Skocz do zawartości

HITEC OPTIC 6 - Spalony scalak


fullrespect

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Ostatnio zrobilem sobie nowy pakiet do nadajnika - ale ze jestem taki mądry i na wyjsciu zamienilem bieguny i nie sprawdzilem tego przed podłaczeniem, i upalilem jakiegos scalaka o numerze HEF4066BT - aparatura się włącza ale nie działa juz modluacja FM - nie daje sygnalu na antenę. POza tym wszystko działa jak nalezy - kompyter pracuje idealnie.

 

Prosze pomożcie mi w tym temacie jesli wiecie kto moze naprawic tą aparaturkę lub ewentualnie cokolwiek innego co mogłoby mi pomoc w jej naprawie. [to ze trzeba wymienic scalaka i/lub go zaprogramowac jest dla mnie oczywiste - tylko czy to pomoże???]

 

Link do zdjęć gdzie widac co się zjarało: http://www.rcswiebodzice.pl/optic/

 

Ale jestem zły sam na siebie jak nigdy na nikogo innego - przegiąłem z moją głupotą i lekkomyslnością.... az mi się odechciało juz wszystkiego

 

A na sobotę planowalem oblot nowego modelu :( :( :( :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to
  • Odpowiedzi 47
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi
Scalak to zwykły cmos 4066- w środku cztery klucze analogowe.Dostępny w każdym sklepie elektronicznym.Kosztuje może ze złotówkę.pewnie w tme.pl się go kupi wysyłkowo.Pozdrawiam

 

http://tme.pl/katalog/index.phtml?f_szukaj=4066

 

Sławku - a czy to nie ma znaczenia ze na mojej plytce jest scalak dokladnie z takim symbolem: HEF 4066 BT ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość slawekmod

Pierwsze litery w oznaczeniu to symbol firmy która produkuje układ.Bez znaczenia w tym przypadku.co dalej z radiem okaże się po wymianie scalaka.Mam nadzieję że to tylko scalak .Dobrze że procek przeżył.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość slawekmod

Tranzystorki mają pewnie kod literowy, ale gdzieś w jakimś katalogu mam ściągawkę do rozszyfrowania tego kodu.Pewnie BC 847 i 857 też by poszły (SMD).Jak kolega wymieni układ i radio nie zadziała to będziemy myśleć co dalej z tym robić.Pozdrawiam.Sławek.

 

http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic14870.html W tym linku mozna pobrać katalog elementów SMD i ich oznaczeń kodowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siemka Panowie,

Aparaturka naprawiona - moj kolega odwalił mistrzowsko swoje zadanie.

Scalak zmieniony + mowil ze wymienil jakis rezystorek i dodał dodatkowe zabezpieczenie jeszcze przed całym układem.

 

Aparatura działa poprawnie - serwa nie szaleją i wszystko gra jak w zegareczku.

Dzieki za pomoc :)

niebawem zapodam fotki jak to zostało wykonane :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:lol:

Gratuluje.

 

Dziekuję :)

 

"tomekRC" - Namiary mogę podac :) nie ma sprawy - tylko czy opłacało bedzie sie jechac do nas - moj kolega nie zajmuje się typowo aparturami ale jest po prostu elektronikiem.

Jesli chodzi o człowieka ktory zajmuje się naprawą i serwisowaniem APARATUR to na pewno polecę Andrzeja Pieca. Wyzej jeden kolega podał do niego numer na komorkę.

 

A teraz obiecana fotka jak to juz wygląda po przelutowaniu :) - jednak dioda jest 104T - to wlasnie ją mi też zmienił :)

 

P1030505a.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no jak pisałem dioda musiała paść napewno gdyż jest właśnie zabezpieczeniem przed zmianą polaryzacji

(+z- i -z+) jak jest normalnie podłączony pakiet to dioda jest w kierunku zaporowym równolegle do aku ale jak zmienisz polaryzacje dioda zaczyna przewodzić robiąc zwarcie i wtedy przestaje być zasilane radio .. ale jak padała Ci dioda to musiałeś spore aku do niego podłączyć (dioda jest pobrana prądowo do oryginalnego pakietu) Ciekawe czy twój kolega dał "mocniejszą" diodę. Jedynie co mnie zastawania to dlaczego padła tylko kość 4066 :roll:.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie dlatego padł tylko scalak bo szybko zorientowalem sie ze jest cos nie tak i doslownie po sekundzie od włozenia wtyczki za raz ją wyciągnąlem.

 

Jesli chodzi o aku to nie jestem na tyle głupi zeby podłączac aku o innych parametrach niz oryginalne - moje składa sie z 8 ogniw Ni-MH - 9.6V więc nie podłaczalem jakiegos "wymyślonego" pakietu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.