ten automat?

W teorii się da. W praktyce - też się da sterować inaczej niż przez radio, ale nie widzę sensu używania gimbala jeśli ma to być zwyczajnie platforma która ma umożliwić zdalne poruszanie aparatem - prościej i taniej będzie zrobić kawałek półki z 2 serwam takimi rzędu 12kg (zresztą to kwestia konstrukcji) i poruszanie nimi za pomocą np. dwóch testerów do serw. Gimbal ma kompletnie inne zadania do wypełnienia i po prostu nie bardzo będzie się nadawał do takiego zastosowania o jakim mówiłeś.

EDIT: No chyba że się obawiasz o to, że na tej tyczce aparat będzie się przechylał i chcesz go wystabilizować - ale w takim wypadku sam gimbal na pewno nie wystarczy - potrzebujesz układu który puści go w ruch a więc albo jakiegoś stabilizatora (są 2 takie w Polsce aktualnie w fazie testów) albo potrzebujesz kontrolera do wielowirnikowca który będzie miał opcję stabilizacji gimbala, czyli na przykład MultiWii autorstwa Kukiego.

Sign in to follow this  

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.