Skocz do zawartości

Środek ciężkości w Spitfire...


rafal1028
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Rafał, coś mi się zdaje, jednak prosił o bardziej szczegółową odpowiedź. Jeśli model jest faktycznie aerodynamicznie podobny do spitfire (powierzchnia statecznika w stosunku do skrzydła jak w oryginale, podobne kąty zaklinowania itd.), to powinno być jak na niżej zamieszczonym rysunku- w okolicy gdzie jest nasada goleni podwozia. To też uzmysławia, czemu łatwo go było postawić na nosie przy kołowaniu, czy dobiegu. 

post-3566-0-72334000-1485959323_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rafał może prosił o bardziej szczegółową odpowiedź, ale po pierwsze powinien po przeczytaniu mojej odpowiedzi wklepać w wyszukiwarkę hasła "środek równowagi obojętnej samolotu", "metody wyznaczania położenia środka ciężkości samolotu" lub podobne. Dowiedziałby się wtedy, że nie da się odpowiedzieć na to pytanie nie wykonując obliczeń, do których potrzebne są wymiary skrzydła i statecznika poziomego. I przy okazji czegoś by się dowiedział w temacie.

 

Taką przynajmniej miałem nadzieją, pisząc odpowiedź prawdziwą (!), jednak bardzo ogólną.

 

Kopiowanie położenia środka ciężkości z dowolnie znalezionych w internecie planów, nawet modelu tego samego samolotu, może doprowadzić do rozbicia modelu w pierwszym locie. Dlatego, Zbyszku, ja nie odważyłbym się podawać wartości liczbowych dla tak sformułowanego pytania. A kolega Rafał powinien jednak coś na ten temat w Internecie lub innej literaturze poczytać. Dla własnego dobra! I jest to moja, jak najbardziej życzliwa, rada!

  • Lubię to 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro już wszyscy się nauczyli, bo pewnie poszukali :) , jak wyliczyć położenie ŚC dla "Spit-a", to coś policzyłem, bo akurat miałem chwilę i mi się chciało :)

 

(Metoda przybliżona)

 

 

Najpierw znalazłem w sieci rysunek samolotu, przeskalowałem, żeby rozpiętość była 1000mm i zamieniłem eliptyczne skrzydło i statecznik na przybliżone trapezy:

 

post-730-0-23596200-1485980056_thumb.gif

 

 

Następnie zmierzyłem ich wymiary i wrzuciłem do programiku na stronie:

http://rcplanes.000webhostapp.com/cg4_calc.htm

 

 

Wyszło to co wyszło (np. dla 10% marginesu stateczności):

 

post-730-0-57854100-1485980108_thumb.gif

 

 

Ale czy to się pokrywa z wymiarami modelu kolegi Rafała? Któż to wie ... ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.