Skocz do zawartości

Wicherek 10, mój pierwszy spalinowy samolocik


Ghandi

Rekomendowane odpowiedzi

Zmieniłem Ci Kolego tytuł.

"Wicherek 10 napędzany turbodoładowanym spaliniakiem." był niezwykle wesoły, ale zmieniłem go na bardziej adekwatny do treści

Hubert

 

spoko, dzięki, ghandi

 

Witejszyn.

 

Na szafie leżą 2 cessny, jedna w orginalnym wymiarze, druga x2 ;) pod nimi statecznik poizomy Tiger Moth'a z planów z Profili2.com, na drugiej szafie Tiger Moth mini z depronu, czeka na wyposażenie (dzisiaj pewnie przyjdzie) a ja... rozpoczynam budowe wicherka 10 ;)

 

W zasadzie wszystko co dreaniane juz wyciete, teraz tylko szlif, pasowanie i ... zaczynamy kleić.

 

Ponieważ będzie to mój pierwszy spalinowy samolocik chciałbym spytać:

 

1. Kratownice kadłuba początkowo zamierzałem wykonać z balsowych listewek 4x4, czy mam pozostac przy tym czy też lepiej dać sosnę 4x4 jako główne listwy a balsę 4x4 zastosować do rozpórek kratownicy?

2. Czy komorę silnika + firewall mam zabezpieczyć jakimś lakierem?

3. Dźwigary skrzydeł zamierzałem również wykonać z balsy 4x4, czy tak ma zostać czy lepiej wykonać z sosny 4x4?

4. Mocowanie silnika wykonać na 'twardo' do firewalla czy wykonać jakieś tłumienie ( podkładka gumowa pod silniczek)?

 

To bedzie na tyle, pierwsze foteczki dzisiaj późnym wieczorem. :pom: :pom:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 67
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Jako ze popełniłęm parę wicherkopodbnych konstrukcji chyba moje rady mogą się przydać.

1. Kratownice kadłuba początkowo zamierzałem wykonać z balsowych listewek 4x4, czy mam pozostac przy tym czy też lepiej dać sosnę 4x4 jako główne listwy a balsę 4x4 zastosować do rozpórek kratownicy?

2. Czy komorę silnika + firewall mam zabezpieczyć jakimś lakierem?

3. Dźwigary skrzydeł zamierzałem również wykonać z balsy 4x4, czy tak ma zostać czy lepiej wykonać z sosny 4x4?

4. Mocowanie silnika wykonać na 'twardo' do firewalla czy wykonać jakieś tłumienie ( podkładka gumowa pod silniczek)?

 

ad.1. sosna

ad.2. oczywiście, możesz zapodac dwuskładnikowy lakier akrylowy bezbarwny, ja uzywam ECONOMY ( fotkę masz u mnie na stronie w dziale WARSZTAT )

 

ad.3. sosna

ad.4. przy tej wielkości możesz dać na twardo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Wicherek - dla mnie to model "niezrealizowane marzenie" (przynajmniej do tej pory). Początkowo (jeszcez w podstawówce) zamierzałem go zrobić w wersji swobodnie latającej (Wicherek-15) na radziecki silnik MK-17. Jednak wzrost dostępności (od początku lat 90-tych XX-go wieku) aparatur RC spowodował u mnie chęc zbudowania go w takiej właśnie postaci. Silnik sprzedałem i obecnie (w miare zasobów finansowych) zamierzam nabyć OS-10 LA (wersja 10) albo OS-15 LA (wersja 15 Wicherka).

A w szafce nadal leżą kawałki sklejki 1 i 1.5 mm oraz sosny 3x3, 3x5 i 3x10... i czekaja na przypływ chęci...

OK - koniec historii i teoretyzowania! Mimo mojego bardzo małego doswiadczenia w budowie spalinówek postaram sę odpowiedziec na zadane pytania:

1. Kratownice kadłuba wykonana z balsy na pewno zmniejszy jego masę, ale na pewno wytrzymalszy byłby kadłub z sosny (to spalina, nie elektryk).

2. Jesli ma to byś spalinka na metanol - to pewnie jak najbardziej trzeba zabaezpieczyć jakimś lakierem chemoutwardzalnym (ale jakim i jak się to robi - pytaj proszę starszych kolegów "po fachu").

