Skocz do zawartości

Problem z baterią Li-Pol


Procode
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

Mam pewien problem odnośnie baterii Li-Pol Tattu 3S 1800mah  ( http://www.gensace.de/recommend-products/tattu-1800mah-11-1v-45c-3s1p-lipo-battery-pack.html )

Miałem problem z jej naładowaniem (ładowarka to http://rcpro.pl/product-pol-4151-Ladowarka-SkyRC-e4-Balance-Charger.html ) . Z ciekawośći sprawdziłem stan naładowania poszczególnych celli. Oto wskazania Voltomierza : 2,7 V , 5,7V oraz 8 V. Z czego to wynika. Nie wiem czy to ma znaczenie ale używałem ją zanim pierwszy raz zacząłem ją ładować. Przypadkowo zrobiłem zwarcie.

Pozdrawiam  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Nie jest problemem to, że używałeś pakietu przed naładowania, ale to ze zbytnio go rozladowales juz tak.

Teraz musisz jakoś podładować go do 3v na celę. Później już Twoja ładowarka go ruszy.

Do podładowania wystarczy mały zasilacz dc 5, 9 lub 12v o małej wydajności. Taki jakiego używa się do lądowania pakietów nimh.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź, jednak nie za bardzo wiem jak sobie z tym poradzić. Są może jakieś filmiki, które to pokazują ? Taka różnica napięć na celach jest w miarę normalna? Jak się w przyszłości przed taką sytuacją ustrzec ?. 

Pozdrawiam

PS. Czy ten sposób ładowania baterii jest bezpieczny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka różnica napięć przy tak głębokim rozładowaniu to norma.

Masz jakiś zasilacz prądu stałego? Jaki? Od biedy nawet 3 baterie paluszkowe w koszyku by wystarczyły.

Ale jeśli nie czujesz się na siłach lepiej poszukaj kogoś kto odratuje Ci ten pakiet. Jeśli tak poleży kilka tygodni to już nic z niego nie będzie.

 

W czasie użytkowania pakietu należałoby do niego podłączyć coś takiego: 

http://www.alibaba.com/product-detail/RC-Lipo-Battery-low-voltage-Alarm_345422252.html

 

taki lipo buzzer sygnalizuje nadmierny spadek napięcia.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam ładowarke do telefonu ;) oraz koszyk na 4 baterie paluszki. Jednak widziałem jak na filmikach na YouTube ludzie pokazują co potrafi zrobić Li-Pol. Wszystko zależy na ile ten zabieg jest trudny, oraz na ile niebezpieczny :) . Mam takie pytanie troche z innej beczki. Mam na ładowarce wybór natęzenia prądu : 1A 2A oraz 3A. która opcja jest najlepsza? Gdybym kupił nowy pakiet to od razu podpiąć go do ładowania?. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W twoim przypadku najlepiej byłoby zasilacz 12v, może być kilka miliamper i przez złącze główne najpierw go podładować. Jak paluszkami z koszyka, to każda cele osobno musiałbyś podładować, czyli przez złącze balansera kolejne pary przewodów które są obok siebie. Potem normalnie do ładowarki na 1A, do falowania lepiej by było mniej, ale dużej krzywdy pakietowi nie zrobisz. Do normalnego ładowania tez najlepiej 1A, ewentualnie jak potrzebujesz naładować szybko, to 2A.

 

 

Wysłane telepatycznie.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2.7 V nie jest problemem dla celi LIPO .  To jest po prostu głębiej rozładowana cela i tyle. Jak nie spuchła nic jej nie będzie. ładuj normalnie ładowarką z programem balansowania a najlepiej przed ładowaniem podłączyć sam balanser i cele wyrównać. Dla spokoju to ładowanie po tak głębokim rozładowaniu przeprowadź mniejszym prądem. Cele zdążą się wyrównać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

. Z ciekawośći sprawdziłem stan naładowania poszczególnych celli. Oto wskazania Voltomierza : 2,7 V , 5,7V oraz 8 V. Z czego to wynika. 

 

Ja tylko w kwestii formalnej.

 

Z powyższego wynika:

1. kolega nie umie zmierzyć poszczególnych cel

2. z tego co zmierzył wychodzi raczej tak: 1-sza cela 2,7V, 2-ga cela 3V, 3-cia cela 2,3V 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tylko w kwestii formalnej.

