Skocz do zawartości

Jakie obroty śmigła w motoszybowcu SkySurfer


ancesol
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam spory dylemat jak w temacie. Nabyłem pierwszy model, motoszybowiec, Skysurfer 1400. Moja pierwsza proba uwolnienia gp w przestworza była nieudana. Finalnie po kilkudziesicu miniutach zabawy (straciłem uwage), wetknołem palca pod smiglo w ruchu i .... łup, palec uszkodzony, smiglo polamane. W czym najwiekszy moj problem ? Otoz mam pytanie jak ma sie obracac smiglo w takim modelu ( polożenie tylne silnika i śmigła) .

Wolabym zeby mi to ktos uzmysłowił, nie podajac np. w lewo/czy prawo stojąc przodem do modelu czy z tylu modelu, ale podając , gdzie ma isc strumień powietrza - do tyłu czy do przodu? Zanim doszlo do kolizji palca z smigłem ;) , min. zmieniłem obrót silnika. Ale w jednym i drugim przypadku, mimo ze dałem na full gaz, samoloik z podłoza (bez zawieszenia-kół) nie ruszył, rozumiem może przez opory kadluba na trawie- a moze powienien ruszyc lekko?

Mając w rece model , z jednoczesnym na full gazem, tez nic sie nie działo szczególnego, spodziweałem sie ze moze bede go musial trzymac, co by nie uiekl ,nie wyrwał sie z ręki do przodu, a tu nic.

Lekko go tylko podrzucałem w dłoni w góre, kilka centymetrów, ale tez nie chcial skorzystac z okazji, i nie wyrwal sie w powietrze. Czy tak tez miało być. Brakło mi cywilnej odwagi zeby go rzucic lekko do przodu, jak na licznych filmikach w Youtu..... , a jak juz sie zebrałem - stało sie co sie stalo. Teraz czekam na smigła(2) na wszelki wypadek , na zapas :)

Zanim je dostane i zamontuje , chcialbym wiedziec gdzie ma lecieic silny strumien powietrza zanim go odwaznie w koncu rzuce w powietrze, czy do tyłu - co mi sie wydaje za wlasciwe, czy do przodu?

 

Dziekuje za podpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm, to zależy od tego w którą stronę chciałbyś, aby model poleciał .

Jeśli model ma lecieć do tyłu, to strumień powietrza do przodu, a jeśli ma lecieć do przodu, to strumień powietrza do tyłu.

Tył to tam gdzie są stateczniki, przód to takie wąskie, jakby nieco zaostrzone.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego- zdaje Ci się dobrze- wektor ciągu ma poruszać model do przodu- czyli ma dmuchać do tyłu. Nie wiem z nazwy co masz za model, ale najczęściej tak właśnie jest- tego ciągu nie ma aż tyle żeby tak ot- wystartować z pełzania po ziemi. Ale jeśli trzymasz model w ręce i dodasz gazu, czyli zwiększysz obroty (znacząco ma się rozumieć)- powinieneś czuć że go wyrywa do przodu- z Twojego opisu wynika, że czy silnik chodzi szybko, czy wolno ciągu nie ma. Model trzeba wyrzucić jak do lotu szybowego, ciąg silnika włączony na maksa- wtedy powinien lecieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy motoszybowcach nie ma szansy aby wystartowały samodzielnie z ziemi, zwłaszcza gdy nie ma podwozia :) . Śmigiełko ma ciągnąć, albo pchać model, więc strumień powietrza ma być dmuchany w kierunku ogona :) . Jak pewnie zauważyłeś łopaty śmigła są skręcone. Obroty silnika muszą być w takim kierunku aby śmigło obracając się wkręcało się w powietrze jak śruba w nakrętkę (standardowo patrząc od tyłu - w prawo). A wracając do startu - to musisz się odważyć wyrzucić mocno model (do przodu), bo inaczej raczej nie poleci... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat SMIGŁA prawie zakonczony, doszlo i juz zamontowane APC 6X5,5 , tyle ze jest ono wieksze !!! trochę od "oryginału" , ledwo zmiescilo sie, na styk, pod kadłub, nyslałem ze bede musial dlubac, podcinac coś. Ale za to jaki ma ciąg , teraz to model "pełza" mi nawet po podlodze i to nie na full gazie, to chyba dzieki temu skokowi ? Zatem miałem chyba wczesniej 5kę?

 

Tylko tak sobie mysle czy sklep nie przesadzil zamieniajac mi smiglo na takie małe? (niby pod silnik Redox 650/1350 też u nich kupywany)

Dodatkowo zastanawiam siejak teraz bedzie OK, np. z temperaturą regulatora? Pewno jest ono bardziej prądożerne? :(

Zastanawiam sie czy przy okazji nie zamowic kiedyś troche mniejszego np. 5,5x.... moze nawet 5x ale z skokiem 4-5 ?

 

Jutro próba, jak pogoda dopisze (czyt. nie bedzie deszczu) i mam nadzieje wkoncu oderwac się po raz pierwszy od ziemi.

 

Dziekuję wszystkim kolegom za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.