Skocz do zawartości

ładowanie nadajnika


marek

Rekomendowane odpowiedzi

witam :lol: nabyłem nadajnik hitec flash 5 x system z akumlatorem 1300mAh w komplecie z ładowarką problem polega na tym że nie wiem jak długo ładować aku nadajnika na ładowarce są dwie diody czrwona i zielona ostatnio ładowałem14 godz i dalej swieciła czerwona dioda prosze o radę pozdrawiam :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli Twoja aparatura to dopiero nówka, to pierw musisz sformatować aku (od odbiornika i nadajnika). W tym celu ładujesz nieco dłużej niż bedziesz to robił "później" - powiedzmy 16godzin , później rozładowujesz i znowu ładujesz, cykl powtarzasz ze 3 razy.

Pamiętaj, że aku NiMH przed ładowaniem musisz zawsze rozładować.

Nigdy nie ładuj równocześnie obydwóch aku!

 

Później, po sformatowaniu, każde aku ładuj powiedzmy ok. 12godzin. Najlepiej w nocy.

 

A diody po prostu Cię informują, że ładujesz ten czy tamten pakiet. Wówczas świeci się odpowiednio zielona badź czerwona dioda.

 

Aha - a użytkując nadajnik (a napiszę "tak na wypadek" :) ), zawsze jeśli jest on włączony, powinieneś mieć wyciągniętą antenę na maksa!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha - a użytkując nadajnik (a napiszę "tak na wypadek" ), zawsze jeśli jest on włączony, powinieneś mieć wyciągniętą antenę na maksa!

 

Dlaczego tak uważasz ?

 

Pamiętaj, że aku NiMH przed ładowaniem musisz zawsze rozładować.

NiCd musisz, NiMH raczej by wypadało rozładować - przedłuzysz żywotność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ano dlatego, bo można uszkodzić nadajnik. Tak czytałem, i tak mi jeszcze ktoś pisał...

Zresztą, kiedyś nie zwracałem na to uwagi. Raz miałem dość świeżo naładowany aku w nadajniku. Sprawdzałem w pokoju coś z modelem, więc anteny nie wyciągałem. Nie więcej jak po 2 minutach aku był niemal rozładowany. Tzn. najwidoczniej pobierał wówczas dużo prądu, po pewnym czasi aku trochę "doszedł do sibie", ale sam widzisz...

 

Aku NiMH też posiadają efekt pamięciowy, ale w mniejszym stopniu niż NiCd. Czyli tak jak pisał Jacqubes - rozładowując je przed naładowaniem, przedłużasz ich żywotność. I lepiej o to dbać! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Modył w.cz ma dobraną odpowiednią rezystancje falową anteny. jak odpalisz nadajnik na złożonej antenie rezystancj ate jes tdużo mniejsza, co powoduje ja w normalnym obwodzie prądu stałego ziększony prąd, zwiększoną moc strat wydzielaną na tranzystorze i zarazem temperature.

 

Dlatego padły ci szybko AKU, a przez bardzo długie używanie na złożonej antenie możn aupalić końcóweczke w.cz

 

Przy sprawdzaniu strojeniu itp. wszystkich nadajników stosuje się "sztuczne obciążenie" :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie sprawdzanie zasięgu ze złożoną anteną nie ma sensu... Tak jak pisał Motyl - można tak bardzo łatwo spalić końcówkę mocy... Zresztą - lata się z rozłożoną anteną, po co próba ze złożoną?

 

Diakon - efekt pamięciowy w aku NiMH jest pomijalny. Spokojnie można ładować bez rozładowywania, ale dobrze jest np. co 10-15 doładowań rozładować pakiet dla jego "odświeżenia".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zresztą - lata się z rozłożoną anteną, po co próba ze złożoną?

Żebyś nie musiał kilometrami łazić po lotnisku.

 

Nie znam się na elektronice, ale może kilka (2-3) minut radiu nie zaszkodzi.

Zresztą nie widziałem uwagi producenta współczesnego nadajnika, który zabraniałby takiej próby.

Za to w wielu miejscach jest jak byk napisane o sprawdzaniu zasięgu ze złożoną anteną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam się na elektronice, ale może kilka (2-3) minut radiu nie zaszkodzi.

Zresztą nie widziałem uwagi producenta współczesnego nadajnika, który zabraniałby takiej próby.

Za to w wielu miejscach jest jak byk napisane o sprawdzaniu zasięgu ze złożoną anteną.

W instrukcji Optica, jest napisane, żeby co jakiś czas sprawdzić zasięg ze złożoną anteną.

Tak sie zapytam, czy ów spalenie koncówki jest możliwe podczas trenowania na FMS'ie, ja tak pare ładnych godzin latałem ze złożoną anteną :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to jeśli tak piszecie z tą próbą to git. Ja wiem tylko, że przy wykręconej antenie w mojej MC-10 mocno grzała się elektronika, ale to chyba kwestia typu aparatury (też nie widziałem tego napisanego, ale z tego co wiem to Graupner stosuje nadajniki dość dużej mocy i niezbyt czułe odbiorniki). Co do próby ze złożoną anteną - nie wiedziałem, dzięki za oświecenie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

....(też nie widziałem tego napisanego, ale z tego co wiem to Graupner stosuje nadajniki dość dużej mocy i niezbyt czułe odbiorniki). ....

 

I dlatego MC-19 RULEZ :) JUż spotkałem sie z opiniami że połączenie

Graupner nadajnik - Hicek odbiornik 100% więcej szansy na komfortowe latanie bez zakłuceń.

 

Dlatego juz wiecie dlaczego większość polskich zawodników lata na Graupner/JR ?? bo są dobe, w stanach latają na Futabach z tego wzgledu zę mając wybye JR - Futaba wybierają to czego serwis mają pod ręką :)

 

 

Co do anten w nadajnikach. Jesli robimy test zasięgu to trwa to stosunkowo krótko. ale jak byśmy pozostawili w takim stanie na 3h to już by temperaturke było czuć. Brak anteny to prwi ejak zwarcie końcówki mocy wtedy reakcja jest dość szybko zauważalna złożona antena to jakiś tam opór jest. Oczywiście pisze wam to w wielkim uproszeczeniu ale tak się to przedstawia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Zalecamy każdorazowo przed sesją lotów sprawdzenie zasięgu systemu. poproś obserwatora, któy sprawdzi działanie systemu w odległości 30kroków, gdy antena nadajnika jest całkowicie złożona." (...) Ze złożoną antena nadajnika nie powinieneś stracić kontroli lub obserwować"drżenia" serwomechanizmów w odległości co najmniej 30 kroków. Sprawdzanie zasięgu powinno być przeprowadzone przy pracującym silniku, a model powinien być przytrzymywany na wypadek utraty kontroli"

Instrukcja obsługi OPTIC 6 w języku polskim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.