Skocz do zawartości

Większy 3d jaki pakiet odbiornika ?


zeos

Rekomendowane odpowiedzi

Większy 3d jaki pakiet odbiornika ?

Trochę większy 3d w stylu diablotina 2m . każde serwo będzie pracowało prawie na maxa możliwości . mam pakiet hitek 1800 mah mi-mh ale ogniwa AA myślę ze to trochę mało ? czy to wystarczy ?

jaki pakiet zastosować ?

2 x hs 645 mg

2x hs 475 hb delux

1 x c 507

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Oczywiscie że to będzie za mało...

Pakiety AA tak naprawde wcale nie mają tak dużych wydajnosci pradowych, już przy 4A wiele z nich "puchnie" i nagle duży spadek napiecia i kraksa... Często producent pisze 8A i wiecej ale podchodz do tego raczej z dystansem.

 

Przy takim 2 metrowym modelu powinienes miec serwa po minimum 8-9kg , te które posiadasz pasują raczej do dużo mniejszego modelu...

5serw na sterach przy takim duzym obciążeniu daje minimum 1,5A/sztukę, przy dużym obciążeniu podczas latania 3D

Zdecydowałbym się na wielkosc R14, wydajnosc pradowa odpowiednia bez ryzyka zapasci pakietu. Pojemnosci to raczej sprawa umowna, teraz w tej wielkosci pakietu kupisz około 3600maH.

Myśle że przy 2m rozpiętosci nie koniecznie trzeba inwestować w powerboxa. Pamietaj tylko o wydajnosci pradowej, czyli grubsze przewody zasilające oraz dodatkowy przewód zasilajacy do odbiornika. Jedna wtyczka nie podoła ( z głupoty pewnie nie jednemu sie poszczęsciło) ale my chcemy latac bezpiecznie.

Mozesz podlutować sie bezposrednio do płytki po sciagnieciu obudowy, lub jeżeli masz wolny kanał po prostu włożyc drugą wtyczkę.

 

Pomysl nad zakupem mocniejszych serw, najtaniej bluebird cena około 140zł sztuka ciąg około 13-14kg na metalowej przekladni. Te twoje pasują co najwyzej do modelu 3D 1,4-1,5rozp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedna wtyczka nie podoła ( z głupoty pewnie nie jednemu sie poszczęsciło) ale my chcemy latac bezpiecznie.

Mozesz podlutować sie bezposrednio do płytki po sciagnieciu obudowy, lub jeżeli masz wolny kanał po prostu włożyc drugą wtyczkę.

 

Nie można tego zrobić tak aby w ogóle pominąć odbiornik jako przejście wysokich prądów na serwa?

 

- Plus i minus zmostkować razem (zasilanie+zasilanie serw)

- do odbiornika tylko doprowadzić napięcie zasilające a wyjścia odbiornika (serwa) to jedynie pozostawić wyście sygnału? Może tak być? Sprawa prosta jak byk i żadnych wysokich prądów przechodzących przez odbiornik. Nie sprawdziłem tylko czy działa :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dałem dwa pakiety sanyo nicd
jak połączyłeś pakiety bezpośrednio równolegle czy przez powerboxa lub inne ustrojstwo zawsze zastanawiałem się czy dwa pakiety będą się równo rozładowywać czy ktoś może spotkał sie z jakąś tabelą żeby było podane ile prądu biorą poszczególne serwa

podłączyłem 8 serw do odbiornika

i na mierniku pokazało mi 10 A ale to był max tego miernika wiec nie wiem czy to prawdziwy wynik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na mierniku pokazało mi 10 A

 

Rozumiem, że posłużyłes sie pomoca i każdy chwycił za ster zadajac obciążenie dla serw ?

To jest to o czym trąbie na około w każdym miejscu, Panowie wydajność prądowa ! w modelu powiedzmy 2,1m gdzie jest 6 mocnych serw i kazde potrafi wziąźć po 1,5A to policzcie sobie ile to daje w jakiejs figurze gdzie każdy ster ma obciążenie. Cała instalacją jest tak dobra jak jego najsłabsze obniwo. Byłem swiadkiem rozpaczy nie jednego pilota i większosc z nich miało wadliwa instalacja w modelu(oczywiscie najlepsze wytłumaczenie zakłocenia)

przykład:

Mocne pakiety o dużych wydajnosciach prądowych, a włacznik zasilania hiteca taki malutki...

