Skocz do zawartości

Skok śmigla;)


kwijatkowski

Rekomendowane odpowiedzi

Jak policzyc skok smigla? Tak czesto uzywany parametr a jak przychodzi co do czego to jest lipa :crazy: Dane wejsciowe:

-katy profili na poszczegolnych prominiach

-profile w przekrojach

-cieciwy

-pewnie cos jeszcze ale zapomnialem, wkrotce takze dane tunalowe :D

Jak je przeliczyc zeby wiedziec z czym porownywac ta tworzczosc? :shock:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skok śmigła jest to teoretyczna droga jaką przebywa śmigło podczas jednego obrot, gdyby pracowało w jakimś "stałym" ośrodku.

Skok śmigła można wyliczyć geometrycznie, o ile nie zapomniałem matmy np tak:

H=2•Π•r•sinβ (H-skok, Π-pi, r-promień w miejscu pomiaru, β-kąt "natarcia" łopatki w miejscu pomiaru)

Przy okazji okazało się, że nie potrafię pisać na klawiaturze symboli matematycznych :oops:

Albo można zmierzyć, np tak: http://www.alehar.aplus.pl/porady_skok_smigla.html

Można też podstawić dane pomiarowe do tabelki (dla Ducted Fan) w MC i nam policzy.

Ważne, żeby zdawać sobie sprawę, że skok śmigła jest stały niezależnie od miejsca w którym go mierzymy (może pomijając okolicę piasty).

Zrealizowne jest to w ten sposób, że im mniejszy promień, tym kąt łopatki jest większy.

Niektórzy zalecają mierzenie skoku w 3/4 średnicy śmigła, inni w kilku miejscach - jak ktoś chce się pobawić może sprawdzić, czy rzeczywiście skok w każdym miejscu jest podobny.

Mi się wydaje, że powinien być, aby śmigło mogło sprawnie pracować :D

 

Edit:

Może ktoś z GTW się wypowie i okaże doświadczeniem

GTW jest od trzymania władzy, a nie od doświadczenia.

Skończ z tymi uwagami, proszę.

Jak coś wiesz, to napisz.

 

Edit2:

No i popełniłem conajmniej jeden błąd :D

Obwód koła to 2Πr, jakoś nikt tego nie zauważył?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hej!

 

DZieki za zainteresowanie! Motyl dostaniesz te dane jak pomierze. Hubert dzieki za cynk z MC jak cos policze to sie pochwale :wink: Co do podobnego skoku na prominiu smigla to wydaje mi sie ze to sie nie sprawdzi. Smiglo bylo projektowane by byl jak najmniejszy opor indukowany a rozklad predkosci za nim jest... na razie nie zanany. Zobaczymy co sie okaze na tunelu :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.