Skocz do zawartości

Jaskółka 2014 Electric


TeBe
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

EDIT: Całość zdjęć można znaleźć tu http://flic.kr/s/aHsjSNrwDH

 

Ponieważ prace przy innych modelach stanęły w oczekiwaniu na dostawę części i materiałów, (a w piątek jadę na Podlasie,gdzie będę mógł polatać) to postanowiłem wykonać model, którego pomysł chodził za mną od dłuższego czasu.

 

Będzie to kultowa "Jaskółka', ale w wersji z napędem elektrycznym. "Jaskółkę" zrobiłem dokładnie 35 lat temu jako pierwszy model w modelarni lotniczej Aeroklubu Podkarpackiego. Modelarnia mieściła się w Jaśle, a moim instruktorem był p. Andrzej Krupa.

 

Jaskółka będzie oczywiście - jak na rok 2014 przystało - wykonana z nowoczesnych materiałów ;) , czyli z sosny, balsy, EPP i włókna węglowego.

 

Główne założenia konstrukcyjne

- skrzydła: profil oryginalny płasko-wypukły, natarcie i spływ balsa, żeberka balsa, dźwigar podwójny górny balsa, dolny sosna

- kadłub: kompozyt balsa/EPP/sklejka

- belka ogonowa: rurka węglowa

- SK/SW balsa

- sterowanie: silnik/SK/SW, serwa 8g, popychacze bowden/pręt węglowy 0,8mm

- zespół napedowy: silnik Robbe 1815/25, regulator 6A, serwa 8g, pakiet liPo 7,2v 500mAh, śmigło 5x5 lub 6x4 (bo takie mam)

- elektronika zabudowana w kadłubie w sposób niewidoczny

- pokrycie ORACOVER przeźroczysty (mój debiut, nigdy jeszcze folii nie kleiłem)

 

Idę do warsztatu, pierwsze zdjęcia wieczorem, model ma być skończony pojutrze, bo w piątek wyjeżdżam :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Robercie, oczywiście tam byłem. Co ciekawe, w sieci trudno znaleźć dobre plany Jaskółki, wszystkie maja kiepską rozdzielczość. Ja posiłkuję się kopią planów Jaskółki modyfikowanej przez Stanisława Kubita, ze zwichrzeniem końcówek skrzydła. Moja będzie miała troszeczkę powiększony SK i SW, oraz przedłużona o 2 cm belkę ogonową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Środek kadłuba wykonałem z balsy 6mm. Wkleiłem na żywicy belkę ogonową z rurki węglowej 6mm.

 

12623384193_5faa047010_c.jpg

 

Kadłub okleiłem pianką EPP 6mm obustronnie. W kadłubie będą wycinane miejsca na regler, pakiet, nadajnik i serwa, ale dopiero po oklejeniu i prowizorycznym zmontowaniu całości. Muszę bowiem najpierw sprawdzić SC, którego prawidłową pozycję chcę osiągnąć bez doważania.

 

12623746014_0a970d2ed6_c.jpg

 

Do oklejania użyłem kleju kontaktowego w sprayu.

 

12623397703_c285101f15_c.jpg

 

Końcówki skrzydeł odciąłem, zeskosowałem i przykleiłem na styk na grubych żebrach. Środek skrzydła wzmocniony jest z dołu balsą 2mm wklejoną pomiędzy żebra centralne, na górze naklejony pasek sklejki 0,4mm. Skkrzydło będzie przypinane klasycznie gumę, stąd wzmocnienie.

 

12623951464_bf68e5b528_c.jpg

 

Stateczniki skończone, pozostało oszlifować, zamontować wstępnie zawiasy i okleić.

 

12623964814_1409259b70_c.jpg

 

CDN jutro. Znaczy dziś :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety, dałem ciała przy klejeniu końcowek do centropłatu i natarcia nieco mi się rozjechały. Musiałem wzmocnić wstawkami ze sklejki 1mm.

 

12641209323_5b05d74d41_c.jpg

 

A teraz nakładam folię. Trzymajcie kciuki, bo to mój pierwszy raz :-)

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robercie, jesteś prorokiem :-) Właśnie dziś kurier przywiózł m.in. takie pomarańczowe od GWSa :-)

 

Tomku śmigło....źle założone ;).

 

Wojtku, to tylko prowizorycznie, do próby ustalenia SC :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile waży ten płat?

Kiedyś robiłem Jaskółkę, ale mimo zastosowania japonki na pokrycie zamiast papiery z zestawu, skrzydło ważyło 55g. Jak to zobaczyłem to się zniechęciłem do tego stopnia, że jaskółki nie oblatałem wcale (za to użyłem tego ciężkiego skrzydła do małego trenerka, którym wykonałem masę pięknych lotów, aż któregoś dnia skrzydło zostało przeze mnie nadepnięte. Nowe skrzydło, o większej powierzchni - 12 zamiast 10dm^2 - wykonane od zera ważyło 18g, czyli mniej niż 1/3 wagi skrzydła Jaskółki).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrze, zważę wieczorem. Ono takie super lekkie nie jest, użyłem:

1.na żebra:

- przykadłubowe i końcowe - balsę twardą 3mm

- na załamaniach - balsę twardą 2x5mm

- na żebra główne balsę twardą 2mm

2. na natarcie balsę twardą 8x9, na spływ balsę twardą chyba 4x15.

3. Na dżwigary sosnę 3x5 i balsę 3x6

3. Oracover też do najlżejszych nie należy.

 

Chyba nie zmieściłem się w Twoich 55g, sprawdzę wieczorem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.