Mocne pakiety, cieniutkie przewody jak od serw na całym zasilaniu...

pakiety AA w modelu 2m...

 

Zgranie wszystkich czynników, dobry włacznik (najlepiej banan jak nie ma powerboxa), grube przewody, dobre pakiety gwarantują nam bezpieczenstwo.

 

Zdaje sobie sprawe z faktu, ze nie kazdego stać na powerboxa za 800 czy 1200zł ale można to ominąc aby w miare bezpiecznie latać.

Zobaczcie to fotkę którą traktuje jako przykład

 

zasilaniear5.th.jpg

 

Oczywiscie można rozszerzyc listwe o wszystkie kanały !!! wszystkie piny + i - połaczyc razem grubym przewodem i grubym przewodem doprowadzic to do pakietów potem wszystkie kanały jezeli jest i np 9 doprowadzamy do odbiornika (na zdjęciu obrazowo doprowadzilem tylko jeden kanał z zasilaniem a drugi tylko sygnał)

 

Tanie rozwiązanie które kosztuje kilka złoty i bezpieczne dla naszego modelu. Oczywiscie pakiety podlaczone rownolegle na wypadek gdyby drugi siadł, mozna je tak ładowac bez problemu bez szkody dla nich.

 

ps.

Te listwy widoczne na zdjeciu kosztuja 50groszy na 2serwa, najdrozej wyjdą wtyczki do odbiornika na tyle kanałów ile chcemy miec na listwie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Darek mam podobnie jak pokazales na schemacie, tyle ze kazdy pakiet ma swoj wylacznik i jest to podpiete rownolegle na dwoch wejsciach odbiornika. Nie robilem osobnej listwy, bo z tego co wyczytywalem to odbiornik przy takim modelu i obciążeniu jeszcze daje rade. Pakiety ładuje razem, przez co sa jednakowo naładowane, i rozładowywuja sie tez jednakowo. Wazne pakiety musza byc identyczne(taka sama pojemnosc). Przełaczniki to dwa duże suwakowe, z podwojnymi stykami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie Łukasz tak jak piszesz ;-), akurat w tym modelu na tych serwach nie kombinowałbym za duzo i wpiąłbym dwa punkty zasilania do odbiornika i mysle ze to by starczyło. Ważne tylko aby zadbac o grubsze przewody i mocne włączniki.

 

Włanczane osobne pakiety to też dobre rozwiązanie, przy wskaźnikach napięcia mozna by kontrolowac z osobna pakiety, no i właczniki mniej obciażone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nikt bezpośrednio mi nie odpowiedział ale schemat który przedstawił DJDIT pokazuje właśnie to o co mi chodziło i tym samym odpowiedź :)

 

Więc w zasadzie problem wydajności prądowej dla serw oraz odciążenie odbiornika wysokim prądem jest załatwiony.

 

Pozostaje jednak jeszcze jedna historia.

 

Wiemy że pojedynczy pakiet z ogniw C-sub wydoli prądowo bez problemu. Stosowanie dwóch pakietów ma sens wówczas jeśli stosować je jako zabezpieczenie na wypadek uszkodzenia jednego z nich. A więc:

 

- jeżeli uszkodzenie pakietu polega na zerwaniu połączenia pomiędzy ogniwami - zabezpieczenie zda egzamin.

