Skocz do zawartości

Powrót do początków - Bixler V1.1 ARF


Kaamel
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

WItam wszystkich,

Wiele lat temu latałem trochę trenerkami elektrycznymi, później helikopterem Lama, od jakiegoś roku przyszedł czas na chińskie mikro drony, a ostatnio polatałem trochę Quadrocopterem DJI Mavic Pro. 

Po oblataniu Mavica kolegi naszła mnie ochota na złożenie jakiegoś quadrocoptera FPV, ale głos rozsądku przemówił i postanowiłem wrócić do korzeni i na początek nauczyć się porządnie latać samolotem.

 

Dodam że wcześniej żadnego modelu nie składałem sam (latałem trenerkami znajomego).

 

 

Po przeanalizowaniu wielu opcji wybór padł na Bixlera  V1.1 w wersji ARF z Hobbyking'a:

 

https://hobbyking.com/en_us/hobbykingtm-bixlertm-v1-1-epo-1400mm-arf.html

 

Do modelu zakupiłem esc:

 

https://hobbyking.com/en_us/hobby-king-30a-esc-3a-ubec.html

 

3 li-pole:

 

https://hobbyking.com/en_us/turnigy-2200mah-3s-25c-lipo-pack.html

 

 

Dodatkowo kupiłem taki silnik z zamiarem podmiany w przyszłości:

 

https://hobbyking.com/en_us/d2826-6-2200kv-outrunner-motor.html

 

Aparatura jaką kupiłem to Flysky FS-i6X z 10 kanałowym odbiornikiem.

 

Przejrzałem wiele tematów odnośnie składania Bety / Pioneera / Bixlera, jednak mam jeszcze kilka pytań.

Z racji że nie składałem jeszcze żadnego modelu tego typu pierwsze i najważniejsze pytanie:

 

1. Jakim klejem skleić połówki kadłuba ? Czytałem o UHU-Porze, Dragonie pomarańczowym, kleju na gorąco, który wybrać ?

2. Wiele osób wzmacnia kadłub skrzydła i ogon wklejając profile lub pręty z karbonu, pytanie czy je stosować, jeśli tak to jakiej grubości ? 
 

3. Czy jako taśma ochronno wzmacniająca dziób i spód kadłuba nada się taka taśma TESA (taką mam w domu):

http://www.tesa.pl/konsument/tesa-extra-power-tasma-naprawcza-na-zewnatrz.html

 

Czy może jednak kupić taśmę z włóknem szklanym ?

 

4. W zestawie dostałem dwa śmigła, mniejsze (krótsze) i większe (dłuższe), które będzie lepsze na początek ( wolniejszy lot), dobrze myślę że to większe, a może zastosować jeszcze jakieś inne ?

 

5. Dźwignie sterów są przykręcane na dwie śrubki ( plastikowa podkładka z gwintem po drugiej stronie steru), pytanie czy to wystarczy czy dodatkowo kleić klejem CA ?

 

6. Czy jest sens zakładać ESC na zewnątrz, na górze kadłuba ?

 

 

To wszystkie pytania które obecnie mi się nasuwają, pewnie wiele ich wyjdzie w trakcie składania, z góry dziękuję za odpowiedzi, konstruktywną krytykę i przydatne uwagi ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Cześć,

 

1. ja kleję UHU porem (lepiej się z tym czuję :)), nie wiem czy jest różnica w tym momencie w porównaniu z dragonem, dragon jest fajny do gruntowania (bo tani), o tym niżej;

2. ja dodałem tylko pręt wewnątrz fabrycznej rurki - jeśli masz rurkę (ja mam bix2 i tam jest rurka). Matowisz pręt, przeciskasz przez rurkę kilka razy zwinięty papier ścierny żeby zmatowił wnętrze rurki, smarujesz żywicą (30 minutową np.), składasz do kupy i już. Chciałem zmusić mojego bixa do połamania się, ale się nie udało, skrzydła się gną oczywiście.

3. ja używam takiej taśmy i spełnia swoje zadanie, natomiast ten model i tak ląduje w miejscu (no chyba że jakiegoś szpeju do niego nawrzucasz). Przed przyklejeniem taśmy przeciągnij miejsce przyklejania roztworem Dragona z denaturatem (pomysł gdzieś tu opisywany chyba)- tak żeby był płynny jak farba do pędzla, taśma dobrze się wtedy trzyma. Oczywiście czekasz aż roztwór wyschnie na kadłubie;

4. nie wypowiem się, latam na fabrycznym napędzie i do wożenia jest ok. podstawowe akrobacje nim zrobisz, choć pętla będzie wymęczona i trzeba się do niej przyłożyć;

5. kapnij żeby się nie rozkręcało;

6.mi najwygodniej było na gondoli silnika, a przy okazji ma przepływ powietrza.

 

Generalnie ten model lata sam, ale cudów nie osiągniesz. Taki trenerek z możliwością powożenia się bez silnika jak fajnie wieje.

 

pzdrv,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

do tego silnika lepiej mieć esc 40A.

 

Tak, wiem, napisałem że ten silnik to ew. przyszłościowo, wtedy też zmienię ew. esc.

Cześć,

 

1. ja kleję UHU porem (lepiej się z tym czuję :)), nie wiem czy jest różnica w tym momencie w porównaniu z dragonem, dragon jest fajny do gruntowania (bo tani), o tym niżej;

2. ja dodałem tylko pręt wewnątrz fabrycznej rurki - jeśli masz rurkę (ja mam bix2 i tam jest rurka). Matowisz pręt, przeciskasz przez rurkę kilka razy zwinięty papier ścierny żeby zmatowił wnętrze rurki, smarujesz żywicą (30 minutową np.), składasz do kupy i już. Chciałem zmusić mojego bixa do połamania się, ale się nie udało, skrzydła się gną oczywiście.

3. ja używam takiej taśmy i spełnia swoje zadanie, natomiast ten model i tak ląduje w miejscu (no chyba że jakiegoś szpeju do niego nawrzucasz). Przed przyklejeniem taśmy przeciągnij miejsce przyklejania roztworem Dragona z denaturatem (pomysł gdzieś tu opisywany chyba)- tak żeby był płynny jak farba do pędzla, taśma dobrze się wtedy trzyma. Oczywiście czekasz aż roztwór wyschnie na kadłubie;

4. nie wypowiem się, latam na fabrycznym napędzie i do wożenia jest ok. podstawowe akrobacje nim zrobisz, choć pętla będzie wymęczona i trzeba się do niej przyłożyć;

5. kapnij żeby się nie rozkręcało;

6.mi najwygodniej było na gondoli silnika, a przy okazji ma przepływ powietrza.

 

Generalnie ten model lata sam, ale cudów nie osiągniesz. Taki trenerek z możliwością powożenia się bez silnika jak fajnie wieje.

 

pzdrv,

 

Dzięki za odpowiedź :)

 

Ad. 2. U mnie całość wygląda na pręt nie rurkę, chyba że jest to rurka zaślepiona fabrycznie na końcach.

 

Ad. 4. U mnie właśnie są 2 "fabryczne" śmigła, w opisie jedyne co napisali to że jedno jest do większych prędkości, a drugie do "cięższych ładunków", pytanie które jest które ...

 

Ad. 6. Bezpośrednio na gondoli, czy robiłeś jakieś "żłobienie", żeby trochę schować ESC ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.