Skocz do zawartości

Książki o starych silnikach


AndrzejC
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Nauki nigdy za wiele, i choć technologia poszła już daleko do przodu a część rzeczy się zdezaktualizowała, to i w starych almanachach można jeszcze odkryć na nowo przydatną wiedzę i sposoby dawno już zapomniane... B)

Poczytać zawsze warto... dziękujemy!

 

P.S. Ciekawe opisy perypetii z pionierskimi aparaturami RC...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, fajna pozycja, coś w stylu "Miniaturowych silników spalinowych" Schiera, tylko wyłącznie o samozapłonowcach.

 

...

Mam jeszcze parę innych ...

A.C.

 

... czy masz może "Budujemy silniki do modeli latających " mgr inż T. Dziulak, R. Flach, inż R. Witkowski. Może twoja (o ile masz) jest w lepszym stanie. Ja mam wydanie II z 1954 roku, ale w kiepskim stanie (kartki mocno żółte i rozsypuje się - taką nabyłem niegdyś w antykwariacie). Może jest to już zeskanowane i gdzieś w necie "wisi" - ja nie znalazłem. Wiecie coś na ten temat? Jak znajdę chwilę czasu to podejmę próbę zeskanowania. Chętnie bym to widział u siebie na kompie w postaci elektronicznej, bo pozycja, mimo, że "trąci myszką" niezwykle interesująca. Pierwsza część to szczegółowy opis budowy silnika TD3-Orkan z rysunkami technicznymi (wkładka). Druga część książki opisuje budowę modelarskich silników pulsacyjnych z planami kilku silników z krajów RWPG (wkładki z rysunkami technicznymi - między innymi polski Gado 300 Felicjana Gadomskiego), a najciekawsze z tego to tłumaczenie na polski świetnej pracy czechosłowackiego (wówczas :lol:) modelarza inż Milana Horejsego zamieszczonej w r. 1949 w czasopiśmie "Letectvi" pt. "TEORETYCZNE PODSTAWY SILNIKA PULSACYJNEGO". Bardzo łopatologicznie wyłożona wiedza (choć już jednostki nie te ;) ), na podstawie której można obliczyć i zbudować własny silnik pulsacyjny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

"Budujemy silniki do modeli latających " mam ale tylko kopię w wersji papierowej.  ...

 

 

... no to macie oryginał z 1954, MON, wyd drugie poprawione i uzupełnione, autorzy mgr inz. T. Dziulak, R. Flach, inz. R. Witkowski:

 

BUDUJEMY_SILNIKI_DO_MODELI_LATAJACYCH_CZ1_SILNIKI_TLOKOWE

 

okładka wygląda tak:

 

post-18069-0-43951300-1494443431_thumb.jpg

 

... zrobione "metodą szpiegowską" ;) 125 str. (pierwsza część książki) plus 6 wkładek z rysunkami technicznymi (wykonawczymi) do budowy kilku silników modelarskich. Nie wiem, czy taki duży plik 148MB można wkleić tutaj na forum (regulamin zabrania, również z innych względów  :rolleyes:   ), więc umieściłem to na moim dropboxie - link będzie aktywny przez miesiąc. Moim zdaniem ta książka to ewenement, może i na skalę światową. Ciekaw jestem czy w tamtych czasach (i w ogóle) coś tak kompletnego (szczegółowa instrukcja jak zbudować silniki do modeli latających z łopatologicznie wyłożonymi podstawami teoretycznymi) ukazało się drukiem za granicą? Jak znajdę czas, to "ogarnę" drugą część o silnikach pulsacyjnych.

 

PS Na dropboxie można sobie obejrzeć/ściągać strony niezależnie po kolei (odpowiednio ponumerowałem dla ułatwienia oglądania), ewentualnie pobrać hurtem całość (jest tam plik archiwum.zip)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę zaśmiecać, ale po wrzuceniu słów w wyszukiwarce https://archive.org/search.php?query=rc%20modell%20engines&sin=TXT

znalazłem między innymi polonica https://archive.org/details/Modelarz91975?q=rc+modell+engines

(klikać na kartkach)

Pewnie jak by poszperał z innymi słowami to znajdzie się coś jeszcze...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Roman, najwieksza baza Modelarzy (zresztą nie tylko) to jest chyba na Chomiku (całe roczniki), ale tam trzeba mieć punkty do ściągania, czyli samemu coś dokładać (albo punkty wykupić :rolleyes: ). Wiem, bo sam z tego korzystałem.

 

PS Jeśli ktoś jest zainteresowany archiwalnymi nr Modelarza, to pytać na PW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andrzej, interesujące  ;)  , a jakieś wkładki ze szczegółowymi rysunkami warsztatowymi do budowy silników to były przy tej ruskiej książce? Ciekawe kto od kogo rżnął :P bo niektóre rysunki, obrazujące ogólny wygląd detali silników nasi (chyba) żywcem zassali z tej ruskiej knigi. Wydanie ruskiej z 1951, naszej I wyd. z 1953 (II 1954). Pewnie to była sławetna wymiana dóbr w krajach RWPG :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i nie dziwota, a czym my wtedy zaraz po wojnie dysponowaliśmy...

Do dziś mam rosyjskie książki z ichtiologii i innych podobnych dziedzin ze studiów ojca na początku lat '50-tych na Wyższej Szkole Rolniczej w Olsztynie, bo naszych polskich po prostu jeszcze nie było..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Ciekawa strona z książkami o silnikach modelarskich w języku rosyjskim (pliki .djvu do ściągnięcia - klikać na СКАЧАТЬ).

http://www.sam0delki.ru/viewtopic.php?p=535#p535

A ta (pierwsza) z charakterystykami rozrządu różnych silników i technologią ich wykonania oraz "Микродвигатели серии ЦСТКАМ" powinny chyba zainteresować kolegę Pawła...

https://yadi.sk/d/4VWMr1RbdmfKs

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.