Skocz do zawartości

Pakiet LG Li-Ion 2600/7.4V 2S1P - jak to ładować ?


young
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Jako że elektryka dla mnie to czarna magia   :ph34r:  proszę o pomoc.

 

Mam pakiety jak na zdjęciu i po raz pierwszy muszę je naładować, wyrosłem już z eksperymentowania (zwarcia, dym mam już za sobą) więc proszę  o poradę.

 

Pakiet jak widać na zdjęciu to:  Li-Ion 7,4V 2S1P. 

 

Czyli szeregowo zgrzany, napięcie zmierzone póki co 7,54V na obydwu kablach. (małej wtyczce i tej zielonej).

Czy mogę podłączyć bezpośrednio do ładowarki (po wybraniu opcji Li-Ion, po co jest ten drugi kabel skoro jest 2S i tylko 2 żyły plus i minus? czy to się balansuje ? chyba że coś źle odczytałem - może.

 

Wszelkie dobre rady mile widziane  <_<

 

 

 

post-1577-0-61059200-1452022922_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Mariusz, balansuje się jak najbardziej. Jak go raz lub dwa razy naładujesz bez balansu, to nic złego się nie stanie. Pamiętaj tylko o parametrach ładowania,

jeżeli nie podano inaczej, to natężenie prądu max. 0,5 C, czyli 1,3A (zalecałbym 0,33C, czyli ok. 0,85...0,9A, jeżeli zależy Ci na żywotności). Górne napięcie

ładowania 4,15 x 2 = 8,3V z tolerancją +0,2V, producenci Li-ionek zazwyczaj podają 4,25V ^+0,05V na ogniwko.

 Jeżeli to nie jest seria "wysokoprądowa", to w zasadzie rozładowanie prądem ciągłym 0,5C , chwilowym 1C. Sądząc po grubości kabelków, to może być

właśnie ta wysokowydajna odmiana. Trzeba by zdjąć mu to ubranko i obejrzeć, czy na ogniwkach nie ma nadruku. Gdyby był, to będzie jasność - google

Li-ion LG ICR18650xx...xx lub katalog BTO.

 Miałem przyjemność przepuścić przez swoje rączki tysiące ogniwek LG. Mam o nich jak najlepszą opinię, tylko "prawdziwe" Panasonic, Sony i Sanyo

im dorównywały. Pewnie dlatego, że może z tej samej fabryki...

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Mariusz, balansuje się jak najbardziej. Jak go raz lub dwa razy naładujesz bez balansu, to nic złego się nie stanie. Pamiętaj tylko o parametrach ładowania,

jeżeli nie podano inaczej, to natężenie prądu max. 0,5 C, czyli 1,3A (zalecałbym 0,33C, czyli ok. 0,85...0,9A, jeżeli zależy Ci na żywotności). Górne napięcie

ładowania 4,15 x 2 = 8,3V z tolerancją +0,2V, producenci Li-ionek zazwyczaj podają 4,25V ^+0,05V na ogniwko.

 Jeżeli to nie jest seria "wysokoprądowa", to w zasadzie rozładowanie prądem ciągłym 0,5C , chwilowym 1C. Sądząc po grubości kabelków, to może być

właśnie ta wysokowydajna odmiana. Trzeba by zdjąć mu to ubranko i obejrzeć, czy na ogniwkach nie ma nadruku. Gdyby był, to będzie jasność - google

Li-ion LG ICR18650xx...xx lub katalog BTO.

 Miałem przyjemność przepuścić przez swoje rączki tysiące ogniwek LG. Mam o nich jak najlepszą opinię, tylko "prawdziwe" Panasonic, Sony i Sanyo

im dorównywały. Pewnie dlatego, że może z tej samej fabryki...

Zajefajnie tylko jak chcesz go zbalansować bez wyjścia z każdej celi ?Patrząc po kablach pakiet do zasilania odbiornika,więc o małej wydajności.

Andrzeju nie neguję twojej wiedzy broń Boże ,bo jak widać masz bardzo dużą,ale modelarz teoretyk to tak trochę jak erotoman gawędziarz.Duża wiedza teoretyczna a praktyka marna ;) .A do tych trzech firm dorzuć Kodak,ten sam producent.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gwoli ścisłości pakiety tego typu coraz cześciej sa stosowane w szybowcach f3x. Bo dobre i pojemne life zniknęły z rynku :(

Balansować trzeba-dorób zlaczke. A czem teraz ma 2 zlaczki? Moze z tego samego powodu jaki ja wykorzystuje. Główna jest cały czas podłączona do modelu a pakiet ładuje przez złącze JR

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  F-150 , oczywiście masz rację. Z tą praktyką to chyba nie jest tak fatalnie, jak możnaby sądzić po wstępnej wypowiedzi - pierwszym kroku zamierzonego

postępowania. Dlatego sugerowałem Young'owi obnażenie ogniwek, może będzie wiadomo coś bliżej, a i tak to będę musiał zrobić dorabiając (ja albo ktoś,

kto się tego podejmie, jeżeli jest bliżej, bo może będzie taniej - przesyłka). Bardzo trudno byłoby mi wytłumaczyć komuś, kto przecież uczciwie i otwarcie

deklaruje nieznajomość elektrotechniki (bez urazy, young ), jak dorobić złącze balansera. Dla mnie szybciej zrobić, niż tłumaczyć, a i wynik pewniejszy.