3. Myślę, że sosna na dźwigar w spalince jest wytrzymalszym materiałem niż balsa.

4. Dla Wicherka 10 w wersji RC - silnik to pewnie coś około 1,5 - 2 ccm. Myśle, że dla takiej pojemności chyba nie trzeba tłumików drgań. Chyba dobrze tylko powinno sie zabezpieczyc odbiornik i serwomechanizmy.

 

Napisz jaki silnik planujesz zastosować, jakiej pojemności zbiornik, czy tylko ster kierunku i wysokości - czy lotki też?

Proszę traktowac moje sugestie jako raczej subiektywne wnioski nabyte w wyniku wertowania "ABC Miniaturowego lotnictwa", dziesiątków numerów "Modelarza" i forów modelarskich.

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako ze popełniłęm parę wicherkopodbnych konstrukcji chyba moje rady mogą się przydać.

 

 

o SUPER SUPER! dzieki za rady :) jeszcze miałem spytac - kleic mam zwykłym klejem do drewna (wikolopodobnym) czy tez mam wsjo kleic żywicą?

 

No i mam jeszcze pytanie bo niestety nie rozumiem jednego, w planach statecznik poziomy zaznaczony jest jako pełnoprofilowy, zas rzeberka mam 2 rodzaje do wyboru - pełen profil i płasko-wypukły. Który mam zastosować? Model oczywiście będzie miał sterowanie serwami, więc nie będzie sie poruszał cały statecznik tylko lotka :)

 

Jesli pozwolisz będę cię męczył na bieżąco pytaniami. Między innymi - czy skrzydła trzeba wykonac tak jak w planie (mocowanie do kadłuba) czy lepiej wykonac je jako jeden płat i mocować do kadłuba jak np. w cessnie popularnej w elektrykach?

 

Witam!

 

Wicherek - dla mnie to model "niezrealizowane marzenie" (przynajmniej do tej pory).

Napisz jaki silnik planujesz zastosować, jakiej pojemności zbiornik, czy tylko ster kierunku i wysokości - czy lotki też?

Proszę traktowac moje sugestie jako raczej subiektywne wnioski nabyte w wyniku wertowania "ABC Miniaturowego lotnictwa", dziesiątków numerów "Modelarza" i forów modelarskich.

Pozdrawiam!

 

Wicherek dla mnie to tez taki model :) co prawda jeden juz wykonałem w wesji 25, cały balsowy, o ile pamietam poszedl do Motyla, co z nim dalej - nie pamietam.

 

silnik to cox 0.8 ccm ;) malutki pierdzik. Jesli nie da rady to zamontuje mu elektryka towerpro 'dzwonek' to pójdzie n atym pionowo w góre :D

 

serwa jedynie kierunek i wysokość :) no i ewentualnie gaz kiedy dorobie gaźnik :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i mam jeszcze pytanie bo niestety nie rozumiem jednego, w planach statecznik poziomy zaznaczony jest jako pełnoprofilowy, zas rzeberka mam 2 rodzaje do wyboru - pełen profil i płasko-wypukły. Który mam zastosować? Model oczywiście będzie miał sterowanie serwami, więc nie będzie sie poruszał cały statecznik tylko lotka

 

Jesli pozwolisz będę cię męczył na bieżąco pytaniami. Między innymi - czy skrzydła trzeba wykonac tak jak w planie (mocowanie do kadłuba) czy lepiej wykonac je jako jeden płat i mocować do kadłuba jak np. w cessnie popularnej w elektrykach?

 

Statecznik pełnoprofilowy ( nośny ) był w zamierzeniach Papy Schiera przeznaczony do modelu wolnolatającego. Model genenaralnie tak był projektowany, później Schier zrobił z niego RC, ale pamiętaj że w tamtych czasach był to model sterowany tylko sterem kierunku.

Proponuję statecznik wykonać jako płaski, bez profilu, co tez tak robiłem w swoich wicherkach.

Co do skrzydeł, możesz spokojnie zrezygnować z zastrzałów, skrzydło zrobic jako pojedyńcze i mocowac je gumą lub też na śruby poliamidowe ( czystrze rozwiązanie ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hubert_tata, dla mnie to odrobina żartu z domieszką ironii, a nie wprowadzanie w błąd. W temacie jest turbodoładowanie w połączeniu z W10 - jeżeli ktoś to potraktuje na serio, to gratuluję :D

W opisie jest wszystko wyjaśnione, choć dla świętego spokoju proponowałbym napisać wołami już wpierwszym poście, o jakim silniku mówimy.

