Skocz do zawartości

Jaki szybowiec zbudować samemu


lukas90
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Niedawno założyłem temat "jaki akrobat na początek" i wybór padł na zrobienie samemu ultrona z depronu. Lata bardzo fajnie, ale chciałbym też jakiś szybowiec. Wcześniej latałem bixlerem i soliusem- to tyle

Myślę, żeby zbudować coś z balsy bo to chyba najlepsze rozwiązanie na jakiś trwały szybowiec? A właściwie motoszybowiec, bo chcę latać z silnikiem. Najlepiej jak będzie to duży model- 2-3 metry. Nie wiem- może to nie będzie takie łatwe do wykonania, bo doświadczenie mam takie jak żadne- narazie zrobiłem samodzielnie tylko dwa ultrony. Ale chęci jak najbardziej są ;)

Mam piłę- wyżynarkę włosową, na której chciałbym wszystko powycinać.

Czekam na wasze propozycje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Gość Jerzy Markiton

Bouble Dancer jest właśnie przygotowany na takie sytuacje. Prymitywnie prosty i o doskonałych własnościach. Hamulce można pominąć a dźwigary z udziałem węgla można zastąpić świerkowymi lub bambusowymi (np: ze starego, chińskiego dywanika...). Kadłub można zrobić balsowy z dodatkiem sklejki 1mm. Ale gondol i rurek jest teraz taki wybór, że zabawa w balsę traci sens.

Wicherek 25 z przedłużonymi uszami - jeszcze prymitywniejszy. Zmienić profil na ambitniejszy ( taki, który leży w Twoich możliwościach wykonawczych) - też fajna alternatywa. I oczywiście przedłużyć nos, minimalnie - za radami autora konstrukcji.

Coś ambitniejszego ? Allegro Lite ? Ale tylko 2m...

Możesz przeskalować (zmniejszyć) Inspirę - ale ostrożnie, tu już trzeba trochę doświadczenia. Chociaż akurat w tym wypadku, skalując w dół - większych pomyłek nie zrobisz (grubości materiałów).

Wszystkie szybowce i motoszybowce z Arthobby - doskonale nadają się pod żeberkową konstrukcję i nie warto zmieniać profilu. Zamówisz sobie tylko kadłub ? Albo dorobisz balsowy o identycznych wymiarach .

Bardziej ambitne - Genoma, Dogma...  Mało ?

 

- Jurek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może coś takiego jak uniwersalny szybowiec Delfin 500  :)   .Zresztą pewnie już nie wielu pamięta co to za model ;) ...

Miałem ,lata temu,w każdej wersji i latał doskonale choć pracy było trochę.Mój pierwszy szybowiec,motoszybowiec.

Do tej pory w piwnicy pląta mi się książka W.Schiera z planami .Ciekawe czy w internecie istnieją plany tej starszej  konstrukcji ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może coś takiego jak uniwersalny szybowiec Delfin 500  :)   .Zresztą pewnie już nie wielu pamięta co to za model ;) ...

Miałem ,lata temu,w każdej wersji i latał doskonale choć pracy było trochę.Mój pierwszy szybowiec,motoszybowiec.

Do tej pory w piwnicy pląta mi się książka W.Schiera z planami .Ciekawe czy w internecie istnieją plany tej starszej  konstrukcji ?

http://i.imgur.com/ZzEmfPW.jpg Czy to nie jest ten Delfin 500? Mój jest na etapie odnawiania. Myślałem że to ten http://www.outerzone.co.uk/plan_details.asp?ID=6610 ale chyba się myliłem. W sumie to nie wiem co to jest, ma 3metry i nie ma jeszcze stateczników i kabiny ale myślę że za miesiąc oblot. Jeśli chodzi o wiek modelu to myślę że około 20-25lat. Czy jest możliwość znalezienia planu statecznika poziomego do tego? Jak na razie to przeskalowałem z tego "adante".  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeglądnąłem na szybko wasze propozycje, ale nie zagłębiałem się jeszcze dokładnie w ich budowę 

 

 

Całkiem fajny i duży model, ale nie jest trochę zbyt powolny? Przynajmniej tak patrzę po filmach na YT

 

 

Bouble Dancer jest właśnie przygotowany na takie sytuacje. Prymitywnie prosty i o doskonałych własnościach. Hamulce można pominąć a dźwigary z udziałem węgla można zastąpić świerkowymi lub bambusowymi (np: ze starego, chińskiego dywanika...). Kadłub można zrobić balsowy z dodatkiem sklejki 1mm. Ale gondol i rurek jest teraz taki wybór, że zabawa w balsę traci sens.

 

Bouble Dancer też ciekawy, ale z kolei mógłbym mieć przy nim chyba większe problemy. Jak zbudować ten kadłub i ogon? Rurka nie jest prosta- trzeba kupić taką gotową? A kadłub trzeba jakoś kombinować metodą laminowania? 

