Skocz do zawartości

Turnigy 9x potrzebna pomoc jak ustawić klapolotki na wyłaczniku 3 pozycyjnym.


Łukasz1
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Przeczytałem i obejrzałem wszystkie tutoriale do tej aparatury, ale nie mogę z nią dojść do ładu. Chodzi mianowicie o klapolotki 2 serwa kanał 1 i 6 na zwykłym predefiniowanym mikserze FLAPERON to nie działa jak trzeba - to taka trochę proteza miksera bo przełącznik GEAR działa 2 stanowo i aby przy wyłączonych klapach mieć neutrum na serwie lotek trzeba podziałać hardwarowo tzn. przestawić orczyk na serwie o ileś tam ząbków i ograniczyć ruch serwa w mixerze flaperon np. do 60-70% aby był jeszcze zakres na prace jako klapa.

 

Marzy mi się aby zmiksować te 2 kanały tzn. 1 i 6 na wyłączniku 3 pozycyjnym tak aby wyglądało to mniej więcej tak:

 

1 NOR klapy w neutrum lotki działają normalnie

 

2 Id 1 klapy np. 30* w dół i lotki normalnie.

 

3 Id 2 klapy 60* i lotki normalnie.

 

Proszę o pomoc, od tygodnia męczę te mixery programowalne w różnych konfiguracjach i za nic nie chce to działać jak należy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Po wielogodzinnych próbach ustawienia tej aparatury z softu stwierdziłem niemożność dostosowania jej w takiej formie jaka jest do swoich potrzeb wobec tego wymyśliłem metodę trochę na rympał, ale skuteczną. Potrzebne elementy:

 

1 miernik uniwersalny -> omomierz

2 wyłącznik 3 pozycyjny - koszt ok 1,5-2PLN

3 3 potencjometry montażowe tzw PR-ki każda o wartości potencjometru np. PITH TRIM każda za ok 1PLN sztuka

4 wiertarka i wiertło ca. 6mm.

 

 

Zastępujemy potencjometr wyłącznikiem do którego dolutowujemy 2 PR-ki w taki sposób, aby uzyskać przy ich pomocy emulację pokrętła PITH TRIM ale o 2 wartości skokowe predefiniowane PR-kami które np. wklejamy na tylnej ściance aparatury, a dostęp do nich będzie śrubokrętem poprzez wywiercone otwory w obudowie.

Dostęp do regulacji będzie łatwy, a możliwość przypadkowego przestawienia w locie lub podczas przygotowań do lotu znikoma. Wówczas klapolotki konfigurujemy zwykłym i prostym mikserem FLAPERON

Powrót do pokrętła możliwy o usunięciu wyłącznika i ponownym podłączeniu potencjometru . No cóż pozostaną tylko 2 dziurki w tylnej pokrywie.

 

 

 

Errata:

 

Ponieważjak bym nie kombinował to na wyłączniku 3 pozycyjnym typu ON--->OFF--->ON działałoby to troche nielogicznie to przysszedł mi do głowy wyłącnik obrotowy, który łączy odzielne pary styków , ale z wyrażnym skokiem i pewną pozycją. co zupełnie zachowałoby wygląd aparatury przed modyfikacją, a że nie latam helikami to płynnie działający potencjometr nie będzie mi potrzebny. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Z tego co widzę to jest to to samo co TGY-9x

Ustawiamy na przełącznik 3 pozycyjny po prawej stronie apki.

Tryb modelu: acro

Serwa lotek wpięte w odbiornik na kanałach 1 i 6

Kiedy przełącznik 3 pozycyjny F.Mode znajduje się w pozycji N mamy do dyspozycji zwykłe lotki. Kiedy ów przełącznik znajduje się w pozycji 1, obie lotki wędrują do dołu lub do góry zachowując dalej funkcję lotek (naprzemienne wychylanie się). A teraz najlepsze, to w którą stronę wychylą się nam lotki i o jak duży kąt, możemy sobie płynnie regulować potencjometrem (ja skorzystałem z Pitch Trim [AUX 2] czyli tego nad lewym drążkiem).

 

Standardowo aby ustawić tryb lotek na dwóch serwach włącza się w menu opcję "Flapetron". Jeśli opcja ta jest włączona (State ACT) należy ją deaktywować (State INH) i zatwierdzamy klawiszem MENU.

