Skocz do zawartości

Silnik Redox 500/1000 - problem z wałem


Furilion
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! Dzisiaj dostałem paczkę z ABC-RC, w której między innymi znalazł się silnik redox 500/1000 . Wszystko z silnikiem jest OK tylko nie odpowiada mi oryginalne zamontowanie wału.

Wał silnika wystaje od strony łoża. Myślę, że jest to pozycja bardzo korzystna dla modeli z napędem pchającym, lecz uniemożliwia użycie go w modelach niepełnokadłubowych, a właśnie w takich miał znaleźć zastosowanie. Pytanie do modelarzy rozeznanych w temacie: Jest jakiś sposób na zmianę pozycji tego wału (tak żeby wystawał z drugiej strony)?

Może ktoś miał kiedyś taki problem i pokieruje mnie jak mam wymontować ośkę i zamontować odwrotnie ?

Zdjęcia:

hlbo.jpgcu6d.jpgqrz5.jpg

Rysunek rozjaśniający sprawę:

mnh0.png

Pozdrawiam i z góry bardzo dziękuję za pomoc :) .

Edytowane przez Furilion
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Sprawa pierwsza - odmienia się nie "tego wała" tylko "tego wału". Ta pierwsza forma jest zarezerwowana do innych zastosowań i jest raczej mało uprzejma ;-). A przechodząc do rzeczy - jeśli producent przewidział takie zastosowanie, to z boku tej wystającej do tyłu części wirnika powinna być mała śrubka imbusowa mocująca wał. Trzeba ją odkręcić i wypchnąć wał na drugą stronę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie tak się zastanawiałem nad tą formą :P . Kiedyś czytałem wątek na stronie kolegi Motylastego pt. "Jak wała zrobić w wała" (dotyczył powiększenia średnicy wału silnika) i tak mi chyba zostało, haha :lol: . Dzięki za zwrócenie uwagi ;) .

 

Co do silnika - są dwie śrubki, ale nic nie mogę wyciągnąć po wykręceniu tych śrubek.

Był taki klips w kształcie litery C, a pod nim taka podkładka. Bazując na tym co było w internecie, myślę, że to był taki "spacer/podkładka" - miał za zadanie oddzielić ten klips od łożyska. Ściągnąłem to wszystko i oddzieliłem stator od rotora. Teraz muszę bardzo ostrożnie młotkiem "przemieścić" wał na drugą stronę (po uprzednim wykręceniu śrubek trzymających go). Jak już to zrobię to będę musiał najprawdopodobniej naciąć w wale pilnikiem wgłębienie na ten klips. Jeszcze dzisiaj dam znać jak mi poszło i wstawię kilka zdjęć, może się to komuś kiedyś bardzo przydać :) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętaj tylko, że w nowym układzie tego silnika śmigło będzie dążyło do wyciągnięcia z silnika ośki wraz z wirnikiem. Jedynym zabezpieczeniem będzie ta zawleczka, na którą zamierzasz zrobić nacięcie. Na wszelki wypadek stosuj pomarańczowe śmigła - łatwiej będzie znaleźć w trawie wraz z rotorem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak nie "przemieszczam" tego wału, znajomy modelarz przeczytał temat, ma silnik o bardzo podobnych właściwościach, lecz ma położenie wału jakie ja potrzebuję. W związku z tym dogadałem się i wymieniam się z nim :) .

 

Dziękuję wszystkim, którzy chcieli pomóc.

 

Pozdrawiam, Eryk ;) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.