Skocz do zawartości

Zlin 50 "Żelazny", relacja z budowy


Rzepka
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Jest to mój pierwszy temat na tym forum a odrazu taki poważny hehe, chciałbym przedstawić relacje z budowy modelu Zlin 50 w skali 1:5. Pomysł na model zrodził sie już dosyć dawno chyba przed wakacjami 2007 ale nieposiadaliśmy właściwie nic ani planów ani jakiejkolwiek części modelu... W tym roku dostałem kadłub laminatowy do Zlina i osłonę silnika pozostaje zrobić skrzydła (planuje styropianowe) i stateczniki :-). Wkrótce wrzuce jakieś zdjęcia kadłuba. Oczywiście model w malowaniu ŻELAZNYCH :faja:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to
  • Odpowiedzi 118
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

sylwetkowo bardo ladny model jak i samolot. Ja powoli szykuje zlina w sklai 1/4 planuje wstawic mu silnik beznynowy 26cm3. Rowniez myslalem nad malowaniem żelaznych, ale zostanie chyba oryginalne, ale to dlatego ze spora czesc modelu jest pomalowana, a do ubytkow udalo sie dobrze dobrac lakier. Oczekuje fotek z budowy, i życze powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Satecznik poziomy jest już praktycznie gotowy, kadłub został pomalowany podkładem i będzie nim malowany jeszcze raz. Dostałem także osłonę kabiny pilota, którą być może uda się wykorzystać a jeśli nie to zostanie zrobiana na niej forma! Zdjęcia w przyszłym tygodniu 8-).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dzisiaj wyciąłem skrzydła ze styropianu, zastosowany profil to symetryczny NACA 0018 u nasady i NACA 0012 na końcówce. Następnie skrzydła oklejone będą balsą 2mm.

 

Przygotowany do wycinania styropian:

p2130007xw3.jpg

 

Wycinam skrzydło z pomocą instruktora, wycinanie polega na cięciu wzdłuż szablonu tzw. "piłką do styropianu" :-)

p2130008vy4.jpg

 

A oto efekt dzisiejszych prac

p2130012bs5.jpg

p2130012bs5.b91cad397e.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Skrzydła zostały sklejone w jedną całość, na łączeniach wzmocniłem tkaniną szklaną. Pozorny wznios płata uzyskałem dzięki zmianie grubości profilu na końcówce :-). Zastowsowałem również dźwigar sosnowy 5x5mm. Kolejnym etapem będzie oklejenie skrzydeł balsą 2mm. Na zdjęciu łoże podwozia, wykonane ze sklejki 5mm i wzmocnione tkaniną szklaną:

 

p2270004tb1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Etap oklejania skrzydeł balsą zakończony sukcesem :-). Na zdjęciach widać skrzydełko podczas klejenia balsy klejem poliuretanowym wymgającego dosyć dużego docisku ponieważ klej puchnie podczas wysychania... Wyciete też już zostały otwory na serwa :lol:. Niestety skrzydło ma dosyć dużą masę co jest niestety wadą w porównaniu z klasyczną kostrukcją :-x

 

p2290003nh3.jpg

 

p3070008gm4.jpg

 

p3070012yt9.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Wyciąłem lotki na skrzydłach, oraz zrobiłem końcówki skrzydeł wraz z wyważeniem lotek :) (oczywiście jest to imitacja wyważenia ;)). Wkleiłem także bolce do mocowania skrzydła w kadłubie, odpowiedając na pytanie to silnik planuję czterosuw 19ccm (niewiem skąd wzieło się 26ccm :?: ) Pomysł wzioł się od mojego zainteresowania Grupą ŻELAZNY :) a plany otrzymałem od Pana Witolda Stefańskiego. Kilka zdjęć:

 

p3250001dy1.jpg

 

p3250002zi2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyciąłem lotki na skrzydłach, oraz zrobiłem końcówki skrzydeł wraz z wyważeniem lotek :) (oczywiście jest to imitacja wyważenia ;)). Wkleiłem także bolce do mocowania skrzydła w kadłubie, odpowiedając na pytanie to silnik planuję czterosuw 19ccm (niewiem skąd wzieło się 26ccm :?: ) Pomysł wzioł się od mojego zainteresowania Grupą ŻELAZNY :) a plany otrzymałem od Pana Witolda Stefańskiego. Kilka zdjęć:

 

Obrazek

 

Obrazek

 

Nie wiem myślałem że wejdzie tam benzyniak ale chyba by to wyszło oszczędniej na paliwie??;]

A jak tam dalsze prace ?;]

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 4 tygodnie później...
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.