Jump to content
Sign in to follow this  
konradgeb

Co sądzicie o jena 1ccm

Recommended Posts

Nie wiem jak się odnieść do oceny tego silnika, Jena to Jena jak w dobrej kondycji to pali bez problemu, trwała, uruchamia się w dwie strony ,posiadały rozrusznik sprężynowy, ot malutki motor minionych czasów. Jak byłem bardzo młody to Jena 1 napędzała moją silnikówkę F1C w mniejszej formie, później zastąpiła ją MK17. Wszystko zależy do czego chcesz użyć. No i jest to silnik samozapłonowy czyli potrzebuje stosownego paliwa.

..czyli eteru, nafty i oleju - gotowe paliwo  raczej obecnie nie do kupienia w sklepie, samemu trzeba sobie zmieszać w odpowiedniej proporcji ( kupując oczywiście wcześniej składniki co w przypadku eteru nie jest proste, chyba że tatę zaangażujesz  !)  :)

Różne mieszanki poniżej:

30%eter dietylowy
25%rycyna
45%nafta

lub

20 % rycyna
40 % olej napędowy
40 % eter

Edited by kaszalu

Posiadam ten silnik najpewniej użyje eteru z samostartu . Niestety wygięła się sprężyna rozruchowa.

+jakie składniki dodawało się do paliwa dla zwiększenia mocy?

post-20570-0-40659300-1558883367_thumb.jpg

Dobrze się czujesz?

Po pierwsze KMD ma 2,5 raza większą pojemność a po drugie jest konstrukcją o 3 dekady młodszą i bardziej zaawansowaną technicznie z zacięciem wyczynowym...w porównaniu do popularnej Jeny.

Kwas siarkowy.

Edit:

Kwas azotowy.

:blink:  :blink:  :blink: .................Paweł, żartujesz ?????? azotyn amylu lub izo amylu, nitrobenzen

Jakie silniki samozapłonowe (pojemność 2,5) pan poleca do pierwszego modelu na uwięzi?(akrobat)

jest jeszcze jedna istotna uwaga dotycząca  Jeny 1 ....jest to silnik zsany tłokiem a więc otwór zsący tuleji cylindrowej MUSI leżeć w osi gaznika . Inaczej  bedą kłopoty z uruchomieniem silnika lub wcale go nie  uruchomisz

Rozrusznika spręzynowego mozesz skutecznie użyć  tylko w przypadku w miarę świezego  i prawidłowo  wyregulowanego silnika.... generalnie mimo pewniej niezaprzeczalnej  urody  tego silnika  -jakośc  była kiepska

Jakie silniki samozapłonowe (pojemność 2,5) pan poleca do pierwszego modelu na uwięzi?(akrobat)

Pan Paweł jest specjalistą od uwięzi .więc może ma inne zdanie ...ja bym polecił jeden z dwóch......RYTM  ew KMD ew  któryś z MVVS-ów

Jacku celowo wybrałem taki kwiatek :-))

Patrz:

Miniaturowe silniki spalinowe, Wiesław Schier, WKiŁ Warszawa 1976, wydanie drugie, str. 266, drugi akapit.

To tak w celu przypomnienia jakie pomysły mieli nasi starsi koledzy :-))

BTW

Konradzie KMD jak najbardziej, ale ten z czarną głowicą z początku produkcji, potem były tylko gorsze...

W książce miniaturowe silniki spalinowe znalazłem rozwiązanie problemu paliwa samozapłonowego przez zastąpienie eteru benzyną apteczną czy myślicie że kmd na tym zadziała?

+znalazłem kmd w starym modelu z lat 80.

post-20570-0-77444400-1558893215_thumb.jpg

W książce miniaturowe silniki spalinowe znalazłem rozwiązanie problemu paliwa samozapłonowego przez zastąpienie eteru benzyną apteczną czy myślicie że kmd na tym zadziała?

raczej nie .... nie kombinuj

nie masz eteru 2-etylowego to uzyj samostartu, łatwo dostepny relatywnie tani, olej mix rycyny + syntetyk do 2T, reszta olej napędowy...i silnik bedzie Ci hulał

Jeżeli problemem jest brak eteru to jest na allegro.

Panowie - kolega modelarz od Jeny ma 13 lat i prosi o przystępne i jasne informacje aby wykorzystać silnik który posiada lub zastosować jakiś inny, dostępny - nie piszcie mu porad o kwasie siarkowym, azotowym i innych takich  bo narobi sobie kłopotów  lub zniszczy silnik, a zakup eteru samodzielnie też raczej będzie mu trudno zrealizować ! ! :rolleyes:

Pytanie jeszcze do czego chce go używać - może prościej będzie odstawić Jenę na półeczkę jako eksponat ( lub pobawić się nią dla przyjemności później po zdobyciu jakichś doświadczeń) nabyć gotowe paliwo i prosty silnik żarowy który będzie łatwy w obsłudze ( może być np. używany lub nowy OS MAX 10 LA; OS MAX 15 LA;  COX 0,8cm3 ), pewnie odpali , będzie równo pracował i nie zniechęci kolegi przedwcześnie do silników spalinowych z powodu walki z trudnym rozruchem  ?

Jest w pobliżu miejsca zamieszkania  jakaś czynna modelarnia lotnicza gdzie można by uzyskać pomoc ? Warto sprawdzić i to wykorzystać, na pewno nie odmówią pomocy !

Panowie - kolega modelarz od Jeny ma 13 lat i prosi o przystępne i jasne informacje aby wykorzystać silnik który posiada lub zastosować jakiś inny, dostępny - nie piszcie mu porad o kwasie siarkowym, azotowym i innych takich  bo narobi sobie kłopotów  lub zniszczy silnik, a zakup eteru samodzielnie też raczej będzie mu trudno zrealizować ! ! :rolleyes:

Pytanie jeszcze do czego chce go używać - może prościej będzie odstawić Jenę na półeczkę jako eksponat ( lub pobawić się nią dla przyjemności później po zdobyciu jakichś doświadczeń) i nabyć prosty silnik żarowy który będzie łatwy w obsłudze ( może być np. używany lub nowy OS MAX 10 LA; OS MAX 15 LA;  COX 0,8cm3 ), pewnie odpali , będzie równo pracował i nie zniechęci kolegi przedwcześnie do silników spalinowych z powodu walki z trudnym rozruchem  ?

Jest w pobliżu miejsca zamieszkania  jakaś czynna modelarnia lotnicza gdzie można by uzyskać pomoc ? Warto sprawdzić i to wykorzystać, na pewno nie odmówią pomocy !

в принципе,да.. :)  :)  :)

młody Kolega Konrad, uzyskał , moim zdaniem, wyczerpujace informacje...

Kolega Paweł info o kwasach  podał jako kuziozalne lub joke ....patrz wszystkie posty powyżej

Właśnie obawiałem się, że weźmie sobie kolega Konrad wszystkie te porady na poważnie do serca i ..... :rolleyes:

Z rozruchem silnika pomoże mi doświadczony modelarz jedynym problemem było paliwo.(silnik pójdzie do modelu na uwięzi). Może napisze o tym nowy temat jak go skończę.

W Warszawie masz tytlu doświadczonych modelarzy uwięziowych, że na pewno sobie poradzisz :-))

BTW

Ja też tam bywam średnio co drugi weekend :-))

Jakby coś to podam Ci namiary na PW.

• Upvote 2

Sign in to follow this  

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.