Skocz do zawartości

Serwomechanizm PIKO 7012/000 czyli powrót do prehistorii


Mars_2000
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Znajomy poprosił mnie o sprawdzenie jachtu jaki wiele lat temu zbudował jego teść.

Generalnie wydawało mi się to dość proste, ale w momencie jak przywiózł zestaw, to muszę przyznać, że zdębiałem.

 

Wspomnę tylko, że aparatura to Piko Signal FM7, taka jak na poniższym zdjęciu:

post-486-0-36190600-1371059072.jpg

 

Ale do rzeczy...

Serwomechanizmy użyte w łódce to też PIKO model 7012/000 4.8V:

post-486-0-04920400-1371059182.jpg

 

I pomimo moich starań nie udało mi się ich ożywić.

Próbowałem podłączyć je w typowy sposób, czyli poprzez odbiornik (Jeti Rex 5) , który był zasilany przystosowanym do tego celu pakietem 4.8V NiMH.

 

A jako że mam do dyspozycji (do sprawdzenia) 3 takie serwa: 2 w łódce + 1 nieużywane zapasowe, to śmiem twierdzić, że problem leży raczej w ich (nie)odpowiednim podłączeniu przeze mnie, niż w tym ,że wszystkie są zepsute.

I tutaj mam pytanie:

Czy ktoś miał może z nimi do czynienia w przeszłości i może mi pomóc ? (wskazówki typu czy układ wyprowadzeń zasilania,masy, sygnału jest standardowy, czy na tzw. "krzyż" , itp...)

 

Dla mnie, to bardziej jest to już temat ambicjonalny i traktuję go w ramach ciekawostki , niż sprawa życia i śmierci, gdyż za ok. 60PLN można mieć 2 nowe serwa TowerPro 55g , które bez problemów zastąpią te eksponaty muzealne...

Niemniej jednak...

B)

 

Jakieś sugestie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

musisz otworzyć serwo i sprawdzić wyprowadzenia. Elektronika zbudowana jest na NRDowskim odpowiedniku układu SN 28654, sygnał jest doprowadzony do pierwszej nóżki układu (chyba połączona z trzecią), masę poznasz po minusie kondensatorów elektrolitycznych a plus sam Ci wyjdzie. Na pewno sygnał jest na skrajnym wyprowadzeniu, chyba tym z "dzióbkiem), ale to tylko chyba. Możesz jeszcze sugerować się kolorem przewodów; masa - czarny lub niebieski, plus - czerwony. Jeśli Ci zależy, to jutro po południu sprawdzę, bo chyba mam gdzieś jeszcze płytki elektroniki z tego serwa.

Darek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.