 Young , nie mam pojęcia, jaką dysponujesz ładowarką i jakie ona ma złącze/a balansera. Dobrze byłoby, gdybyś skombinował taki wtyk. Resztę mam

pod ręką, Twoje ew. koszty to tylko przesyłka - dowolną drogą :).

 F-150, czy nie zbyt pochopnie mnie deprecjonujesz? Znowu jest mi przykro - to już nie pierwszy raz... Masz coś do mnie?

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cd.... aby temat miał finał i coś wniósł innym....,

 

info z wiki: Akumulatory litowo-jonowe muszą być ładowane 2-fazowo:

 

ładowanie stałym prądem o wartości odpowiedniej dla danego ogniwa, aż ogniwo osiągnie 4,20 V
ładowanie stałym napięciem 4,20 V, aż prąd spadnie do 50mA [8] (dla pewnych typów ogniw Li-ion o napięciu znamionowym 3,70 V napięcie ładowania wynosi 4,10 V na ogniwo), lub do założonego ułamka wartości (np. 2 do 10%) prądu płynącego w pierwszym etapie.
Nie należy rozładowywać ogniw Li-ion do napięcia niższego niż 2,75V [8] do 3,2 V na ogniwo

 

Co do balansowania - dlaczego producent nie dał odpowiedniej wtyczki ? NIE ROZUMIEM !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 sam pakiet nie che się ładować co zobrazuje na fotkach.

 

Za namową Jurka - przylutuję odpowiednie złącze do balansera, co będzie zgodne z postem Przemka :)

 

Poniżej fotki z dzisiejszej próby ładowania (dymu nie było :) )

 

post-1577-0-14349900-1452081229_thumb.jpg

 

post-1577-0-21421800-1452081314_thumb.jpg

 

post-1577-0-31533500-1452081439_thumb.jpg

 

post-1577-0-56239400-1452081563_thumb.jpg

 

post-1577-0-75552800-1452081704_thumb.jpg

 

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Ostatni komunikat nie pozostawia wątpliwości : "Balance required" - balansowanie potrzebne (domyślnie: niezbędne).

 

 Young , jeśli potrafisz sam zrobić złącze balansera, to chyba nie taka "...czarna magia" dla Ciebie...

 

 Info z Wiki, które podałeś (+1), jest z grubsza poprawne. Mówi o OBOWIĄZKOWO stosowanej metodzie ładowania CC-CV (Constant Current  - Constant Voltage),

 czyli stała wartość natężenia prądu - stała wartość napięcia. Jeżeli chcesz uzyskać dużą żywotność - dla nowych ogniwek 500 cykli lub więcej - to spełniając

 wymaganie "80% DOD" (Deep Of Discharge - głębokość rozładowania) nie ładuj wyżej niż 4,15V i nie rozładowuj niżej niż 3,00V (pomiar pod obciążeniem 0,5C).

 

 Gdyby wystąpił jakiś problem, to pisz. Masz ładowarkę "z tych lepszych", co to za model, bo nie poznaję - lub sienieznam ?

 

 A producent - pakietu, nie samych ogniwek, jak przypuszczam - chce money, a nie Twojego szczęścia (sorry), więc ma w...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cyt:"Za namową Jurka - przylutuję odpowiednie złącze do balansera, co będzie zgodne z postem Przemka :)"

I po problemie ;)  mam pakiety dokładnie na tych ogniwach i na pewno część przekroczyła 100 ładowań, spadku pojemności nie zauważyłem.

 

PS Tylko pamiętaj że jego wydajność prądowa to 10A.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Początkowo samochody elektrycznie napędzane (TESLA) też na tych ogniwkach bazowały.

 Jeden taki samoróbny u Nas w kraju - też :D.

 Jak się je pieści, głaszcze i śpiewa kołysanki to 350 cykli spokojnie, a co dalej to czas pokaże... B)

 

 Young , nie tylko ten i nie tylko Ciebie :angry:... Dowód : komunikat ładowarki. Słuszny w 100%!

 A może w jakiejś aplikacji typu "Kubanos Partizanos" , dla której został popełniony ten pakiecik, nikomu to nie przeszkadzało :o:(.

 

 Pietuh , rozszyfrowałeś oznakowanie tych ogniwek? Gratulacje... To jednak wysokowydajna seria?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, rysunek jest poprawny :). Przewody ozn. "power" o przekroju zależnym od przewidywanego natężenia pobieranego prądu, dla 10A (? - Pietuh) wskazane

miękkie linki 1,0mm^2, dla prądu 1C, czyli 2,6A wystarczy 0,35mm^2. Te do balansera mogą być też 0,35 lub 0,25mm^2. Na plusach czerwone, na minusach

czarne, środkowy do balansera jakiś wyrażnie odmiennego koloru. Ale to tylko ogólne zasady. Dobrze je zachować dla uniknięcia póżniejszej (czyjejś) omyłki.

 

 Pietuh , wielkie dzięki :)!

 

 EDIT: tych z drugiego linku już tam nie ma. Te z BTO są trochę inne: 2500mAh, 20A (?! - oj, oj, oj... czy nie za wiele... może na chwilkę). Podstawowe

            parametry zalecane jak w #5.

Edytowane przez AMC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.