Skocz do zawartości

Co to jest przekładnia i czy jest konieczna???


PITREK

Rekomendowane odpowiedzi

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Przekładnia to urządzenie mechaniczne złożone z zębatek mające na celu zmniejszenie obrotów silnika przekazywanych na śmigło oraz zwiększenie momentu obrotowego. Dzięki temu możesz zakręcić większym śmigłem, ale wolniej. RWD5 by skazoo powinno spokojnie polatać bez przekładni na 400.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przekładnia - mechanizm lub układ maszyn służący do przeniesienia ruchu z elementu czynnego (napędowego) na bierny (napędzany) z jednoczesną zmianą parametrów ruchu, czyli prędkości i siły lub momentu siły.

 

Przekładnia może zmieniać:

 

* ruch obrotowy na ruch obrotowy - najczęstszy przypadek

* ruch obrotowy na liniowy lub odwrotnie

* ruch liniowy na ruch liniowy

 

Ze względu na rodzaj wykorzystywanych zjawisk fizycznych, przekładnie dzielą się na:[1]

 

* przekładnie mechaniczne

* przekładnie elektryczne

* przekładnie hydrauliczne

* przekładnie pneumatyczne

 

Przekładnia może być:

 

* reduktorem (przekładnia redukująca) - gdy człon napędzany obraca lub porusza się z mniejszą prędkością niż człon napędzający

* multiplikatorem (przekładnia multiplikująca) - gdy człon napędzany obraca lub porusza się z większą prędkością niż człon napędzający.

 

Przekładnia o zmiennym przełożeniu nazywana jest wariatorem

 

Szczególnym przypadkiem przekładni jest sytuacja, gdy prędkość na wejściu równa jest prędkości na wyjściu. Taki przypadek stosuje się, gdy chodzi tylko o zmianę kierunku wektora prędkości lub siły (momentu).

 

Podstawowymi parametrami przekładni są:

 

* nmax - maksymalna prędkość na wale napędzającym

* Mmax - maksymalne obciążenie - siła lub moment siły na wale napędzanym

* i = n1/n2 - przełożenie przekładni, gdzie n1 to prędkość na wale napędzającym i n2 to prędkość na wale napędzanym

 

η = Nu/No - sprawność energetyczna przekładni, gdzie Nu to moc użyteczna i No to moc włożona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeśli jeste poczatkującym i nie latałem niegdy modelami RC to lepiej kupić sobie przekładnie??

 

Nie!! Kupić dedykowany silnik 3F i regulator do niego.

 

Pytasz czy musisz montować do tego modelu napęd szczotkowy 400 z przekładnią. Jeśli nie kupowałeś jeszcze wyposażenia to daruj sobie ten napęd. Zakup silnik 3f który można dobrać w taki sposób aby przekładnia była zbędna. Oba napędy wyjdą w podobnych cenach - nawet z korzyścią dla silnika 3f!

 

Tutaj masz trochę informacji czym różnią się silniki szczotkowe od bez szczotkowych (3f)

 

O RWD 5 jest sporo wątków - poczytaj. Dowiesz się jaki dokładnie napęd wybrać. Jeśli nadal czegoś nie będziesz rozumiał - pytaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zalezy mi żeby nie wyszło drogo, zamierzałem kupić coś takiego http://modele.sklep.pl/product_info.php?products_id=332 i do tego regulator http://modele.sklep.pl/product_info.php?products_id=5826

Pomózcie mi dobrać jakiś zestaw bezszczotki i regla, tylko żeby nie był za drogi (najlepiej ze strony www.modele.sklep.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jezeli nie masy nic kupionego z napedu to polecam taki zestawik

http://rcsklep.pl/product_info.php?cPath=50&products_id=187

i do tego te akuu

http://rcsklep.pl/product_info.php?cPath=21_41&products_id=368

 

25min lotu to bardzo duzo. Ja tyle wyciągałem motoszybowcem bez termiki ale mysle ze tym zestawikiem polatasz z 15minut.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tego zestawu co kolega podał wyżej i do modelu RWD5 możesz spokojnie zastosować pakiet 2s 7,4V który jest nieco tańszy od 3s 11,1V lub za podobną cenę wybrać pakiet większej pojemności - wydłuży Ci się czas lotu. Wyszukanie odpowiedniego pakietu napędowego NimH nie będzie łatwe bo ich ceny nie są niższe niż pakietów Li-Po.

 

Chyba że jeszcze celować w silnik o niższym Kv - pakiet zasilający 9,6V Nimh złożony z 8 ogniw AA Sanyo HR-3U 2500mah (koszt pakietu ok 60zł) lub 2700mah (koszt pakietu ok 80zł)

Silnik w takim zestawieniu nie powinien pobierać prądu więcej niż 8A - tyle są wstanie wytrzymać te akumulatorki. Kiedyś to było dobre rozwiązanie ale teraz??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.