W tej chwili powinniśmy obserwować taką sytuację. Wychylenie drążka lotek powoduje reakcję tylko lewej lotki, pomimo tego, że oba serwa są podpięte do odbiornika.

Z menu wybieramy pozycję PROG.MIX. Wchodzimy w MIX1.

STATE: ACT <- aktywujemy mikser

MASTER: AIL <- kanał nadrzędny: kanał 1 (lotek) - lotka lewa

SLAVE: FLP <- kanał podrzędny: kanał 6 (klap) - czyli druga lotka (prawa)

OFFSET: 0

UPRATE: 100 <- kopiuj wychylenie do góry w 100 procentach

DNRATE: 100 <- kopiuj wychylenie do dołu w 100 procentach

SW: ON <- mikser będzie aktywny cały czas, czyli nie potrzeba żadnego przełącznika żeby go aktywować

Zatwierdzamy przyciśnięciem MENU.

 

W tej chwili sytuacja powinna wyglądać następująco:

Wychylenie drążka lotek powinno spowodować naprzemienne wychylenie się obu lotek w modelu. Czyli właśnie zrobiliśmy własny mikser FLAPETRON.

 

Teraz wchodzimy do menu DISPLAY. Poruszamy potencjometrem PITCH TRIM (AUX2) i obserwujemy czy któryś z kanałów się wychyla. Jeśli tak, to dobrze (należy zapamiętać czy to AUX1 - ten wyżej, czy AUX2 - ten niżej ulega wychyleniu), jeśli nie, to wykonujemy co niżej:

Wybieramy z menu pozycję AUX-CH (ostatnia na 2 stronie), zjeżdżamy kursorem na kanał 8 (należy pamiętać ze w trybie PPM dysponujemy tylko 8 kanałami) i ustawiamy dla kanału 8 za pomocą klawiszy + / - opcję PIT TRIM. Zatwierdzamy MENU.

Teraz po wejściu w DISPLAY powinniśmy widzieć zmiany w AUX2 kręcąc potencjometrem PITCH TRIM.

 

 

Wchodzimy w PROG.MIX i wybieramy MIX2

STATE ACT

MASTER AUX

(trzeba uważać który AUX się wybierze, w nadajniku mamy dwa AUX w trybie ACRO, dlatego trzeba się upewnić, że mamy wybrany dobry AUX. Producent oprogramowania kiepsko to rozwiązał i oba kanały nazywają się tak samo czyli AUX i AUX. W moim wypadku mam ustawiony ten pierwszy AUX - jest to ten AUX najbardziej po lewej stronie listy opcji dla opcji MASTER [wciskać + do momentu aż przestanie pikać] )

SLAVE AIL

OFFSET 100

UPRATE 100

DNRATE 0

SW ID1 <- mikser będzie działał, kiedy przełącznik 3 pozycyjny będzie w stanie środkowym (1)

Zatwierdzamy MENU

 

W tym momencie powinniśmy mieć taką sytuację. Po włączeniu przełącznika 3 pozycyjnego w stan środkowy, przy ruchach potencjometrem PITCH TRIM powinniśmy obserwować wychylenie na razie jednej lotki w górę lub w dół, przy czym lotka zachowuje dalej funkcje lotki - po ruchu drążkiem lotka wychyla się dalej.

 

Wchodzimy teraz do MIX3

STATE ACT

MASTER AUX (tak samo jak w mix2)

SLAVE FLP (czyli kanał drugiej lotki)

OFFSET 100

UPRATE -100 (wartość ujemna, aby druga lotka wychylała się w ta samą stronę co pierwsza)

DNRATE 0

SW ID1 (także pod środkowym stanem przełącznika 3 pozycyjnego)

 

Zatwierdzamy MENU. Teraz sytuacja powinna być taka: w stanie N przełącznika 3 poz. mamy normalnie działające lotki. Kiedy przełączymy się w pozycję środkową otrzymamy albo klapolotki, albo hamulcolotki w zależności o tego, jak i o ile przekręcimy pokrętło PITCH TRIM.

 

 

A u mnie kierunek wychylenia lotek jest odwrotny ... ma ktoś pomysł co zrobić, aby lotki wychylały się prawidłowo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.