 

Ghandi, zastanawiam się czy ten silnik nie będzie za mały i czy mu tego "turbodoładowania" wystarczy. Do modelu swodobnie latającego byłby pewnie idealny, ale przy zdalnym sterowaniu może być "na styk" albo i odrobinę za słaby...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Odzywam się ponieważ dopatrzyłem się Autora Wicherka 25 którego to podarował mi właśnie @Motyl abym miał wreszcie coś z drewna a nie z depronu

Muszę tutaj powiedzieć że model jest rewelacyjnie wykonany, staranie i czysto, niestety mój brak doświadczenia w modelach balsowych udaremnia mi dokończenie jego

Za każdym razem jak na niego patrzę to mam więlką ochotę go dokończyć, z drugie zaś strony nie wiem nawet jak zamocować płaty :(

Mam przy okazji jedno pytanie

W kadłubie powinienem dorobić dwa żeberka (po jednym z każdej strony) do których mocowane będą skrzydła

Z czego powinny być wykonane te żeberka ?

Pozwolę sobię w przyszłości pomęczyć pytaniami na PM aby nie zaśmiecać tego tematu i wreszcie ukączyć tą fantastyczną konstrukcję

Przy okazji fajnie poznać (chociaż wirtualnie) kogoś o kim się tyle dobrego słyszało :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg. mnie (a sam planuje budowę takiego Wicherka) silnik Cox spokojnie wystarczy do tego modelu. Jego moc odpowiada szacunkowo jakiemuś szczotkowemu 480, który ciągnie sporo większe modele.

Wystarczy go wykonać lekko (wykonać go lżej niż w planach p. Schiera nie trudno bo mamy dużo lżejsze materiały) i będzie latał, i to dobrze :)

 

PS: kusi mnie jeszcze Wicherek 5 z Cox 0.33 (są takie na Allegro) i jakimś ultralekkim wyposażeniem RC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Odzywam się ponieważ dopatrzyłem się Autora Wicherka 25 którego to podarował mi właśnie @Motyl abym miał wreszcie coś z drewna a nie z depronu

 

Przy okazji fajnie poznać (chociaż wirtualnie) kogoś o kim się tyle dobrego słyszało :)

 

Miód na uszy me :) dziekuje za miłe słowa.

 

Jesli chodzi o tego wicherka... napiszę więcej kiedy wreszcie dzieci pójdą spać a ja wrócę z próby teatralnej ;)

 

W skrócie - konstrukcja wymaga wzmocnienia, skrzydło trzeba wykonać w 1 kawałku, przebudować i wzmocnić mocowanie skrzydła przód, miejce gdzie będzie podwozie - wzmocnić. Generalnie do tej ultra lekkiej wagi dojdzie jeszcze troche gram sosny, mysle ze listewki 2x5 albo 3x5 ogarną temat.

Sam model z uwagi na swoją delikatność (co mnie ta balsa podkusiła???) raczej będzie nadawał się do pogody bezwietrznej, na silnik elektryczny, będzie dobrze szybował.

W każdym razie - będziesz miał z nim troszkę do poprawienia. Kiedy zrobię połówkę ramy obecnie robionego Wicherka 10 pokaze ci na fotce gdzie powinny wg mnie pojsc wzmocnienia ;)

 

Cieszę się ze model trafił do kogoś kto go polubił :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i niestety...

 

Wicherek ma tak zWichowany kadłub (full balsa) ze hej. Oczywiscie 100% mojej winy - szybko szybko, juz natychmiast! no i mam teraz troche balsy w postaci porażki konstrukcyjnej ;) fotek nie zamieszczam bo nie ma czego fotkować, dzisiaj rozpoczynam od poczatku - spokojnie i powoli ;)

 

Po odpaleniu Cox'a widze ze kadlub MUSI byc z porządnego materiału klejony na żywice albo cos innego, byle nie CA. Za duze wibracje.