 

- ale jeżeli padnie cela? Nigdy w moim doświadczeniu pakiet nie umarł w sposób taki iż zrywa przejście ale już zdarzyło się że pakiet ewidentnie nie trzymał parametrów. Tzn. naładowany pakiet 2500mah trzymał napięcie jeden dzień nie podłączony do niczego :crazy: używałem go jako pakiet zasilający aparaturę i od pewnego czasu kiedy pakiet musiałem doładowywać nawet dwa razy podczas jednego pobytu na lotnisku wiadomo było że to już koniec. Ale co będzie się działo z takim pakietem połączonym jak na schemacie z pakietem sprawnym? Czy pakiet sprawny nie będzie dodatkowo obciążany przez pakiet uszkodzony? Tzn. można mieć dwa identyczne pakiety (należy) ale jaka pewność że zaczną siadać równocześnie (moim zdaniem żadna)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nikt bezpośrednio mi nie odpowiedział ale schemat który przedstawił DJDIT pokazuje właśnie to o co mi chodziło i tym samym odpowiedź :)

 

Więc w zasadzie problem wydajności prądowej dla serw oraz odciążenie odbiornika wysokim prądem jest załatwiony.

 

Pozostaje jednak jeszcze jedna historia.

 

Wiemy że pojedynczy pakiet z ogniw C-sub wydoli prądowo bez problemu. Stosowanie dwóch pakietów ma sens wówczas jeśli stosować je jako zabezpieczenie na wypadek uszkodzenia jednego z nich. A więc:

 

- jeżeli uszkodzenie pakietu polega na zerwaniu połączenia pomiędzy ogniwami - zabezpieczenie zda egzamin.

 

- ale jeżeli padnie cela? Nigdy w moim doświadczeniu pakiet nie umarł w sposób taki iż zrywa przejście ale już zdarzyło się że pakiet ewidentnie nie trzymał parametrów. Tzn. naładowany pakiet 2500mah trzymał napięcie jeden dzień nie podłączony do niczego :crazy: używałem go jako pakiet zasilający aparaturę i od pewnego czasu kiedy pakiet musiałem doładowywać nawet dwa razy podczas jednego pobytu na lotnisku wiadomo było że to już koniec. Ale co będzie się działo z takim pakietem połączonym jak na schemacie z pakietem sprawnym? Czy pakiet sprawny nie będzie dodatkowo obciążany przez pakiet uszkodzony? Tzn. można mieć dwa identyczne pakiety (należy) ale jaka pewność że zaczną siadać równocześnie (moim zdaniem żadna)

 

- Czy istnieje możliwość zastosowania i czy my sens zastosowanie diód? tak aby tylko silniejszy pakiet zasilał układ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc w zasadzie problem wydajności prądowej dla serw oraz odciążenie odbiornika wysokim prądem jest załatwiony

 

Jeżeli wszystkie serwa wepniesz w listwę to na odbiorniku NIE MA ŻADNYCH OBCIAŻEN ! odbiornik sam w sobie bierze co najwyżej kilkanascie miliamper w układzie z listwą.. wystarczy że wepniesz tylko jeden przewód z zasilaniem + i - z listy do odbiornika a do reszty kanałów poprowadzisz tylko zółte sygnały. Dla bezpieczenstwa oczywiscie wkładamy dwa zródła zasilania do odbiornika albo na wszystkie kanały bo tak będzie bardziej profesjonalnie i tak każdy kanał własnie jest doprowadzany z każdego powerboxa.

 

No i tak jak wspomniałes Marcinie pakiety pakiety pakiety. Mi osobiscie przez 7lat latania modelami ani razu nie zdarzyło się aby pakiet miał całkowicie przerwę, ale za to zdarzyło mi sie (statystycznie raz na 2lata) że jedna cela traciła całkowicie wydajnosc prądową.

Objawia się to tym, że pakiet ładuje sie prawie normalnie bo ma prawie pełne napięcie ale ładowarka przedwczesnie go rozłancza od ładowania. Efekt jest taki, że wskaznik napięcia na pokładzie pokazuje 100% czy 90% naładowania ale wystarczy zadac obciążenie na sterach i napiecie spada momentalnie. Takie fiksy szczególnie robią pakiety Ni-Mh dlatego własnie pomijajac wydajnosc prądową pakietów zaproponowałem "dwa razem-równolegle".

Niestety takie sytuacje sie zdarzają z celami co potwierdzaja moi koledzy wiec zastosowanie drugiego pakietu jako bezpiecznik uważam za koniecznie, szczególnie jeżeli to jest wieksza wartosc modelu w tysiącach złoty.

