Skocz do zawartości

Proszę o pomoc (pierwsza aparature i wyposażenie)


michalg

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

jestem początkujący w technice RC. Chciałbym kupić pierwszą aparature i wyposażenie, wybrałem Gaupner MX-12,ładowarke SHARK 10, serwa HS55, silnik BM 2410-12,regulator Jeti eco 18A.

Czy taki zestaw będzie kompatybilny ze sobą i dobry na początek przygody z RC?

Jakie dobrać śmigło do tego silnika(samolot-Zefir) oraz jaki pakiet aku?

Są jakieś rzeczy niezbędne do oblatania modelu, oprócz wymienionych? Potrzebne jest coś jeszcze do ładowania pakietów,jakieś złącza?

Pozdrawiam i proszę o doradztwo,

Michał :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prostownik raczej nie bardzo. Ustawiony na takie napięcie wcale nie daje 12V tylko coś w okolicach 6V. Przynajmniej tak było u mnie jak mierzyłem. Jeśli ktoś wie lepiej to proszę mnie poprawić i ewentualnie wyedytuję tego posta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A masz możliwość robienia np. zakupów za granicą przez internet? (karta kredytowa + serwis paypal).

jeżeli tak, to ja polecałbym tobie zastanowienie się nad zakupami np. w sklepie UnitedHobbies. I tak:

- zamiast Sharka 10 kupić np. taką ładowarkę:

http://www.hobbycity.com/hobbycity/store/uh_viewItem.asp?idProduct=5548

 

Ma ona praktycznie identyczne parametry, ale też od razu wbudowany balancer do ogniw li-pol, który jest bardzo użyteczny. Cenowo, to wyjdzie Cię taniej nawet z transportem.

 

Podobnie serwa, silnik, lipole.

 

Tylko pamiętaj, zanim się zdecydujesz na cokolwiek, to przeczytaj niniejszy wątek

http://pfmrc.pl/viewtopic.php?t=1229

(żebyś miał świadomość ew. podatku, cła, czasu dostaw itp...).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Jeśli chodzi o aparaturę to też rozważałem wybór tego modelu, jednak ostatecznie padło na Eclipse 7. Czekałem na nią ponad miesiąc bo nie mogli zamówić mode1. W MX-12 nie będziesz miał tego problemu. Mam ją od 2 tygodni i jestem BARDZO ZADOWOLONY.

 

Ładowarka Shark 10. Super wybór. Do tego dokupiłem też balanser (niestety nie ma wbudowanego) http://nastik.pl/balanser-pcm3s-pakietow-p-220.html i czujnik temperatury. Nie przewiduje kupna pakietu 2S dlatego wybrałem ten balanser.

 

Pakiet moim zdaniem tylko 11.1V (3S). Większość silników jest zasilana takim napięciem. 2S to rzadkość i tylko bardzo małe silniki. Przy wyborze pakietu zwróć uwagę na długotrwały dopuszczalny prąd rozładowania czyli 10C, 16C, 18C, 22C. C oznacza pojemność akumulatora. Jest to bardzo ważne!!! Jeśli przeciążysz pakiem w najlepszym razie tylko spuchnie. JAk wybuchnie może nie być ciekawie :D

Ja mam jeden 2200mAh 18C, wczoraj zamówiłem 3700mAh 22C http://nastik.pl/pakiet-lipol-3700mah-3s1p-111v-p-1221.html. Juz nie mogę się doczekać (spóźniony prezent na urodziny :D )

 

Taki silnik mam w swoim samolocie. Trenerek 520g. na połowie gazu i śmigle 9x7 śmiga jak szalony. Zawisu nie zrobię ale... coś za coś.

 

powodzenia i napisz jak wybierzesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie dobrać śmigło do tego silnika(samolot-Zefir) oraz jaki pakiet aku?

Śmigieł to warto mieć kilka z zakresu zalecanego przez producenta silnika.

Na początek na pewno wystarczą GWSy - tanie i dobre do eksperymentowania.

