Jump to content
Paczlatam

Bardzo niskie obroty w silniku bezszczotkowym - makietowa praca smigła.

Recommended Posts

Witam Kolegów,

 

Mam pytanie czy istnieje jakiś patent na uzyskanie bardzo niskich obrotów w silnikach BL. Chodzi mi o uzyskanie efektu makietowego uruchomienia silnika (z towarzyszeniem odpowiedniego dźwięku z systemu audio, który posiadam). Myślę, ze obroty powinny być rzędu 120-240 na min. Przychodzi mi do głowy jakieś kluczowanie sygnału PPM w kanale THRO tak aby silnik był sterowany nieciągłymi/nieciągle paczkami impulsów - takie jakby szybke dodawanie i odejmowanie "gazu".  Oczywiście do zastosowania tylko w zakresie najniższych wychyleń THRO.

 

Normalnie silnik BL zaczyna pracę na dużo większych obrotach, co nie pozwala na dobry efekt makietowy pracy śmigła.

 

Mają Koledzy jakieś pomysły?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wojtek oczywiście ma rację. Bardziej zastanawia minie fakt skąd wziąłeś te cyferki? Jałowy bieg nawet z przekładnią w samolocie tłokowym nie schodzi tak nisko...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dziękuję za podpowiedź. Cyferki zgaduję więc mogą nie być do końca sensowne.

Share this post


Link to post
Share on other sites

I w tym cały problem.Pewnym rozwiązaniem jest też zastosowanie naprawdę dobrego regulatora.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Przy odrobinie szczęścia można trafić na taki zestaw regulatora i silnika, w którym bez problemu można trymerem gazu ustawić bardzo małe obroty. Taki właśnie zestaw no-name mam w modelu. A sprawdziłem to z ciekawości po przeczytaniu tego wątku i najmniejsze obroty mogę ustawić 120obr/min ale to tak na rzęsach czyli w każdej chwili może się zatrzymać. Pewne obroty zaczynają się powyżej 180obr/min. Silnik około 1000k/V

Share this post


Link to post
Share on other sites

Andrzeju.Tu nie chodzi o uzyskanie małych obrotów po starcie ,ale o płynny start od małych obrotów.Silnik bez sensora nie jest w stanie tego zrealizować.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dziękuję za porady. Czyli trzeba raczej poeksperymentować z parami ESC-motor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wojtek - domyślam się o co chodzi i taki start jest jak najbardziej u mnie realny. Ustawiłem za pomocą end point najwolniejsze (w miarę realistyczne) obroty. Na wolnym mikserze zmiksowałem gaz z gazem (może dziwne ale jest to fakt), ustawiłem mikserem takie obroty żeby się silnik zatrzymał i przypisałem do tego ustawienia przełącznik w dół. Po przełączeniu w górę silnik rusza z minimalną prędkością. Jedyna niedogodność to konieczność pamiętania o zatrzymaniu silnika przełącznikiem przed wyłączeniem odbiornika i nadajnika. Jak ma ktoś przycisk jak w mx-16s SW4 (przerzutnik) to problem znika bo można za pomocą end point ustawić zatrzymanie silnika a mikserem wolne obroty. Wtedy każdorazowe wyłączenie nadajnika resetuje mikser do stanu off i ponowne załączenie ustawia silnik jako zatrzymany a naciśnięcie przycisku uruchamia wolne obroty. Dalej już regulacja drążkiem działa normalnie.

Trochę niepożądany efekt jest taki, że silnik rusza z odrobinę większymi obrotami niż ustawione i za chwilę spadają one do ustawionych. Chociaż z drugiej strony w realu bywa podobnie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.