Skocz do zawartości

Jak działa włącznik RC ?


Gryzon

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Znalazłem coś takiego http://nastik.pl/elektroniczny-przelacznik-sp05-p-729.html

i prosiłbym o ew. wyjaśnienie mi jak to działa. Czy jest to wpinane równolegle z serwem czy zamiast ? Czy np reaguje tylko w krańcowej pozycji "wychylenia" ?

Czy mając 4 kanały w radiu i 4 serwa mogę to jakoś wykorzystać do np. oświetlenia ?

 

Za wszelkie objaśnienia z góry bardzo dziękuję.

==============================================

Aha żeby nie było że nie noszę Googli :shock:

"The Jeti Universal switch is suitable for switching on and off auxiliary

functions.

 

IT SHOULD NOT BE USED FOR CONTROL OF POWER MOTORS.

 

Perfect for lights, noise generators, fire fighter cannon pumps, and a host of

other applications." - rozumiem ale nadal nie wiem JAK to załącza ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy jest to wpinane równolegle z serwem czy zamiast ?

Tak albo tak-zależnie od potrzeb :mrgreen:

Czy mając 4 kanały w radiu i 4 serwa mogę to jakoś wykorzystać do np. oświetlenia ?

Tak

Czy np reaguje tylko w krańcowej pozycji "wychylenia" ?

Nie wiem jak w tym, ale niektóre można pod tym względem regulować. Jeżeli nie napisali, to pewnie załącza albo po min, albo po max wychyleniu drążka.

Coś podobnego, tyle że uboższego w funkcje i "bajery" można zrobić z elektroniki od serwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja zrobiłem coś dla pół elektroników(wystarczą dwa luty)

Tak wygląda model tego wyłącznika zrobiony z uszkodzonej elektroniki od serwa(poszedł tranzystorek i jakaś żółta kostka :lol: ). Niestety nie mogę pdać wydajności, ani wrażen z użytkowania, ale moge podać wymiary i masę. Masa ~2-3g, wymiary jak na foto:

75f387c683e5e4a3.jpg

Zamiast silnika wlutowałem transoptor, zamiast standardowego potencjometru i kabla inny potencjometr i kabel(serwo wcześniej zostało posztukowane, różne części poszły w różne strony świata :mrgreen: ). Kabel może zostać standardowy, potencjometr też, lub zamieniony na dwa rezystory.

Wydajnością prądową to nie grzeszy, ale jestem na drodze jej zwiększania :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ponieważ koledzy odpisując wprowadzają Cię w błąd odnośnie SP05 to tłumaczę

 

To urządzenie działa jak bramka przepuszczając lub nie prąd który podłączysz na jego wejściu. Na wyjściu może być dowolny "odbiornik" w granicach dopuszczalnego napięcia i prądu, który będziesz zasilał ze zródła na wejściu. Kabel sygnałowy (taki jak przy serwie) podłączasz do odbiornika i z wolnego kanału sterujesz właczaniem/wyłączaniem.

 

Możesz też wpiąć SP05 do kanału proporcjonalnego i potencjometrem wbudowanym w urządzenie ustawić próg przełączenia i w ten sposób załączać np. żarzenie świecy gdy drążek gazu będzie prawie na minimum (to jest tylko przykład bo możliwości jest wiele).

 

Tak więć do czego to użyjesz: czy do włączania żarzenia świecy, zapalania oświetlenia, świateł lądowania gdy klapy są wysunięte, wyłączania zapłonu w silnikach benzynowych, włączania sygnału dźwiękowego, jakiejś pompki do armatki wodnej w modelu okrętu itp zależy wyłącznie od pomysłowości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

A może spróbuj tego. Można mrugać 4 swiatłami w zupełnie dowolny sposób. Podpinasz to pod wolny kanał lub równolegle z istniejącą już funkcją. Hm, gdyby tak doczepić do gazu i lekko zmienić program procesora to możnaby mrugać w czasie lotu a przy zmniejszeniu lub zamknięciu gazu włączałyby się białe reflektory lądowania :) Na to wcześniej nie wpadłem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.