 

Kiedy coś ruszę ( i przypomnę sobie haslo do FTP'a) zapodam foty z budowy drewniaka ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bartek - nierozumiem, kadłub masz zwichrowany bo jest całkowicie wykonany z balsy? A co to ma do rzeczy? Nie jeden kadłub mam tak wykonany i co najwyżej może być lekko przekoszony z uwagi na niedokladnosć sklejenia kratownicy, ale do zwichrowania to jeszcze daleko im. Coś musiało póść tobie nie tak :devil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bartek - nierozumiem, kadłub masz zwichrowany bo jest całkowicie wykonany z balsy? A co to ma do rzeczy? Nie jeden kadłub mam tak wykonany i co najwyżej może być lekko przekoszony z uwagi na niedokladnosć sklejenia kratownicy, ale do zwichrowania to jeszcze daleko im. Coś musiało póść tobie nie tak :devil:

 

za szybko rozbiłem, niedokładnie no i poleciałem po całości ;) likwiduję kratownice i zaczynam budowe samej kratownicy od nowa ;) nie dość ze sie skrętła to jeszcze skrzywła ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kleic na zywice tak, ale calej konstrukcji nie pokrywaj wycica - nie samruj. Bo jezeli chcesz pokryc folia to za cholere nie bedzie chciala ci sie przykleic do posmarowanej zywica balsy lub sosony. jezeli chcesz pokryc wicherka japonka to jak najbardziej posmaruj

 

żywica kleic zmaierzam jedynie o co powinno byc poklejone ;) nie ma co dodawać kg do wichra ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Irek he he he ;) nie, wicher balsowy zostanie zmieniony na porządnie, tymbardziej ze chodzi mi po głowie pewien szalony pomysl ;) ciekawe czy sie uda... ale o tym będzie w elektrykach za jakis czas.

 

Tymczasem obiecane fotki. Kadlub wykonany z sklejki lipowej (przednie częsci) 4mm, reszta to sosna 4x4mm i 4x2mm. Klejone wszystko na zywice Bison epoxy 5m ( w sumie nawet milo sie klei, chyba przekonam się do tego kleju, tani nie jest ale wydajny). Na fotce widac pierwsze przymiarki do mocowania silnika - oczywiście Cox 0.8ccm. Na przymiarke wsadziłem tam zbiorniczek 55ml ale... z ta pojemnościa Wicherek mógłby latac do wyczerpania pakietu odbiorczego ;) dlatego silnik dostanie prymitywny gaźnik rurkowy, który odszperałem na sieci.

 

Silnik pochodzil wczoraj, wyregulowałem go, odpala od połowy obrotu spreżyny ;) doświadczenie zdobyte przy czyszczeniu biurka z resztek rycyny podsunelo mi pomysł jak zabezpieczyć komorę silnika przed plujkiem. Wstepne plany przewidują wykonanie z blaszki z puszki po...coli ;) odpowiedniej osłony. Jak coś wydłubie - obfotkuje i przedstawię.

 

Poniżej pare foteczek:

 

wicherek_10_fuselage1.jpg

wicherek_10_fuselage2.jpg

wicherek_10_fuselage3.jpg

wicherek_10_fuselage4.jpg

wicherek_10_ribs.jpg

 

Wicherek stoi na podwoziu stalowym wydłubanym ze zniszczonego przez opony zimowe RWD by Skazoo. Prawdopodobnie wykorzystam to podwozie bo wyszło mi całkiem całkiem, jest lekkie i powinno dać sobie radę z całym modelem.

 

Dzisiaj w buńczucznych planach wykonanie statecznika pionowego, poziomego oraz przymiarka do skrzydeł. Mam dylemat - robić statecznik poziomy na stałe czy demontowalny?, demontowalny na pewno poprawi przechowywalność modelu, z drugiej strony na pewno zwiększy jego wagę, niewiele ale jednak ( myślałem o zastosowaniu mocowania na dwa-trzy kołeczki wykonane z bambusowego badylka szaszłykowego + gumka).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bartek - moim zdaniem sklejka i listewki 4x4 to zbyt pancerne jak na ten mały model. Kadłub w moim wz.15 był chyba ze sklejki 0,8 lub 1mm podklejony balsą 2 lub 3mm. Cała kratownica była z balsy

 

fakt faktem ze wyszedł troszku ciężkawy ale... zobaczymy. W razie czego mam silnik który pociągnie 1.5 kg pionowo w górę ;]

 

Albo zastosuje w wicherku silniki odrzutowe jako wspomaganie startu :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.