No i jeszcze zostaje kwestia zwartej celi itd, drugi pakiet pociągnie wszystkie kaprysy uszkodzonego pakietu, to że dojdzie do zawarcia wszystkich cel jest bliskie zeru jak to, że polece w kosmos w tym dziesięcioleciu. Jak sie zewrze jedna czy dwie cele (to juz tak abstrakcja) to nie ma znaczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc w zasadzie problem wydajności prądowej dla serw oraz odciążenie odbiornika wysokim prądem jest załatwiony

 

Jeżeli wszystkie serwa wepniesz w listwę to na odbiorniku NIE MA ŻADNYCH OBCIAŻEN ! odbiornik sam w sobie bierze co najwyżej kilkanascie miliamper w układzie z listwą.. wystarczy że wepniesz tylko jeden przewód z zasilaniem + i - z listy do odbiornika a do reszty kanałów poprowadzisz tylko zółte sygnały. Dla bezpieczenstwa oczywiscie wkładamy dwa zródła zasilania do odbiornika albo na wszystkie kanały bo tak będzie bardziej profesjonalnie i tak każdy kanał własnie jest doprowadzany z każdego powerboxa.

 

Hmmm... właśnie pytałem w pierwszym poście czy możliwe jest takie połączenie - opisałeś jak to zrobić (dokładnie to samo co miałem namyśli) więc uznałem to jako odpowiedź - tak - można tak połączyć - będzie działać. Teraz doczytaj wyraz który pogrubiłem i zaznaczyłem na czerwono :) Myślę że odczytałeś go jako OBCIĄŻENIE i dlatego próbujesz wytłumaczyć mi to - co jest jak najbardziej jasne :) (Nie fortunnie też przyznaje że zbudowałem to zdanie) Ale i tak dzięki :rotfl:

 

No i tak jak wspomniałes Marcinie pakiety pakiety pakiety. Mi osobiscie przez 7lat latania modelami ani razu nie zdarzyło się aby pakiet miał całkowicie przerwę, ale za to zdarzyło mi sie (statystycznie raz na 2lata) że jedna cela traciła całkowicie wydajnosc prądową.

Objawia się to tym, że pakiet ładuje sie prawie normalnie bo ma prawie pełne napięcie ale ładowarka przedwczesnie go rozłancza od ładowania. Efekt jest taki, że wskaznik napięcia na pokładzie pokazuje 100% czy 90% naładowania ale wystarczy zadac obciążenie na sterach i napiecie spada momentalnie.

 

To mamy niemal identyczne doświadczenia - pisałem o swoim wyżej - jest to dokładnie to samo.

 

Takie fiksy szczególnie robią pakiety Ni-Mh dlatego własnie pomijajac wydajnosc prądową pakietów zaproponowałem "dwa razem-równolegle".

 

A moje pytanie brzmi (powtórze):

 

Czy w takim układzie uszkodzony pakiet nie obciąży zbyt mocno pakietu zdrowego (piszesz że nie)? Ale aby uniknąć tego sensowne jest zastosowanie diód? Diody pozwoliłyby także na umieszczenie prostych wskaźników napięcia oddzielnych dla każdego pakietu - umożliwiłoby to szybkie odkrycie nieprawidłowości pomiędzy pakietami (pakiet z uszkodzoną celą szybko traci napięcie nawet jeśli nie jest do niczego podłączony)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

. teoretycznie kiedy w jednym pakiecie na jednej celi będzie zwarcie spadnie napięcie o jedną cele to drugi pakiet będzie ładować pierwszy pakiet niepotrzebnie wiec w sumie tez się szybko rozładuje :?:

:?:

A i dlaczego pakiety muszą być jednakowej pojemności jeżeli jeden pakiet będzie mniejszy i spadnie napięcie to drugi pakiet mu na to nie pozwoli i będzie go doładowywał

Ale to moja teoria jak się mylę to poprawcie mnie

:oops:

 

Tez myślałem o diodach chciałem nawet dodać kondensator elektrolityczny żeby wyeliminować chwilowe spadki napięcia ale to już powoli będzie Menadżer zasilania a chciałem tylko pakiet wymienić im większy model tym więcej kombinowania ale ta przyjemność z dużego modelu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.