 

Z powyższego wynika:

1. kolega nie umie zmierzyć poszczególnych cel

2. z tego co zmierzył wychodzi raczej tak: 1-sza cela 2,7V, 2-ga cela 3V, 3-cia cela 2,3V 

 Po prostu to jest moja pierwsza styczność z bateriami Li-Pol i nie wiedzialem że to tak sie oblicza :P . Nie każdy wie wszystko, a po Pańskim poście już jestem o krok do przodu :) Bateria wizualnie wygląda idealnie. Jednak do końca nie wiem jak się za to zabrać :)

Podam Panom jeszcze raz to co posiadam : pakiet  ( http://rcpro.pl/product-pol-3045-Akumulator-Tattu-1800mAh-11-1V-45C-3S1P.html ) ładowarka http://rcpro.pl/product-pol-4151-Ladowarka-SkyRC-e4-Balance-Charger.html ) jeśli ktoś byłby tak uprzejmy i mógłby mnie poprowadzić krok po kroku ? :)

Po poście Pana Huberta sprawdziłem jeszcze raz napięcie. Oto wyniki : 2,97V , 5,99V oraz 8.74V. Wygląda na to że wzrosło :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ładowarka powinna normalnie zastartować przy takich napięciach cel. Napięcia poszczególnych cel mierz przez sprawdzanie kolejnych par styków balansera, czyli pierwsza cela przewód 1 i 2, druga 2 i 3, trzecia 3 i 4, a nie 1 i 2, 1 i 3, 1 i 4. Ewentualnie jak ładowarka nie startuje, to przez koszyk z paluszkami podładuj 3 cią celę (ta która ma 2,3V ) i powinno ruszyć. Jak mój pakiet rozladowalem prawie do 0 to na programie PB wystarczyły 2 minuty, potem już normalnie z balanserem

 

 

Wysłane telepatycznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ładowarce np redox Beata są dostępne programy do rożnego rodzaju ogniw, do lipo, nimh, nicd i do akumulatorów ołowiowych ( pb ), ten ostatni po prostu ładuje zadanym amperażem do momentu uzyskania zadanego napięcia, czyli tak samo jakbyś podłączył zwykły zasilacz.

Balanser to złącze do którego podłączasz tą szeroką wtyczkę z 4 przewodami, główny prąd ładowania idzie przez złącze z dwoma grubymi przewodami, a ładowarka balanserem dodatkowo wyrównuje napięcie pomiędzy poszczególnymi celami. Można ładować tylko złączem balansera, ale przy większych pakietach długo to trwa bo przez balanser większość ładowarek nie puszcza więcej niż 300 mA, czyli Twoje 1800 ładowalbys jakieś 6 godzin.

 

 

Wysłane telepatycznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja ładowarka ma tylko typ baterii : Li-Pol , LiFe. Ustawiłem więc ładowarke na Li-Po oraz prąd 1A. Naprzemiennie miga "Cell 2 Led" (na czerwono) oraz miga dioda "Charge Status" (również na czerwono). Zostawię ją w takim razie na jakąś godzinke i sprawdze co się stanie. Jakie napięcie powinno być na każdej z Cell?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Weź sprawdź miedzy którymi pionami szerokiej kostki masz najmniejsze napięcie, na te dwa piny podłącz z odpowiednią polaryzacją, tzn plus do plusa i minus do minusa przewody z koszyka na paluszki ( z bateriami wsadzonymi oczywiście ) na kilka minut 3 - 4 i ponownie podepnij pakiet do ładowarki pod oba złącza , tzn wysokoprądowe i balansera. Przeczytaj w instrukcji jak przy ładowaniu powinny świecić diody ładowarki, jak masz pakiet 11,1V to powinna świecić dioda przy 3s

 

 

Wysłane telepatycznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

John, prawdopodobnie ładowarka nie rozpoznaje typu baterii z powodu zbyt głębokiego rozładowania i proces ładowania nie może się rozpocząć. 

W Twojej okolicy z pewnością znajdziesz jakiegoś modelarza. Pożycz ładowarkę i naładuj albo podładuj na miejscu do poziomu co najmniej 3v na celę.

Z tego co wyczytałem w instrukcji mrugająca na czerwono dioda sygnalizuje uszkodzoną celę. 

 

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiedzy mało bo lata nie te + brak doświadczenia. Spróbuję zrobić z tymi paluszkami, ale mam nadzieję że gazy z lipo nie wybuchną mi w twarz :D .

Właśnie co do tego żebym od kogoś pożyczył to ciężko. Mieszkam na wsi, pod Tatrami, jedynie blisko do Nowego Targu. Tam co rok jest piknik lotniczy więc może i ktoś by się znalazł, ale na razie nie znam nikogo takiego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.