Pakiet raczej 3S (silnik ma 1000obr/min/V) o pojemności wg uznania.

Pewnie z zakresu 800 - 1800mAh.

Im większa pojemność tym dłuższy lot, ale i większy ciężar pakietu.

Jeżeli chodzi o wydajność prądową, to lepiej kupić z tych o wyższym parametrze (powiedzmy conajmniej 15C), wtedy unikniemy kupienia jakiegoś starszego pakietu (leżakującego sobie gdzieś u producenta, czy sprzedawcy).

Balancer:nie jest możliwe ładowanie pakietów bez niego?

Jest możliwe, a sam balancer jest używany tylko do ogniw li-xx (litowo jakichśtam).

Zamiast balancera na pewno potrzebny będzie multimetr za kilkanaście złotych (np taki: http://www.allegro.pl/item279183078__miernik_multimetr_dt838_instruk_pl_probowka.html )

Co kilka lotów wystarczy zmierzyć napięcie każdego ogniwa w pakiecie Li-pol (przez wtyczkę serwisową pakietu).

W razie dużych różnic napięcia między ogniwami (różnie to podają, ale powiedzmy większych niż 0,05V), naładować każde ogniwo oddzielnie.

Ten mierniczek przyda się do bardzo wielu innych pomiarów, a balancer jest sprawą drugorzędną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj.

 

 

Balancer: nie jest możliwe ładowanie pakietów bez niego? Do pakietu NiMH z nadajnika nie jest wymagany?

 

W instrukcji Shark 10 jest przewidziana taka możliwość, jednak KAŻDY z nas powie ci nie rób tego. Może na pocątku będzie wszystko Ok, ale..... NIE :!: Nie próbuj tego sprawdzać :!:

 

 

Wolałbym w PL kupować

 

Ja też i tak robię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj.

 

 

Balancer: nie jest możliwe ładowanie pakietów bez niego? Do pakietu NiMH z nadajnika nie jest wymagany?

 

W instrukcji Shark 10 jest przewidziana taka możliwość, jednak KAŻDY z nas powie ci nie rób tego. Może na pocątku będzie wszystko Ok, ale..... NIE :!: Nie próbuj tego sprawdzać :!:

 

Wyżej Hubert wyraźnie napisał iż balanser stosuje się tylko i wyłącznie do ładowania pakietów Li-xx. Do pakietu nadajnika Ni-xx nie ma balanserów!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się. Balanser jest tylko do li-XXX. W mojej wypowiedzi nie było to tak oczywiste. Przepraszam. :oops:

 

Uważąm, że pakiety są na tyle drogie, że watro zainwestować "pare" złotych w balanser. Każdy zrobi jak uważa. :D

 

P.S. pisaliśmu w jednym czasie z Hubertem :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki za odpowiedzi:)

Ostatnie pytanie: możliwe,że kiedyś(za pół roku,może więcej) będę latał na pakietach 2S(jakieś lekkie elektryczne akrobaty,jeśli umiejętności pozwolą :D ). Balancer Sharka PB-5 v2.0 będzie dobry? I jaki komplet adpterów do niego,aby nie mieć problemu z wtyczkami?

Pozdrawiam,

Michał:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej.

 

Jeśli zamierzasz w przyszłości używać pakietów 2S oraz 3S to na pewno jest to dobry wybór. Przy okazji dokup od razu czujnik temperatury. Ja tak zrobiłem i jestem zadowolony. Czytałem wiele postów, w których ludzi pisali, że pakiety strasznie się grzeją. Ok. 23zł łatwo rozwiąże ten problem. :D

 

Powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skidan, o co Ci chodzi z tym grzaniem sie ogniw? Raczej trzeba myśleć i ustawiać odpowiednie paramerty ładowania, a nie instalować czujniki temperatury. Osobiście mam Pulsara z czujnikiem temp. i nie widze dla niego zastosowania. Na pewno nie przy ładowaniu ogniw Li-xx, ani pakietu nadajnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.