Jakąś kabinę z ogonem znalazłem ale za 200 zł ;/

 

Zależy mi na czymś w miarę prostym w budowie, ale żeby model był zwinny. Nie chcę tylko powolnego szybowania. 

Taki guppy wygląda całkiem przyzwoicie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Jerzy Markiton

Nie tylko, że ładny ale do tego świetnie lata. Też go mam.

Ale zasugerowałem się podanym rozmiarem, do którego Gupik też zresztą nie bardzo pasuje.

A co stoi na przeszkodzie do Bouble Dancera zrobić balsowy kadłub ? Może być balsowa gondola i rura ze starej wędki ? Możliwości od groma !

Ograniczenia - to tylko te 7" między uszami...

- Jurek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ja polecam model foka Easy z forum aerodesignworks można tam pobrać formatki to wycięcia tego laserem - model ma dwa metry po ukończeniu waży 1-1.1kg znajdziesz też tam filmiki jak lata itp. Sam kończę budowe, wzmocniłem trochę wregę silnikową i mam nadzieję, że za szybko się nierozwalę. Oprucz wycietych formatek i tak trzeba zamówić trochę listewek i balsy ale model składa się szybko i przyjemnie.

Tak wygląda

post-16847-0-66128800-1484814809_thumb.jpg

post-16847-0-89159100-1484814845_thumb.jpg

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Z czystym sumieniem moge polecić

 

https://www.google.pl/search?q=szybowiec+koliber+f3m&client=firefox-b&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwj6o_r8qJXSAhVCiiwKHU53DKsQ_AUICCgB&biw=1280&bih=667#tbm=isch&q=szybowiec+koliber+rc&imgrc=erbzNyGAP4-WjM:

 

Latam nim do dziś, co potwierdza solidną konstrukcje i dobre właściwości lotne. Nie straszny mu znaczny balast -cięciwa 20 cm. Pod elektryka malina. Pięknie stoi w powietrzu:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedzcie mi jak to jest ze wzniosem skrzydeł czy raczej z ich "wygięciem". Skrzydła do góry (uszy) robi się tylko jeśli samolot nie ma lotek?

A jaki jest dobry sposób na zrobienie wzniosu skrzydła? Bo wydaje się, że powinno być 5mm na skrzydło.

I wątpliwe wydaje mi się mocowanie skrzydeł- czy nie muszę zastosować jakiegoś łącznika/bagnetu ? W planach jest tylko przykręcanie płatów do sklejkowych półek po jednej śrubce nylonowej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja to sobie wymyśliłem że jak żebra szlifuje w bloku to skrajne 2 żebra daje z kawałka spływu takiego gotowego ze sklepu np 3x40 i oba nawiercam w tym samym miejscu żeby grubość żebra była taka sama i szlifuje blok. A jak wyszlifuje to te żebra daje jako przykadłubowe i masz wznios. oczywiście kąt dobiera się wymiarem spływu. A wznios jest po to żeby zapewnić samostateczność czyli jak skręcisz to samolot nie będzie pogłębiał zakrętu tylko będzie się prostował. Im większy wznios tym bardziej samostateczny będzie.

Łączenie skrzydeł zrób na mały płaskownik ustawiony pionowo, jak na te wymiary to wstaw ze stali wymiary 6x100x2mm i to musisz osadzić w kieszeniach na bagnet najlepiej zrób je ze sklejki i lekko wzmocnij.

A te skrzydełko to albo na gumy do kadłuba, albo z przodu skrzydła od spodu taki bolec skierowany do przodu który w chodzi do kadłuba i się klinuje pod jakąś listewka a z tyłu skrzydła zakręcasz na śrubkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zabrałem się za budowę skrzydeł i okazało się, że mam wydrukowane plany wersji bez lotek  :unsure:  nie zwróciłem wcześniej uwagi na to i jest problem.

Powycinane mam wszystkie żebra, trochę to zajęło czasu, ale chyba na marne..

Wydrukowałem te plany

GUPPY plans-web.pdf

 

A skrzydła z lotkami wyglądają tak:

GUPPY.pdf

 

 

Żadne żeberka się nie zgadzają więc będę musiał wycinać od nowa :angry:

Różnica jest jednak między jednymi planami a drugimi- te co mam wydrukowane są nieco większe (nie wiem czy podczas drukowania na A0 mi nie przeskalowali trochę). Szerokość skrzydeł u mnie jest większa o 6mm. Kadłub mam już zrobiony prawie ale te 6mm szerokości "półki" na skrzydła chyba nie będzie problemem? Zostawiłbym kadłub bo już prawie gotowy a skrzydła zrobiłbym z tych drugich planów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro kadłub masz już przeskalowany to nie lepiej skrzydła też przeskalować tak żeby pasowały?

I tak musisz je zrobić od nowa. Żeberka w wersji bez lotek są na profilu Aquila. Model na tym profilu przy nawet niezbyt silnym wietrze potrafi "zatrzymać się" w miejscu ;)

Cięciwa skrzydła w Gupiku (w obu wersjach) to 150 mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.